Twelve Years a Slave

Okładka książki Twelve Years a Slave Solomon Northup
Okładka książki Twelve Years a Slave
Solomon Northup Wydawnictwo: Eakin Films & Publishing Ekranizacje: Zniewolony. 12 years a slave (2014) biografia, autobiografia, pamiętnik
363 str. 6 godz. 3 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Twelve Years a Slave
Wydawnictwo:
Eakin Films & Publishing
Data wydania:
2013-08-08
Data 1. wydania:
2013-08-08
Liczba stron:
363
Czas czytania
6 godz. 3 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780989794800
Ekranizacje:
Zniewolony. 12 years a slave (2014)
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
639
547

Na półkach: , , , ,

Każdy w swoim życiu powinien przeczytać chociaż jedną książkę o niewolnictwie, aby zrozumieć do czego może posunąć się człowiek. Uczynienie z drugiego homo sapiens przedmiotu handlu jest pomysłem tak okropnym, że nie sposób go w pełni zrozumieć. Podobne świadectwa w całej krasie obnażają hipokryzję USA i pokazują na czym ten kraj się dorobił - może nie warto bezrefleksyjnie przyjmować słów Wujka Sama jako wyroczni w sprawach tego świata?

Każdy w swoim życiu powinien przeczytać chociaż jedną książkę o niewolnictwie, aby zrozumieć do czego może posunąć się człowiek. Uczynienie z drugiego homo sapiens przedmiotu handlu jest pomysłem tak okropnym, że nie sposób go w pełni zrozumieć. Podobne świadectwa w całej krasie obnażają hipokryzję USA i pokazują na czym ten kraj się dorobił - może nie warto bezrefleksyjnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
398
213

Na półkach: , ,

Chociaż mamy do dyspozycji całkiem sporo powieści o tematyce dotyczącej niewolnictwa w Ameryce, zarówno starszych jak i nowszych, to raczej niewiele jest tego rodzaju książek non-fiction, zawierających autentyczne relacje ofiar systemu niewolniczego, a prawdopodobnie jest to jedyna taka książka, jaka ukazała się w polskim przekładzie.
Książka jest napisana w formie nieco zdystansowanej relacji, niektórzy w opiniach zarzucają jej wręcz "suchość" przekazu. Ja się z tym jednak nie zgodzę. Pomimo spokojnej narracji, widać, że autor dołożył przede wszystkim starań do jak najwierniejszego odwzorowania rzeczywistych wydarzeń, a wydarzenia te mówią same za siebie i naprawdę nie potrzebują już żadnych językowych ozdobników. Mimo, że sporo jednak pamiętałam z obejrzanej kiedyś ekranizacji, książka mnie bardzo wciągnęła, ciężko mi było się wręcz od niej odrywać.
Polskie tłumaczenie sprawia dobre wrażenie - język jest nieco staroświecki, co mi bardzo tu pasuje. Nawet czcionka użyta w książce jest przyjemnie staroświecka, a jedyne co tu mniej pasuje, to ta nowoczesna okładka.
Jest to historia, która naprawdę miała miejsce, trudno takie dzieło oceniać jak zwykłą książkę. Mogę tylko ogromnie polecić, jest ważna, dobrze się czyta i zdecydowanie warto sięgnąć. Dla osób zainteresowanych książkami poruszającymi temat niewolnictwa - lektura obowiązkowa

Chociaż mamy do dyspozycji całkiem sporo powieści o tematyce dotyczącej niewolnictwa w Ameryce, zarówno starszych jak i nowszych, to raczej niewiele jest tego rodzaju książek non-fiction, zawierających autentyczne relacje ofiar systemu niewolniczego, a prawdopodobnie jest to jedyna taka książka, jaka ukazała się w polskim przekładzie.
Książka jest napisana w formie nieco...

