Zapytaj Alice

Go Ask Alice
978-83-63142-87-2
lsd, narkotyki, uzależnienie
AMisz

Alice to nieśmiała licealistka z bogatego amerykańskiego domu, która na imprezie nieświadomie bierze LSD. Zafascynowana swoim stanem, stopniowo uzależnia się od narkotyków i doprowadza swoje życie na skraj przepaści… Alice to może być ktoś, kogo znasz. Alice to możesz być TY. Zdumiewający, prawdziwy zapis walki amerykańskiej nastolatki ze śmiertelnie niebezpiecznym światem narkotyków jest...

Alice to może być ktoś, kogo znasz.
Alice to możesz być TY.

Zdumiewający, prawdziwy zapis walki amerykańskiej nastolatki ze śmiertelnie niebezpiecznym światem narkotyków jest wstrząsającym ostrzeżeniem przed plagą, która w tym stuleciu dotknęła większość społeczeństw. Książka nie używając moralizatorskiego tonu skutecznie zniechęca czytelników do kontaktu ze światem narkotyków, pokazując negatywne konsekwencje nałogu.

źródło opisu: Wydawnictwo Remi, 2012

źródło okładki: www.wydawnictworemi.pl

Oficjalna recenzja
vivien książek: 916

Alicja w Krainie Narkotyków

Wychowano mnie w wierze mówiącej, że Bóg przebacza ludzkie grzechy, ale czy mogę sama sobie przebaczyć?

Wszystko zaczęło się dziesiątego lipca. Alice, piętnastoletnia dziewczyna z tak zwanego dobrego domu, otrzymuje zaproszenie na imprezę. Nie przypuszcza, iż właśnie na tej imprezie wkroczy w dotąd nieznany sobie świat. Skąd może wiedzieć, że do puszki coli ktoś dodał LSD? Następnego dnia notuje w dzienniku: nie wiem, czy powinnam się wstydzić, czy być wniebowzięta. Wiem tylko, że wczoraj doświadczyłam czegoś niesamowitego (…). Może się to wydać przerażające, ale w rzeczywistości było niesamowite, cudowne i bajeczne. Zafascynowana nowym, kolorowym światem psychodelicznych złudzeń, stopniowo zatraca się w nałogu. Marihuana, amfetamina, heroina, benzedryna, deksedryna, tabletki nasenne i uspokajające wiodą ją wprost w ramiona bezlitosnego nałogu, ucieczek z domu, tułaczek po ulicach obcych miast, a wreszcie do szpitala psychiatrycznego. Czy Alice pokona własne słabości? Czy będzie w stanie przetrwać? Czy przebaczy sobie samej?

Wraz z Alice przeżywamy kolejne dni walki. Czasem poddaje się bez wahania, innym razem ze wszystkich sił stara się z tym skończyć. Bez przerwy targają nią skrajne emocje: a to nienawiść do szkoły i domu, a to przelotne, aczkolwiek bardzo intensywne zauroczenia kolejnymi chłopcami. I nic dziwnego, przecież Alice jest dorastającą dziewczynką. Zwracam się teraz do już dorosłych dziewczynek (i nie tylko), które za młodu prowadziły własne dzienniczki: pamiętacie? Pamiętacie to zagubienie, sfrustrowanie, wrogość do całego świata? Pamiętacie to wrażenie, że jesteście zupełnie same? To właśnie przeżywa Alice. I po prostu gubi się – może nieco bardziej niż niektórzy; na pewno tak samo jak wielu z nas. „Nie pojmuję zmartwychwstania (…). Ale nie rozumiem też, w jaki sposób brązowa, sucha, skurczona cebulka gladioli zakwita co roku (…). Nie wiem, dlaczego spodziewam się objąć rozumem istotę śmierci. Przecież nie mam zielonego pojęcia, czym jest telewizja albo elektryczność albo jak działa sprzęt stereo. Naprawdę tak niewiele rozumiem, że nie potrafię powiedzieć, jak w ogóle istnieję”.

„Zapytaj Alice” to pamiętnik dziewczyny żyjącej u schyłku lat 60. w USA. Z czym kojarzą nam się te cudowne lata w USA? Z hippisami i narkotykami. Alice, dobra uczennica, sumienna córka i początkująca narkomanka, zaczyna nosić rozpuszczone włosy i koraliki, trafia do różnych komun, odwiedza San Francisco. Schemat naćpanego hippisa jak znalazł. No właśnie – schemat czy rzeczywistość? Jedno nie wyklucza drugiego... Pojawiają się głosy, że ta książka jest tylko i wyłącznie propagandową, zmyśloną paplaniną. Niezależnie jednak od tego, czy uwierzymy w tę historię czy nie, warto spojrzeć na nią pod nieco innym kątem. Przecież Alice może być równie dobrze Johnem albo Margaret. Może być Jasiem i Małgosią. Takie historie zdarzały się i zdarzają naprawdę. Szczególnie w krajach i czasach, w których narkotyki są tak łatwo dostępne, nawet dla dzieciaków.

Komu polecam „Zapytaj Alice”? Rzekłabym: wszystkim, gdyby nie brzmiało to tak banalnie. Niech przeczytają tę opowieść ci, którzy potrzebują ostrzeżenia lub potwierdzenia tezy, że narkotyki prowadzą donikąd. Ale niech zapoznają się z nią także ci, którzy chcą brać i biorą – może nauczą się czegoś od tej nastolatki? Może zapytają Alice i dostaną odpowiedź? Może sami sobie przebaczą?

Myślałam kiedyś, że tylko ja potrafię odczuwać ból, ale teraz widzę, że jestem jedynie nieskończenie małą cząstką cierpiącej ludzkości. Dobrze, że krwawiące serce to tylko metafora, bo inaczej nasza planeta ociekałaby krwią.

Marta Gęsigóra

szaraczek | 2015-04-07
Na półkach: 2015
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Alice jest niczym niewyróżniającą się nastolatką, która przeżywa swoją pierwszą miłość, złamane serce…
Jednak jej życie nie jest tak zwyczajne jak się wszystkim wokół wydaje. Alice od początku czuje się gorsza. Jak czarna owca w idealnej rodzinie. Wszystko ma zmienić przeprowadzka do nowego miejsca.
I naprawdę tak się staje. Gdy przypadkowo na imprezie próbuje LSD jest zafascynowana tym, co dzieje się z jej ciałem i umysłem w trakcie odlotu. Na jednym razie się nie kończy. Do ćpania dochodzi jeszcze handel, ucieczki, powroty, ból, bezskuteczna walka by przestać. Walka o życie. Ambitne plany niesienia pomocy takim jak ona.
I nagle wszystko się kończy. I raz za dużo. Ostatni nieświadomy raz, po którym okaleczona trafia na oddział.

Alice może być każdy.

Książka ma formę pamiętnika, spisywanego najpierw w zeszycie z czasem na wszystkim, na czym dało się pisać. To tragiczna historia piętnastolatki, która przestała rozgraniczać, co jest dobre a co złe, za co przyszło jej zapłacić...

GwEnDoLyN | 2014-11-21
Na półkach: Ocena : 2
Przeczytana: 20 listopada 2014

Książka ''Zapytaj Alice'' jest napisana w formie dziennika i jest to prawdziwa historia nastoletniej narkomanki,której imienia nie znamy.Od dłuższego czasu miałam tę książkę na półce ''do przeczytania'',tak więc gdy tylko moje sokole oko (zasługa okularów :3) dostrzegło tę książkę na półce,natychmiast ją wzięłam,a następnie wypożyczyłam.
Od czasu,gdy przeczytałam słynną książkę ,,My,dzieci z dworca ZOO'',nabrałam ochoty zapoznać się z innymi książkami opowiadającymi o narkotykach.Niestety,książka ''Zapytaj Alice'' ma z nią niewiele wspólnego.
Może ktoś nie zwracał na to tak dużej uwagi jak ja,ale w tej książce brakuje klimatu.Co mam na myśli mówiąc klimat ?Chodzi głównie o dokładne przedstawienie środowiska narkomanów i ukazanie jak wygląda ich codzienne życie.Należałoby też napisać coś o sposobach,w jaki te narkotyki zdobywają,czy kradną,pieprzą się za kasę,a może robią jeszcze bardziej wymyślne rzeczy,o których nawet nie słyszałam.
A zamiast tego mamy ukazaną nastolatkę,która...

wiolagg66 | 2015-05-03

Krótko,zwięźle i na temat- to właśnie lubię.

Bardzo pouczająca książka,na pewno z niej skorzystam i będę zachęcała do czytania,szczególnie młodzież,gdzie jest bardzo narażona na takie sytuacje z uzależnieniem.

