rozwińzwiń

morderczynie zabójstwa

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski
Ocena 6,8
Wojny kobiet. ... Ewa Ornacka, Piotr ...
Okładka książki Bez strachu. Jak umiera człowiek Adam Ragiel, Magdalena Rigamonti
Ocena 7,7
Bez strachu. J... Adam Ragiel, Magdal...
Okładka książki Polskie Archiwum X Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak
Ocena 7,0
Polskie Archiw... Piotr Litka, Bogdan...
Okładka książki Odwaga jest kobietą Joanna Cieśla, Iza Klementowska, Iza Michalewicz, Joanna Podgórska, Renata Radłowska, Kamila Sypniewska, Marta Szarejko, Sylwia Szwed, Anna Wiatr, Ewa Winnicka, Joanna Wojciechowska, Ewa Wołkanowska, Joanna Woźniczko-Czeczott
Ocena 7,1
Odwaga jest ko... Joanna Cieśla, Iza ...
Okładka książki Tabloid. Śmierć w tytule Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski
Ocena 6,8
Tabloid. Śmier... Piotr Głuchowski, M...

Mogę śmiało polecić fanom true crime. Dobrze się czyta i potrafi zaciekawić

Mogę śmiało polecić fanom true crime. Dobrze się czyta i potrafi zaciekawić

Po książkę sięgnąłem ze względu na serial, który powstał na Netlifixie i który jest inspirowany powyższą pozycją.

"Polskie morderczynie" czyta się bardzo dobrze, książka wciąga jak dobry thriller a przecież wszystko wydarzyło się naprawdę. Łapałem się na tym, że przeczytam jeszcze tylko jeden rozdział a okazywało się, że jestem już w połowie.

Największym plusem książki jest fakt, że każda zbrodnia przedstawiona jest z dwóch perspektyw. Uderzające jest to jak subiektywna historia skazanej mocno różni się od ustaleń śledczych, sądu czy faktów zawartych w aktach sprawy. Bonda nie narzuca nam swojej opinii czy oceny na temat morderczyń, musimy sami rozstrzygnąć czy w naszym mniemaniu ich wersja ma sens.

Opisane zbrodnie miały w większości miejsce w latach 1990-2000 ale nie ma to kompletnie znaczenia dla odbioru czytelnika. Nawet po latach czyta się o nich z wypiekami na twarzy.

Polecam.

Największym plusem książki...

Dobrze się czyta. Zawsze szkoda tych kobiet, szczególnie jak są bezdzietne. Książkę wypożyczyłem.

Dalej, jeśli kogoś to interesuje co się w książce nie pojawia: patronem więźniów jest św. Mikołaj, św. Józef Opiekun, św. Maria Magdalena i wiele innych.
Warto się zastanowić podobnie jak w przypadku śmierci, czy te osoby zasłużyły na swój los oraz karę.
Nie zawsze jest to wynik sprawiedliwego potraktowania przez innych ludzi. Wręcz przeciwnie, często spotyka się zbrodnie z resentymentu.

Nie zawsze jest to...

Książka przypadkowo wpadła w moje ręce i to był dobrze zagospodarowany czas.

Książka przypadkowo wpadła w moje ręce i to był dobrze zagospodarowany czas.

Ciekawy format w którym uczucia względem bohaterek drastycznie się zmieniają z czasem. Świetnie pokazuje to że zawsze należy zapoznać się z drugą stroną historii zanim zaczniemy wyciągać wnioski.

Być może miałam zbyt duże oczekiwania... Taka niska ocena przede wszystkim dlatego, że niezwykle trudno było dokończyć czytanie tej pozycji. Nie ze względu na wyjątkowe okrucieństwo czy niezwykły charakter popełnionych przestępstw, po prostu nie jest to książka zbyt dobrze napisana. Mogłabym docenić jedynie poszczególne opisy zbrodni wykonane na podstawie akt, natomiast fragmenty skupiające się na życiu osobistym i zawierające przemyślenia osadzonych w dużej mierze nie były interesujące, a już na pewno nie w takiej ilości. Negatywnie oceniam również dorzucenie pozytywnych opinii o książce na samym końcu, nie do końca rozumiem co ten zabieg miał na celu.

Bardzo mocna pozycja, tym bardziej, że to fakty!

Bardzo mocna pozycja, tym bardziej, że to fakty!

Jakże nudna książka. Osobiste wynurzenia osadzonych za długie, za niepotrzebne, nie wnoszące niczego, co byłoby istotne dla postrzegania danej osoby, zwłaszcza, że opowieści te mają na celu pokazanie morderczyni w jak najbardziej korzystnym świetle. Gdyby autorka dokonała skrótów, nie pozwoliła na pseudo filozoficzne wyznania owych kobiet, czy na banalne opisy codzienności, reportaż na pewno zyskałby na wartości. Literacko książka jest taka sobie. Większość opisanych przypadków bardzo do siebie podobna, jakby z jednego katalogu i w związku z tym zaprezentowanie aż kilkunastu przykładów, wydaje się zbędne. Nie polecam.

