Lubimyczytać.pl to:

list, rodzina, narkotyki, akceptacja
typ
papier
Cassiel
7.75 (1946 ocen i 278 opinii)

Opis książki

Powieść „Charlie” została wydana w Stanach Zjednoczonych przez MTV Book pod oryginalnym tytułem „The Perks of Being a Wallflower” i osiągnęła ponadmilionowy nakład. Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie, nieśmiałego i wycofanego, choć niezwykle inteligentnego i wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Chłopak pisze o swoich pierw...

Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie, nieśmiałego i wycofanego, choć niezwykle inteligentnego i wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Chłopak pisze o swoich pierwszych miłosnych doświadczeniach, relacjach w rodzinie, narkotykach i akceptacji.

źródło opisu: Wydawnictwo Remi, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictworemi.pl/

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
PartyPoison | 2011-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Czasami czułam się, jakby autor zajrzał do środka mojej duszy i za pomocą tego, co tam zobaczył, napisał tę książkę.

UczulonaNaCzekoladę | 2012-02-17
Przeczytana: 06 lutego 2012

„Mój kochany przyjacielu!”

Przyjaciele stanowią część naszego życia. Bez nich czujemy się samotni, nasze życie nie ma smaku. Izolacja człowieka wpływa na niego niepomyślnie – powoduje dość opłakane skutki. Może się zdarzyć, iż taka osoba z tęsknoty może się załamać. Niektórzy ludzie izolują się od społeczeństwa nieświadomie. Nawet nie zdają sobie sprawy, jak cierpią i jak mocno krzywdzą innych.

„Charlie” to książka napisana w formie listów głównego bohatera do jego tajemniczego przyjaciela. Nie znamy prawdziwej tożsamości ani adresata, ani nadawcy, jednak treść listów opowiada trudną i momentami dość łzawą historię nastolatka, podpisującego się jako tytułowy Charlie. Opowiada o szkole, przyjaciołach, używkach i trudnej drodze w odkrywaniu samego siebie.

Początkowo Charlie wydawał mi się jakąś niedorajdą, niedoinformowanym dzieckiem w zakresie życia, mający wyjść na świat po spędzeniu szesnastu lat w piwnicy człowiek, który ledwie pamięta, jak się nazywa. Rozumiem, inne czasy – w koń...

Kinia | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

Zaskakująca historia, która była na swój sposób bardzo pouczająca. Postać Charliego to prawdziwa gratka dla ludzi, którzy chociaż trochę interesują się psychologią. Podczas czytania niejednokrotnie na myśl przychodziła mi powieść ,,Buszujący w zbożu''. Wydaje mi się, że autor ,,Charliego'' w znacznym stopniu inspirował się powieścią Salingera. Powieść polecam przede wszystkim tym, którzy lubią książki z ''drugim dnem''.

Lenalee | 2012-09-09
Przeczytana: 05 września 2012

Choć za powieściami pisanymi w listach szczerze przepadam, nie sięgam po nie często, gdyż rzadko kiedy jakaś wpadnie mi w oko i zainteresuje opisem. Największym problemem jest jednak to, iż nie spotykam na swojej drodze zbyt wiele lektur pisanych w ten sposób, jednak gdy już coś znajdę, zwykle chętnie się do niej zabieram. „Charlie” wpadł mi w oko jeszcze przed polską premierą i mogę przyznać, że duży wpływ na to miały zagraniczne recenzje i opinie czytelników, gdyż ukryć nie można, że powieść ta spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Czasami jednak trzeba oderwać się chociaż na chwilę od fantastycznego świata i sięgnąć po bardziej realistyczną książkę, dlatego „Charlie” wydawał mi się idealną pozycją, aby powrócić na ziemię.

Głównym bohaterem tej książki jest tytułowy Charlie, zwykły nastolatek, piszący listy do nieznanego przyjaciela, w których opowiada o swoim życiu i sytuacjach, które go spotkały. Pisze o swojej rodzinie, o przyjaźni, szkole, narkotykach, miłości, a także o w...

Blackcherrybutter | 2012-02-09

Sięgając po tę książkę, która zachwyciła moją nieczytającą koleżankę byłam pewna, że trzymam w ręce arcydzieło, przez jeszcze paręnaście stron łudziłam się, że może faktycznie z takowym cudem literatury mam do czynienia. Książkę zaczęłam czytać rano i skończyłam około godzinę wcześniej nim przysiadłam się teraz do wyrażenia mojej opinii na jej temat.Początkowo nie planowałam zawracać sobie głowy tworzeniem jakiejkolwiek opinii, ale po głębszym zastanowieniu i przejrzeniu prawie samych pozytywnych opinii i wysokich ocen umotywować jednak ocenę jaką wystawiam. Oczywiście jak to mówią co kto lubi. Ja zazwyczaj czytam jedną książkę na raz (sporadycznie dwie, jeśli konieczne jest przeczytanie lektury) Zawzięłam się by przeczytać tę książkę w jeden dzień bo chciałam jak najszybciej zakończyć moją przygodę z nią. Oczywiście porusza ważne problemy i daje swoistą lekcję. Jak dla mnie jednak jest strasznie oleista. Może nie całkiem zmarnowałam czas, ale nie powiem żeby moja parogodzinna przygoda...