CZYTAJCIE MŁODZIE (I NIE TYLKO ) !

kaja841 | 2010-09-06
Przeczytana: 06 września 2010

zaskoczyło mnie samo zakończenie książki, ale prawdopodobnie wszystko o czym pisała ta osoba zdarzyło się naprawdę, choć autorem tych wspomnień nie jest autor, który pozostaje anonimowy, mocna książka będąca przestrogą, zaczyna się tak: "Książka Idź, zapytaj Alice została napisana przez nastolatkę narkomankę i szybko weszła do kanonu literatury angielskiej i amerykańskiej. Jej przesłanie jest przejmujące:
Alice - może być każdy.
Alice - może być ktoś, kogo znam.
Alice jest narkomanką".
Ta książka nie jest tylko dla młodzieży, polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką.

| 2012-10-20
Przeczytana: 20 października 2012

"Szczerze mówiąc, uratowałeś mi życie setki, tysiące, miliony razy! Jednak kiedy się dorośleje, trzeba omawiać swoje problemy i przemyślenia z innymi ludźmi, a nie tylko z cząstką własnej osoby, jaką zawsze byłeś. Chyba się zgodzisz? Mam nadzieję, że tak, bo jesteś moim najdroższym przyjacielem i zawsze będę ci wdzięczna za to, że byłeś ze mną wtedy, gdy płakałam, cierpiałam, walczyłam, pragnęłam, cieszyłam się i byłam szczęśliwa. Wszystko było dobre na swój sposób. Chyba."

Książka opisująca historię, która zdarzyła się naprawdę. Zakończenie, które jednak mnie zdziwiło. Jedno jest pewne. 'Jej śmierć, jest jedną z tysięcy śmierci spowodowanych braniem narkotyków.'

Luiz White-Wine | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Ta książka daje wiele do myślenie. Pozwoliła mi poznać ludzi w nałogu, ich uczucia stany. Jeszcze bardziej upewniła mnie że poza chwilami "odlotów" nadchodzą bolesne upadki. Jedna zła decyzja może zaważyć o naszej przyszłości.

Puszokowa | 2014-04-16
Przeczytana: 08 lutego 2014

„Zapytaj Alice” ( czy też „Idź, zapytaj Alice”) to kolejna pozycja, która dotyczy tematyki narkomanii i uzależnienia. Czytelnik styka się z prawdziwą historią opowiadaną przez nastolatkę. Jej historia jest taka jak ona sama –na początku nieco naiwna, pełna nadziei, nowych perspektyw, a potem coraz bardziej rozpaczliwa, destrukcyjna… może nawet druzgocąca.

Książka ma formę pamiętnika, a właściwie jest pamiętnikiem, co zdecydowanie przybliża czytelnikowi postać głównej bohaterki. Dzięki temu możemy wejść do jej głowy, poznać jej myśli. Niejako poczuć to, co czuła ona.

Co ciekawe opowieści (te na faktach) o narkotykach zazwyczaj mają formę relacji, pamiętnika lub są powieścią epistolarną. Dzięki temu wytwarza się więź między czytelnikiem a postacią z książki. Oprócz wniknięcia w historię pozwala to odbiorcy na lepsze przyswojenie zawartej moralności czy też rad postępowania i może na zanurzenie się w większym stopniu w jakieś egzystencjalne refleksje.
...

ZaczytanaMajka | 2013-11-29
Na półkach: 📚 2013 📚
Przeczytana: 2013 rok

Nie dopatrzyłam się w niej niczego szczególnego, nic co odróżniałoby ją od innych przeciętnych powieści związanych z tą tematyką. Niczym mnie nie zachwyciła, a nawet powiem, że trochę rozczarowała. Pamiętniki w wielu przypadkach nie powinny być wydawane jako książki, bo są nijakie, ponieważ o wielu wydarzeniach autor zapomina, tak, że każdy wpis staje się niewiele znaczącą zlepką, z której tworzy się coś w rodzaju 'powieści'.
Tylke tylko, że łatwo się czytało...

Priada | 2013-01-09
Na półkach: ==== 2013 ====
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka nie posiada tak zwanego happy endu chociaż mogłoby się zdawac że wszystko ułożyło się już bardzo pomyślnie.
Bohaterka na samym początku opowiadania o swoim życiu jest osobą nieśmiałą, ale wystarczyła jedna impreza w nieodpowiednim towarzstwie aby spadła na samo dno. Kilkakrotnie uciekała z domu i obracała się wśród podejżanych ludzi.
Książka tak naprawe przemawiac powinna do bardzo mlodych ludzi którzy stykają się z narkotykami. Chociaż prawdę powiedziawszy dla zwykłego czytelnika też jest sporą dawką emocji i wstrząsów.

agar71 | 2011-12-11
Na półkach: Posiadam

Mało przekonująca. Dramat narkomanki w wydaniu Beverly Hills. Dawno czytałam, ale pamiętam, że lektura nie wywołała u mnie większych wzruszeń. Bardzo duża przepaść pomiędzy nią a "Dziećmi z Dworca ZOO" czy chociażby naszym rodzimym "Pamiętnikiem narkomanki" Barbary Rosiek.