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy albo może zgrzytnęło, jak pumeks potarty o szybę, to zdanie ze wstępu lub przedmowy „Książka oparta na faktach. Powstała, aby pokazać, że nic nie jest czarno-białe”. Zwróciłem na to uwagę, bo to po prostu ewidentna bzdura. Być może, i tylko teoretycznie, dałoby się napisać książkę s-f, w której nic nie będzie czarno-białe, ale coś takiego nie jest możliwe w przypadku faktów.

W życiu można zaobserwować mnóstwo odcieni szarości, ale czasami, i wcale nie tak rzadko, coś bywa czarno-białe, zero-jedynkowe. „Zbrodnia to niesłychana. Pani zabija pana” – pamiętam chyba jeszcze z podstawówki. Więc albo go zabiła, albo nie – tak lub nie, czarne albo białe. Kwestie motywów, okoliczności, wymiaru kary i inne takie, są już kwestią wtórną.
Przekonanie, że nic nie jest czarno-białe razi zwłaszcza w połączeniu ze słowem „fakt”. Faktem jest, że dziś nie mam psa. Faktem jest, że była bitwa pod Lenino. Faktem jest, że zdałem maturę. Faktem jest, że Gierek był członkiem PZPR. Faktem jest… Wszystkie te fakty, oraz z milion innych, są właśnie zero-jedynkowe.

Skoro pani Katarzyna Bonda ma tak dziwaczne podejście do życia i faktów w tymże życiu, resztę książki musiałem czytać bardzo, bardzo ostrożnie. Więc trochę to trwało.

„Polskie morderczynie” napisane zostały bardzo schematycznie, a schemat każdego z czternastu rozdziałów jest zwykle taki sam i składa się z wypowiedzi sprawczyni lub współsprawczyni zabójstwa, i nie musi ona dotyczyć samej sprawy, bo bywa, że życia w ogóle, związków, dzieci, przekonań itd., następnie relacja autorki zbudowana na bazie akt sądowych – w tym kawałku pani Katarzyna Bonda prezentuje ustalenia śledczych lub sądu, ale także – nie wiem czy w pełni świadomie – okoliczności łagodzące i inne wyjaśnienia, i usprawiedliwienia.

Prosty język, nie za dużo treści na każdy przypadek/osobę/zdarzenie, więc na początku czytałem z zainteresowaniem. Jednak mniej więcej od połowy książki zaczęły stawać się te relacje stawać coraz bardziej nużące, właśnie dlatego, że takie schematyczne, powtarzalne i – w pewnym sensie – banalne.

„Ryszard nawet się nie poruszył, był pijany i spał, kołdrą miał nakrytą także głowę. Danuta ściągnęła kołdrę i z całej siły uderzyła go w twarz. Przeklinała go, chciała się kłócić. Kiedy nadal nie reagował, ściągnęli go na podłogę i zaczęli bić. Robert bił go po twarzy kawałkiem płyty chodnikowej, którą wziął ze sobą po drodze. Danuta kopała go po genitaliach, a potem wzięła nóż i chciała je odciąć. Janina najpierw uderzyła go w głowę butelką, potem kaleczyła go odłamkiem szkła, a następnie zadawała ciosy nożem na oślep - w klatkę piersiową, ręce, brzuch. Potem wszyscy zaczęli po nim skakać. Janina i Robert stawali na jego klatce piersiowej i krtani. Janina kopała go obcasami szpilek po twarzy i klatce piersiowej”*.

Parafrazując słowa starej piosenki, można byłoby napisać, że dziś prawdziwych morderczyń już nie ma – żadnej w ich działaniach finezji, poważnej tajemnicy, skomplikowanej intrygi, gry z organami ścigania. Jest za to wyraźny niedobór wykształcenia (z wyjątkiem lekarki pogotowia, atrakcyjnej Małgorzaty, która zabiła żonę swojego kochanka),wódka, chciwość, zemsta, przemoc i patologia domowa. Takie te zbrodnie… siermiężne.

---
* Katarzyna Bonda, „Polskie morderczynie”, wyd. Muza, 2013, s. 35.

Pani Bonda jest królową polskiego kryminału i to jest sprawa jasna. Jednak wolę jej twórczość, która jest fikcją. Książki oparte na prawdziwych wydarzeniach są zbyt przerażające.
Choć książka jest dobra, to na pewno nie sięgnę po nią drugi raz i nikomu nie będę polecał

5 232
    3 009