więcej Pokaż mimo to

avatar
638
254

Na półkach: ,

Nie ma powodu bym dała mniej niż 10 gwiazdek.
Dowiedziałam się tyle, ile chcialam się dowiedzieć.
Książka nie jest nudna absolutnie i nie rozumiem takowego stwierdzenia co niektórych. Solomon przedstawia życie niewolnicze, w które wpędziła go jego naiwność czy żeby to brzmiało ładniej, wiara w dobre chęci czlowiecze. A jak wygląda życie w niewoli? Głównie skupia się wokół ciężkiej pracy, swojego pana i relacji z nim. Pan może być dobry i do takiego trafil na krotko bohater, może też być okrutny i z byle powodu, w zależności od kaprysu wymierzac chlosty lub w inny sposób wyzywać się na swoim "czarnuchu". Solomon przedstawia też losy innych osób, w głównej mierze niewolników, z którymi łączył go okrutny los. Mówi nam, że czarni stoją poza nawiasem człowieczeństwa, są porownywani z szympansami, innymi zwierzętami ale na pewno większość ich panów czy nadzorcow nie widzi w nich człowieka. Wielu takiego traktowania nie przetrwało, mowa tutaj nie tylko o czarnych mężczyznach ale i o kobietach, które też były w niewoli i którym często wyrywano dzieci siłą, by służyły u kogoś innego. Dzieci urodzone przez niewolnice były z góry niewolnikami i ich przyszłość nie mogła być inna. Solomon jednak urodził się wolny, miał żonę, dzieci. Został porwany. Przez 12 lat musiał godzić się z potwornosciami, których doswiadczal. Jednak w tym calym złu, były też momenty dobre, głównie dzięki napotkanym dobrym ludziom. I to dawało siłę i nadzieję na ucieczkę.
To moja pierwsza książka o tematyce niewolnictwa, oceniam ją bardzo dobrze. Z ciekawością, niedowierzaniem i nadzieją strona po stronie spacerowalam razem z bohaterem po jego wspomnieniach, niewątpliwie bolesnych. Następny krok - film. Myślę, że będzie to idelane dopełnienie i spojrzenie z innej, bardziej dobitnej perspektywy.

Nie ma powodu bym dała mniej niż 10 gwiazdek.
Dowiedziałam się tyle, ile chcialam się dowiedzieć.
Książka nie jest nudna absolutnie i nie rozumiem takowego stwierdzenia co niektórych. Solomon przedstawia życie niewolnicze, w które wpędziła go jego naiwność czy żeby to brzmiało ładniej, wiara w dobre chęci czlowiecze. A jak wygląda życie w niewoli? Głównie skupia się wokół...

więcej Pokaż mimo to

avatar
726
725

Na półkach:

Już dawno oglądałem film, a po latach sięgnąłem po książkę. Bez wątpienia ważna pozycja jeśli chodzi o temat niewolnictwa, jeśli wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności jej powstania. Otóż jest to swoisty pamiętnik,spisana historia przez ciemnoskórego człowieka, który wiódł rodzinne życie w Nowym Jorku i który podstępem został pozbawiony wolności i wywieziony na Południe. Trafia on na z reguły bestialskie traktowanie przez białych panów, opisuje ciężką pracę na polu,nieludzkie warunki i traktowanie, znęcanie się nad niewolnikami. Autor był świadomy jak rasizm jest chory i nieludzki, wierzył on, że sprawiedliwości stanie się zadość, ale dopiero na tamtym świecie. Jego historia zniewolenia trwała 12 lat po drodze opisuje też losy swoich towarzyszy niedoli. Powieść nie była rozwlekła, poszczególne rozdziały w zwięzły sposób opisywały wydarzenia. Na szczęście dla bohatera jego historia miała szczęśliwe zakończenie, jednak miliony jego braci i sióstr całe życie znali tylko status niewolnika. Żadne obecne akcje propagandowe nie zmażą już śladu hańby w historii USA. To była dobra pozycja, ale nie porwała mnie literacko.