JaneS | 2013-08-27
Przeczytana: 29 lipca 2013

Będąc w bibliotece całkiem przypadkiem natknęłam się na tę książkę i bez zastanowienia ją wzięłam dlatego, że lubię książki, które zawierają jakiś znaczący problem. Ta książka właśnie taki zawiera. Akceptacja, narkotyki, seks czy alkohol. Jestem nastolatką, dlatego doskonale rozumiem tą książkę. Nie sądziłam, że wywrze na mnie takie wrażenie. Oglądałam również film. Powiem jedno, film nie równa się książce. W tym starciu 1:0 dla książki.

Soulfly | 2012-09-25

Myślałam,że to będzie jedna z tych książek w typie 'Pamiętnik Narkomanki' czy 'My dzieci z dworca zoo'. Jednakże zawiodłam się, bo bardziej przypominało mi to Adriana Mole'a. Trochę nudne, trochę naciągane. Książka jedna z tych , o której zapomni się zaraz po przeczytaniu. Może być.

Claudia | 2012-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2012

Czytałam tą książkę przez dwa dni, bo mnie wciągnęła i byłam ciekawa co dzieje się dalej. Powiem, że jeszcze nie zdarzyło mi się bym czytała książki akurat tego typu. Mimo to bardzo mi się podobała. Książka jest w formie listów pisanych przez głównego bohatera do nieznanego przyjaciela. Charlie w swoich listach pisze o swoim codziennym życiu, związkach, akceptacji, przyjaciołach, nałogach i seksualizmie.

Z początku książka ta wydała mi się trochę dziwna. Są w niej opisane sprawy, o których dużo osób wie, ale mało osób pisze. Chociaż pewnie teraz jest ich już coraz więcej. Głównym wątkiem w tej książce uważam, że jest poznanie siebie i swojej przeszłości przez głównego bohatera. Zaczyna on pisać swoje listy, ponieważ potrzebuje osoby , która go wysłucha.

"Piszę do Ciebie, bo ona mówiła, że umiesz słuchać i starasz się zrozumieć (...). Proszę Cię, żebyś nie próbował się domyślać, kim ona jest, bo wtedy mógłbyś domyślić się, kim ja jestem, a nie chcę, żebyś wiedział. (...) Poprosil...

Harley | 2012-03-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 18 marca 2012

"Charlie" to książka napisana może nie wybitnym, ale prostym i przystępnym językiem. Opowiada o chłopcu - Charliem - który zaczyna naukę w liceum. Po samobójstwie przyjaciela nie ma żadnych przyjaciół, więc ten pierwszy dzień w nowej szkole napawa go strachem. Prędko jednak znajduje przyjaciół w ostatniej klasie: Patricka - sympatycznego geja; Sam - piękną, przyrodnią siostrę Patricka; Mary Elisabeth - pierwszą dziewczynę i ich paczkę. Przyjaciele wtajemniczają go w sprawy związane z seksem, narkotykami, związkami i tym podobnych.
Podczas czytania książki da się odczuć, że z Charliem jest coś nie halo. Często płacze, ma dziwne poglądy na różne aspekty życiowe i ogólnie dziwnie się zachowuje. Mamy świadomość, że kryje się za tym jakaś historia nie znana nikomu, którą Charlie chowa głęboko w sobie. Wszystko wyjaśnia się na koniec. Muszę przyznać, źe byłam głęboko poruszona i zaszokowana zakończeniem, które dodaje książce parę gwiazdek.
Polecam każdemu!

Adrianna | 2012-03-15
Przeczytana: 15 marca 2012

Książka opowiada o perypetiach chłopaka imieniem Charlie – ma 15 lat. Idzie on do pierwszej klasy liceum i z tej okazji pisze list właśnie do Ciebie. Dlaczego? Bo usłyszał, że „umiesz słuchać i starasz się zrozumieć i nie śpisz, z kim popadnie na imprezach mimo, że byś mógł”. Możesz być z tego powodu dumny, zostałeś w końcu wybrany spośród wielu ludzi. Chłopak chcę Ci opowiedzieć o swoich problemach, o życiu i o tym kim naprawdę jest.

Charlie to bardzo uczuciowy chłopiec, do wszystkiego podchodzi emocjonalnie i nie wstydzi się łez. Według ludzi może być dziwny, niektórzy zapewne powiedzą, że jest nienormalny. Ale tak naprawdę to zwykły chłopak tylko po przejściach, o których dowiadujemy się pod koniec książki. Poznaje on prawdziwych przyjaciół, po raz pierwszy się zakochuje, idzie na pierwszą imprezę i próbuję alkoholu oraz narkotyków, co opisuje potem w listach. Poznajemy wiele niesamowitych postaci, a najbardziej zaintrygował mnie Patrick. Niestety nie mogę wdrążać się w jego opis...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto