Okładka książki Charlie

list, rodzina, narkotyki, akceptacja
typ
papier
Cassiel
7,8 (2617 ocen i 349 opinii)

Opis książki

Powieść „Charlie” została wydana w Stanach Zjednoczonych przez MTV Book pod oryginalnym tytułem „The Perks of Being a Wallflower” i osiągnęła ponadmilionowy nakład. Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie, nieśmiałego i wycofanego, choć niezwykle inteligentnego i wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Chłopak pisze o swoich pierw...

Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie, nieśmiałego i wycofanego, choć niezwykle inteligentnego i wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Chłopak pisze o swoich pierwszych miłosnych doświadczeniach, relacjach w rodzinie, narkotykach i akceptacji.

źródło opisu: Wydawnictwo Remi, 2012

Polecamy

Opinie czytelników
PartyPoison | 2011-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Czasami czułam się, jakby autor zajrzał do środka mojej duszy i za pomocą tego, co tam zobaczył, napisał tę książkę.

Michalina | 2014-08-02

"Nie wiem, czy kiedykolwiek tak się czułeś. Jakbyś chciał przespać tysiąc lat. Albo po prostu przestać istnieć. Albo nie mieć świadomości, że istniejesz."

Charlie jest nastolatkiem, który ma problemy ze samym sobą. Czytelnik poznaje go jako zagubionego chłopaka, który boi się swojego pierwszego dnia w liceum. Błaha rzecz, a wywołuje w nim wewnętrzną rozpacz. Spowodowane jest to brakiem znajomych, bez których nie jest w stanie sobie poradzić. Chłopak pisze listy do Przyjaciela, jednak sam nie wie, kim ten Przyjaciel jest. Opowiada mu o swojej rodzinie, szkole, życiu, a w końcu o nowych znajomych. Zwierza mu się z nawet tych najbardziej intymnych myśli.

Na samym początku myślałam sobie "co to za frajer, nie potrafi do nikogo zagadać, zaprzyjaźnić się", jednak z czasem dotarło do mnie jak bardzo się myliłam. Charlie jest chłopakiem skromnym, zamkniętym w sobie i nieśmiałym, jednak jest w nim coś, co sprawia, że bardzo go polubiłam. Każdy przecież marzy o kimś, z kim...

JaneS | 2013-08-27
Przeczytana: 29 lipca 2013

Będąc w bibliotece całkiem przypadkiem natknęłam się na tę książkę i bez zastanowienia ją wzięłam dlatego, że lubię książki, które zawierają jakiś znaczący problem. Ta książka właśnie taki zawiera. Akceptacja, narkotyki, seks czy alkohol. Jestem nastolatką, dlatego doskonale rozumiem tą książkę. Nie sądziłam, że wywrze na mnie takie wrażenie. Oglądałam również film. Powiem jedno, film nie równa się książce. W tym starciu 1:0 dla książki.

UczulonaNaCzekoladę | 2012-02-17
Przeczytana: 06 lutego 2012

„Mój kochany przyjacielu!”

Przyjaciele stanowią część naszego życia. Bez nich czujemy się samotni, nasze życie nie ma smaku. Izolacja człowieka wpływa na niego niepomyślnie – powoduje dość opłakane skutki. Może się zdarzyć, iż taka osoba z tęsknoty może się załamać. Niektórzy ludzie izolują się od społeczeństwa nieświadomie. Nawet nie zdają sobie sprawy, jak cierpią i jak mocno krzywdzą innych.

„Charlie” to książka napisana w formie listów głównego bohatera do jego tajemniczego przyjaciela. Nie znamy prawdziwej tożsamości ani adresata, ani nadawcy, jednak treść listów opowiada trudną i momentami dość łzawą historię nastolatka, podpisującego się jako tytułowy Charlie. Opowiada o szkole, przyjaciołach, używkach i trudnej drodze w odkrywaniu samego siebie.

Początkowo Charlie wydawał mi się jakąś niedorajdą, niedoinformowanym dzieckiem w zakresie życia, mający wyjść na świat po spędzeniu szesnastu lat w piwnicy człowiek, który ledwie pamięta, jak się nazywa. Rozumiem, inne czasy – w koń...

Pati | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Charlie jest bardzo wrażliwym chłopcem, na moje oko za wrażliwym. No bo naprawdę, kto by widział piętnasto, a potem szesnasto latka, który przy każdej możliwej okazji płacze popalając papierosy i trawkę? Na samym początku, przez około pięćdziesiąt stron nie widziałam w tej książce niczego szczególnego, myślałam, że bohater ma około 11 lat, naprawdę. Kiedy dowiedziałam się, że jest niewiele ode mnie starszy, to przeraziłam się. Rzadko spotyka się takich wrażliwców i to jeszcze płci męskiej. Aczkolwiek po około setnej stronie przekonałam się do książki, tak naprawdę była taka... życiowa.
Polecam wszystkim, dla których wspomnienia są ważne i nie szukają ostrej książki w stylu "My dzieci z dworca Zoo".

violabu-toczytam | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Tytułowy Charlie to 15-letni Amerykanin. W szkole uważany jest za dziwaka, lecz on sam świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że jest „pojechany”. Jego głównym problemem jest brak umiejętności panowania nad intensywnymi stanami emocjonalnymi, których nie potrafi dyscyplinować, w związku z czym często płacze. Jednocześnie jest nastolatkiem niezwykle inteligentnym i dzięki temu w sytuacjach lżenia go przez rówieśników potrafi być ponad to. Jego szczęściem okazują się być nowi przyjaciele, którzy go akceptują.

Książka Stephena Chbosky’ego pisana jest w formie listów głównej postaci. Choć nie jest to język wyszukany, to uderza zaskakująco trafnymi osądami młodego bohatera.

Początkowo akcja książki wydaje się nużąca, jednak z biegiem czasu czytelnik zaczyna przeżywać emocje (głównie niepokoje) Charliego, by z końcem książki poznać przyczyny psychicznych problemów głównego bohatera.

„Charlie” porusza tematykę dotyczącą problemów młodzieży, a głównie relacji między nimi: pierwsze erotyczne d...

Kinia | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

Zaskakująca historia, która była na swój sposób bardzo pouczająca. Postać Charliego to prawdziwa gratka dla ludzi, którzy chociaż trochę interesują się psychologią. Podczas czytania niejednokrotnie na myśl przychodziła mi powieść ,,Buszujący w zbożu''. Wydaje mi się, że autor ,,Charliego'' w znacznym stopniu inspirował się powieścią Salingera. Powieść polecam przede wszystkim tym, którzy lubią książki z ''drugim dnem''.

Lenalee | 2012-09-09
Przeczytana: 05 września 2012

Choć za powieściami pisanymi w listach szczerze przepadam, nie sięgam po nie często, gdyż rzadko kiedy jakaś wpadnie mi w oko i zainteresuje opisem. Największym problemem jest jednak to, iż nie spotykam na swojej drodze zbyt wiele lektur pisanych w ten sposób, jednak gdy już coś znajdę, zwykle chętnie się do niej zabieram. „Charlie” wpadł mi w oko jeszcze przed polską premierą i mogę przyznać, że duży wpływ na to miały zagraniczne recenzje i opinie czytelników, gdyż ukryć nie można, że powieść ta spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Czasami jednak trzeba oderwać się chociaż na chwilę od fantastycznego świata i sięgnąć po bardziej realistyczną książkę, dlatego „Charlie” wydawał mi się idealną pozycją, aby powrócić na ziemię.

Głównym bohaterem tej książki jest tytułowy Charlie, zwykły nastolatek, piszący listy do nieznanego przyjaciela, w których opowiada o swoim życiu i sytuacjach, które go spotkały. Pisze o swojej rodzinie, o przyjaźni, szkole, narkotykach, miłości, a także o w...

Magdalena | 2014-08-04
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Ciekawa powieść. Opowiadane są losy Charliego. Chłopca troszkę dziwnego. Ma 16 lat. Często płacze. Znajduje cudownych przyjaciół. Zgłębia sprawy, które były dla niego obce. Mianowicie: papierosy, narkotyki, seks. W dość krótkim czasie to wszystko już nie jest dla niego obce, to jest codzienność. Ta książka jest w formie listów, a więc szybciutko się czyta. Mogę polecić, ale nie jestem oczarowana tą książką.

Soulfly | 2012-09-25

Myślałam,że to będzie jedna z tych książek w typie 'Pamiętnik Narkomanki' czy 'My dzieci z dworca zoo'. Jednakże zawiodłam się, bo bardziej przypominało mi to Adriana Mole'a. Trochę nudne, trochę naciągane. Książka jedna z tych , o której zapomni się zaraz po przeczytaniu. Może być.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto