Charlie

The Perks of Being a Wallflower
list, rodzina, narkotyki, akceptacja
Cassiel

Inne wydania

Powieść „Charlie” została wydana w Stanach Zjednoczonych przez MTV Book pod oryginalnym tytułem „The Perks of Being a Wallflower” i osiągnęła ponadmilionowy nakład. Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie, nieśmiałego i wycofanego, choć niezwykle inteligentnego i wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Chłopak pisze o swoich...

Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie, nieśmiałego i wycofanego, choć niezwykle inteligentnego i wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Chłopak pisze o swoich pierwszych miłosnych doświadczeniach, relacjach w rodzinie, narkotykach i akceptacji.

źródło opisu: Wydawnictwo Remi, 2012

7,13 (15 ocen i opinii)
Królewska heretyczka
Magdalena Niedźwiedzka

7 (1 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Wyśnione miejsca
Brenna Yovanoff

7,13 (40 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
PartyPoison | 2011-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Czasami czułam się, jakby autor zajrzał do środka mojej duszy i za pomocą tego, co tam zobaczył, napisał tę książkę.

"Nie wiem, czy kiedykolwiek tak się czułeś. Jakbyś chciał przespać tysiąc lat. Albo po prostu przestać istnieć. Albo nie mieć świadomości, że istniejesz."

Charlie jest nastolatkiem, który ma problemy ze samym sobą. Czytelnik poznaje go jako zagubionego chłopaka, który boi się swojego pierwszego dnia w liceum. Błaha rzecz, a wywołuje w nim wewnętrzną rozpacz. Spowodowane jest to brakiem znajomych, bez których nie jest w stanie sobie poradzić. Chłopak pisze listy do Przyjaciela, jednak sam nie wie, kim ten Przyjaciel jest. Opowiada mu o swojej rodzinie, szkole, życiu, a w końcu o nowych znajomych. Zwierza mu się z nawet tych najbardziej intymnych myśli.

Na samym początku myślałam sobie "co to za frajer, nie potrafi do nikogo zagadać, zaprzyjaźnić się", jednak z czasem dotarło do mnie jak bardzo się myliłam. Charlie jest chłopakiem skromnym, zamkniętym w sobie i nieśmiałym, jednak jest w nim coś, co sprawia, że bardzo go polubiłam. Każdy przecież marzy o kimś, z kim może...

Pati | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Charlie jest bardzo wrażliwym chłopcem, na moje oko za wrażliwym. No bo naprawdę, kto by widział piętnasto, a potem szesnasto latka, który przy każdej możliwej okazji płacze popalając papierosy i trawkę? Na samym początku, przez około pięćdziesiąt stron, nie widziałam w tej książce niczego szczególnego, myślałam, że bohater ma około 11 lat, naprawdę. Kiedy dowiedziałam się, że jest niewiele ode mnie starszy, to przeraziłam się. Rzadko spotyka się takich wrażliwców i to jeszcze płci męskiej. Aczkolwiek po około setnej stronie przekonałam się do książki, tak naprawdę była taka... życiowa.
Polecam wszystkim, dla których wspomnienia są ważne i nie szukają ostrej książki w stylu "My dzieci z dworca Zoo".

JaneS | 2013-08-27
Przeczytana: 29 lipca 2013

Będąc w bibliotece całkiem przypadkiem natknęłam się na tę książkę i bez zastanowienia ją wzięłam dlatego, że lubię książki, które zawierają jakiś znaczący problem. Ta książka właśnie taki zawiera. Akceptacja, narkotyki, seks czy alkohol. Jestem nastolatką, dlatego doskonale rozumiem tą książkę. Nie sądziłam, że wywrze na mnie takie wrażenie. Oglądałam również film. Powiem jedno, film nie równa się książce. W tym starciu 1:0 dla książki.

MarCyśka | 2012-05-21
Na półkach: Mam! :), Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Czytając tą książkę było mi strasznie żal Charliego.. Bardzo "prawdziwa" opowieść, którą bohater pisał w formie listów do swojego przyjaciela, bo tylko tak naprawdę On go rozumiał i tylko Jemu potrafił się zwierzyć ze swoich problemów itp... Polecam..

UczulonaNaCzekoladę | 2012-02-17
Przeczytana: 06 lutego 2012

„Mój kochany przyjacielu!”

Przyjaciele stanowią część naszego życia. Bez nich czujemy się samotni, nasze życie nie ma smaku. Izolacja człowieka wpływa na niego niepomyślnie – powoduje dość opłakane skutki. Może się zdarzyć, iż taka osoba z tęsknoty może się załamać. Niektórzy ludzie izolują się od społeczeństwa nieświadomie. Nawet nie zdają sobie sprawy, jak cierpią i jak mocno krzywdzą innych.

„Charlie” to książka napisana w formie listów głównego bohatera do jego tajemniczego przyjaciela. Nie znamy prawdziwej tożsamości ani adresata, ani nadawcy, jednak treść listów opowiada trudną i momentami dość łzawą historię nastolatka, podpisującego się jako tytułowy Charlie. Opowiada o szkole, przyjaciołach, używkach i trudnej drodze w odkrywaniu samego siebie.

Początkowo Charlie wydawał mi się jakąś niedorajdą, niedoinformowanym dzieckiem w zakresie życia, mający wyjść na świat po spędzeniu szesnastu lat w piwnicy człowiek, który ledwie pamięta, jak się nazywa. Rozumiem, inne czasy – w...

violabu Toczytam | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Tytułowy Charlie to 15-letni Amerykanin. W szkole uważany jest za dziwaka, lecz on sam świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że jest „pojechany”. Jego głównym problemem jest brak umiejętności panowania nad intensywnymi stanami emocjonalnymi, których nie potrafi dyscyplinować, w związku z czym często płacze. Jednocześnie jest nastolatkiem niezwykle inteligentnym i dzięki temu w sytuacjach lżenia go przez rówieśników potrafi być ponad to. Jego szczęściem okazują się być nowi przyjaciele, którzy go akceptują.

Książka Stephena Chbosky’ego pisana jest w formie listów głównej postaci. Choć nie jest to język wyszukany, to uderza zaskakująco trafnymi osądami młodego bohatera.

Początkowo akcja książki wydaje się nużąca, jednak z biegiem czasu czytelnik zaczyna przeżywać emocje (głównie niepokoje) Charliego, by z końcem książki poznać przyczyny psychicznych problemów głównego bohatera.

„Charlie” porusza tematykę dotyczącą problemów młodzieży, a głównie relacji między nimi: pierwsze...

Kinia | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

Zaskakująca historia, która była na swój sposób bardzo pouczająca. Postać Charliego to prawdziwa gratka dla ludzi, którzy chociaż trochę interesują się psychologią. Podczas czytania niejednokrotnie na myśl przychodziła mi powieść ,,Buszujący w zbożu''. Wydaje mi się, że autor ,,Charliego'' w znacznym stopniu inspirował się powieścią Salingera. Powieść polecam przede wszystkim tym, którzy lubią książki z ''drugim dnem''.

keys | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Sama nie wiem co sądzić o tej książce. Niby fajnie się czyta ale mam mieszane uczucia. Przeznaczona jest dla młodzieży, narratorem prawie 16letni chłopak, ale przypuszczam, ze mało który nastolatek po nią sięgnie.
Dziewczyny owszem, one lubią takie pamiętnikarskie formy.
Ważne, że autor porusza bardzo różnorodną tematykę. W tej niewielkiej formie zawarte jest sporo ważnych treści.

Magdalena | 2014-08-04
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Ciekawa powieść. Opowiadane są losy Charliego. Chłopca troszkę dziwnego. Ma 16 lat. Często płacze. Znajduje cudownych przyjaciół. Zgłębia sprawy, które były dla niego obce. Mianowicie: papierosy, narkotyki, seks. W dość krótkim czasie to wszystko już nie jest dla niego obce, to jest codzienność. Ta książka jest w formie listów, a więc szybciutko się czyta. Mogę polecić, ale nie jestem oczarowana tą książką.

Julia Roberts i Owen Wilson w ekranizacji "Cud chłopaka"

O tym, że będzie ekranizacja książki R.J. Palacio „Cud chłopak” wiadomo już od dłuższego czasu. Najpierw pojawiła się informacja, że w rolę matki Augusta wcieli się Julia Roberts. Wczoraj potwierdzono, że w roli ojca obsadzono Owena Wilsona. Augusta zagra Jacob Tremblay - chłopiec znany z ekranizacji „Pokoju” Emmy Donoghue.

Trwa Tydzień Zakazanych Książek

Właśnie rozpoczął się Tydzień Zakazanych Książek. Wydarzenie organizowane jest od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy i ma na celu upublicznienie debaty o wolności słowa, tolerancji i prawa do wygłaszania własnych opinii. Tydzień Zakazanych Książek potrwa w tym roku od 27 września do 3 października. W Polsce organizowany jest po raz piąty.

Na półkach