The Perks of Being a Wallflower

Wydawnictwo: Simon & Schuster
angielski
Bentesikyme

Charlie's not the biggest geek in high school, but he's by no means popular. Shy, introspective, intelligent, yet socially awkward, Charlie is a wallflower,standing on the threshold of his life whilst watching everyone else live theirs. As Charlie tries to navigate his way through uncharted territory- the world of first dates and mix tapes, family dramas and new friends- he realises that he...

As Charlie tries to navigate his way through uncharted territory- the world of first dates and mix tapes, family dramas and new friends- he realises that he can't stay on the sidelines forever. There comes a time when you have to see what life looks like from the dance floor.

źródło opisu: Tylna okładka książki

źródło okładki: empik.com

PartyPoison | 2011-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Czasami czułam się, jakby autor zajrzał do środka mojej duszy i za pomocą tego, co tam zobaczył, napisał tę książkę.

Pati | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Charlie jest bardzo wrażliwym chłopcem, na moje oko za wrażliwym. No bo naprawdę, kto by widział piętnasto, a potem szesnasto latka, który przy każdej możliwej okazji płacze popalając papierosy i trawkę? Na samym początku, przez około pięćdziesiąt stron, nie widziałam w tej książce niczego szczególnego, myślałam, że bohater ma około 11 lat, naprawdę. Kiedy dowiedziałam się, że jest niewiele ode mnie starszy, to przeraziłam się. Rzadko spotyka się takich wrażliwców i to jeszcze płci męskiej. Aczkolwiek po około setnej stronie przekonałam się do książki, tak naprawdę była taka... życiowa.
Polecam wszystkim, dla których wspomnienia są ważne i nie szukają ostrej książki w stylu "My dzieci z dworca Zoo".

"Nie wiem, czy kiedykolwiek tak się czułeś. Jakbyś chciał przespać tysiąc lat. Albo po prostu przestać istnieć. Albo nie mieć świadomości, że istniejesz."

Charlie jest nastolatkiem, który ma problemy ze samym sobą. Czytelnik poznaje go jako zagubionego chłopaka, który boi się swojego pierwszego dnia w liceum. Błaha rzecz, a wywołuje w nim wewnętrzną rozpacz. Spowodowane jest to brakiem znajomych, bez których nie jest w stanie sobie poradzić. Chłopak pisze listy do Przyjaciela, jednak sam nie wie, kim ten Przyjaciel jest. Opowiada mu o swojej rodzinie, szkole, życiu, a w końcu o nowych znajomych. Zwierza mu się z nawet tych najbardziej intymnych myśli.

Na samym początku myślałam sobie "co to za frajer, nie potrafi do nikogo zagadać, zaprzyjaźnić się", jednak z czasem dotarło do mnie jak bardzo się myliłam. Charlie jest chłopakiem skromnym, zamkniętym w sobie i nieśmiałym, jednak jest w nim coś, co sprawia, że bardzo go polubiłam. Każdy przecież marzy o kimś, z kim może...

MarCyśka | 2012-05-21
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Czytając tą książkę było mi strasznie żal Charliego.. Bardzo "prawdziwa" opowieść, którą bohater pisał w formie listów do swojego przyjaciela, bo tylko tak naprawdę On go rozumiał i tylko Jemu potrafił się zwierzyć ze swoich problemów itp... Polecam..

JaneS | 2013-08-27
Przeczytana: 29 lipca 2013

Będąc w bibliotece całkiem przypadkiem natknęłam się na tę książkę i bez zastanowienia ją wzięłam dlatego, że lubię książki, które zawierają jakiś znaczący problem. Ta książka właśnie taki zawiera. Akceptacja, narkotyki, seks czy alkohol. Jestem nastolatką, dlatego doskonale rozumiem tą książkę. Nie sądziłam, że wywrze na mnie takie wrażenie. Oglądałam również film. Powiem jedno, film nie równa się książce. W tym starciu 1:0 dla książki.

UczulonaNaCzekoladę | 2012-02-17
Przeczytana: 06 lutego 2012

„Mój kochany przyjacielu!”

Przyjaciele stanowią część naszego życia. Bez nich czujemy się samotni, nasze życie nie ma smaku. Izolacja człowieka wpływa na niego niepomyślnie – powoduje dość opłakane skutki. Może się zdarzyć, iż taka osoba z tęsknoty może się załamać. Niektórzy ludzie izolują się od społeczeństwa nieświadomie. Nawet nie zdają sobie sprawy, jak cierpią i jak mocno krzywdzą innych.

„Charlie” to książka napisana w formie listów głównego bohatera do jego tajemniczego przyjaciela. Nie znamy prawdziwej tożsamości ani adresata, ani nadawcy, jednak treść listów opowiada trudną i momentami dość łzawą historię nastolatka, podpisującego się jako tytułowy Charlie. Opowiada o szkole, przyjaciołach, używkach i trudnej drodze w odkrywaniu samego siebie.

Początkowo Charlie wydawał mi się jakąś niedorajdą, niedoinformowanym dzieckiem w zakresie życia, mający wyjść na świat po spędzeniu szesnastu lat w piwnicy człowiek, który ledwie pamięta, jak się nazywa. Rozumiem, inne czasy – w...

violabu | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Tytułowy Charlie to 15-letni Amerykanin. W szkole uważany jest za dziwaka, lecz on sam świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że jest „pojechany”. Jego głównym problemem jest brak umiejętności panowania nad intensywnymi stanami emocjonalnymi, których nie potrafi dyscyplinować, w związku z czym często płacze. Jednocześnie jest nastolatkiem niezwykle inteligentnym i dzięki temu w sytuacjach lżenia go przez rówieśników potrafi być ponad to. Jego szczęściem okazują się być nowi przyjaciele, którzy go akceptują.

Książka Stephena Chbosky’ego pisana jest w formie listów głównej postaci. Choć nie jest to język wyszukany, to uderza zaskakująco trafnymi osądami młodego bohatera.

Początkowo akcja książki wydaje się nużąca, jednak z biegiem czasu czytelnik zaczyna przeżywać emocje (głównie niepokoje) Charliego, by z końcem książki poznać przyczyny psychicznych problemów głównego bohatera.

„Charlie” porusza tematykę dotyczącą problemów młodzieży, a głównie relacji między nimi: pierwsze...

Kinia | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

Zaskakująca historia, która była na swój sposób bardzo pouczająca. Postać Charliego to prawdziwa gratka dla ludzi, którzy chociaż trochę interesują się psychologią. Podczas czytania niejednokrotnie na myśl przychodziła mi powieść ,,Buszujący w zbożu''. Wydaje mi się, że autor ,,Charliego'' w znacznym stopniu inspirował się powieścią Salingera. Powieść polecam przede wszystkim tym, którzy lubią książki z ''drugim dnem''.

keys | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Sama nie wiem co sądzić o tej książce. Niby fajnie się czyta ale mam mieszane uczucia. Przeznaczona jest dla młodzieży, narratorem prawie 16letni chłopak, ale przypuszczam, ze mało który nastolatek po nią sięgnie.
Dziewczyny owszem, one lubią takie pamiętnikarskie formy.
Ważne, że autor porusza bardzo różnorodną tematykę. W tej niewielkiej formie zawarte jest sporo ważnych treści.

FairytaleePrincess | 2012-09-25

Myślałam,że to będzie jedna z tych książek w typie 'Pamiętnik Narkomanki' czy 'My dzieci z dworca zoo'. Jednakże zawiodłam się, bo bardziej przypominało mi to Adriana Mole'a. Trochę nudne, trochę naciągane. Książka jedna z tych , o której zapomni się zaraz po przeczytaniu. Może być.