Zniewolony

Okładka książki Zniewolony
Solomon Northup Wydawnictwo: Replika Ekranizacje: Zniewolony. 12 years a slave (2014) biografia, autobiografia, pamiętnik
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
12 Years A Slave
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2014-01-30
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-14
Data 1. wydania:
2013-08-08
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376740393
Tłumacz:
Martyna Plisenko
Ekranizacje:
Zniewolony. 12 years a slave (2014)
Tagi:
dzienniki wspomnienia niewolnictwo wolność Ameryka XIX wiek
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Niewolnictwo oczami niewolnika



2020 52 51

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
532 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15448
2030

Na półkach: ,

'Zniewolony" oto książka, która trąci myszką. Mamy liczne anachronizmy bo to autentyczna historia z lat 40-stych dziewiętnastego wieku. Już sam wstęp redaktora oburza ze względu na swój niepoprawny politycznie wydźwięk. Otóż według osoby, która s1zykowała wspomnienia do druku, ukazuje ona "blaski i cienie niewolnictwa" (sic!). Z jakże odległej perspektywy wykształceni przedstawiciele WASP-ów przedstawiają swój punkt widzenia.
Solomon Northrup był wolnym obywatelem stanu Nowy Jork, w pełni sił i cieszącym się dobrą opinią. Zrobił na mnie wrażenie bogobojnego obywatela, oddanego męża i dobrego ojca. Ciężko pracował i cieszył się wolnością i przywilejami, których nie doceniał zanim ich nie stracił. Oszukany, zwabiony wizją dobrego zarobku na południu Stanów udał się w dobrej wierze z potencjalnymi chlebodawcami. Miał asystować przy ich pokazach, przygrywać na skrzypcach itp. Niestety gdy tylko opuścił granice swojego stanu, pomimo posiadania stosownych poświadczeń że był człowiekiem wolnym, został pojmany przez ich pomagierów, zakuty w kajdany i zatrzymany w zagrodzie niewolniczej. O ironio znajdowała się ona w mieście Waszyngton, kolebce amerykańskiej państwowości i ostoi wolności.

od tego czasu 12 lat zajęło mu udowodnienie, że nieprawnie pozbawiono go wolności. Tyle lat wypełnionych pracą ponad siły, 10 lat u bezwzględnego i okrutnego posiadacza plantacji bawełny. Przeszedł przez ręce trzech czy czterech właścicieli i opisywał codzienność "kolorowych" służących. Jego losy przypominają upadek Hioba, gdyż każdy następny właściciel ziemski jest gorszy od poprzednika, obojętnie patrzy na krzywdę niewolników, a często lubuje się wręcz w pastwieniu się nad tymi nieszczęśnikami, którzy czymś mu zawinili. Powieść obfituje w wiele rozrywających serce scen, jak np. rozdzielenie dzieci z matką-niewolnica, chłosty niewinnej Phebe wymuszonej na Solomonie, bezwzględnego tropienia uciekinierów przy pomocy bloodhoundów. Najmniej interesowały mnie szczegółowe opisy techniki uprawy kukurydzy i bawełny, nużąco drobiazgowe, trącące jakimś podręcznikowym akapitem.
Solomon wydawał mi się miejscami nierzeczywisty, bo wynosił pod niebiosa dobroć i przyzwoitość pierwszego właściciela, i tylko ubolewał, że jest on ślepy na jawną niesprawiedliwość i nierówność społeczną, oraz toleruje taki nieludzki koncept jakim jest niewolnictwo.
Miejscami raził mnie też beznamiętny, suchy reporterski ton, jakiego używa Solomon opisując nieszczęścia, które przytrafiały się innym niewolnikom czy też rodzaje kar cielesnych, jakimi "raczono" niewolników. Nie przekonuje mnie też jego zachowanie gdy zaciska zęby i poddaje się w milczeniu swojemu losowi. tylko raz występuje przeciwko niejakiemu Eppsowi, konfrontuje się z ludzkim okrucieństwem i nie tchórzy. Mimo wszystko uległam optymizmowi tego narratora, gdyż szczęśliwy finał był jego nagrodą za lata upokorzeń. Nieupiększony obraz bezdusznego systemu nastawionego na maksymalizację zysków kosztem innego człowieka.

'Zniewolony" oto książka, która trąci myszką. Mamy liczne anachronizmy bo to autentyczna historia z lat 40-stych dziewiętnastego wieku. Już sam wstęp redaktora oburza ze względu na swój niepoprawny politycznie wydźwięk. Otóż według osoby, która s1zykowała wspomnienia do druku, ukazuje ona "blaski i cienie niewolnictwa" (sic!). Z jakże odległej perspektywy wykształceni...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    891
  • Przeczytane
    680
  • Posiadam
    215
  • 2014
    21
  • Teraz czytam
    20
  • Ulubione
    17
  • Ekranizacje
    10
  • Chcę w prezencie
    9
  • Z biblioteki
    8
  • 2019
    7

Cytaty

Więcej
Solomon Northup Zniewolony Zobacz więcej
Solomon Northup Zniewolony Zobacz więcej
Solomon Northup Zniewolony Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także