Już dawno oglądałem film, a po latach sięgnąłem po książkę. Bez wątpienia ważna pozycja jeśli chodzi o temat niewolnictwa, jeśli wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności jej powstania. Otóż jest to swoisty pamiętnik,spisana historia przez ciemnoskórego człowieka, który wiódł rodzinne życie w Nowym Jorku i który podstępem został pozbawiony wolności i wywieziony na Południe....

więcej Pokaż mimo to

avatar
328
233

Na półkach: , , ,

To ludzie ludziom zgotowali ten los... jakże to się sprawdza w każdym okresie naszej historii ludzkości. Niewolnictwo to obrzydliwa praktyka, która miała wielu i może nadal ma zwolenników. Ciekawie napisany pamiętnik, natomiast od razu czuć, ze ten człowiek nie ma talentu pisarskiego. Film był porywający, magiczny, wyciskacz łez. Książka natomiast jest w porządku. Polecam, ale w formie dokumentu , a nie fabuły. Nie spodziewajmy się tu opisu uczuć czy rozbudowanych profili psychologicznych postaci...

To ludzie ludziom zgotowali ten los... jakże to się sprawdza w każdym okresie naszej historii ludzkości. Niewolnictwo to obrzydliwa praktyka, która miała wielu i może nadal ma zwolenników. Ciekawie napisany pamiętnik, natomiast od razu czuć, ze ten człowiek nie ma talentu pisarskiego. Film był porywający, magiczny, wyciskacz łez. Książka natomiast jest w porządku. Polecam,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
290
276

Na półkach: , , ,

Nie spodziewałem się tak słabej książki. Jeżeli ktoś jest bardzo zainteresowany tematem można sprawdzić, jednak gdy ktoś chce jednak dobrej pozycji to raczej lepiej obejrzeć film na podstawie.

Historia jest bardzo ciekawa i właśnie idealnie nadaje się na film, który wyszedł super. Mimo, że autor przeżył straszne wydarzenia to nie specjalnie ma coś ciekawego o tym do powiedzenia. Idzie w stronę powieściowej stylizacji przy okazji zasypując nas masą faktów efekt jest bardzo nużący. Naprawdę zdziwił mnie brak jakiś większych przemyśleń autora a nawet gdy coś się pojawia to wyświechtanej frazesy o wolności. Niestety biografia ta przypomina mi coś napisanego na szybko po filmie, a nie czegoś co ją zapoczątkowało.

Nie spodziewałem się tak słabej książki. Jeżeli ktoś jest bardzo zainteresowany tematem można sprawdzić, jednak gdy ktoś chce jednak dobrej pozycji to raczej lepiej obejrzeć film na podstawie.

Historia jest bardzo ciekawa i właśnie idealnie nadaje się na film, który wyszedł super. Mimo, że autor przeżył straszne wydarzenia to nie specjalnie ma coś ciekawego o tym do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1039
991

Na półkach: , , , , ,

Książka przeczytana po obejrzeniu filmu. I chyba tak nawet jest lepiej w tym przypadku. Nie jest to wybitna literatura, ale za to ma charakter wspomnieniowy i to jest jej siłą. Jest to bowiem autentyczna relacja czarnoskórego Amerykanina z północy, urodzonego jako wolny, z dwunastoletniej niewoli.
W XIX wieku tematykę rasizmu i niewolnictwa opisywali wykształceni biali, z reguły z wyższych sfer, przeważnie dobrze sytuowani. Naturalną koleją rzeczy pomijali to, co na co zwracali uwagę ludzie z biedniejszych i niżej wykształconych warstw.
A takich ciekawostek - nie ukazanych w ekranizacji – jest to co niemiara. Chociażby zasady wyskalowania norm dla niewolnika – pierwszego dnia specjalny „opiekun”, czyli strażnik, przymuszał go do jak najwyższej wydajności, aby na jej podstawie ustalić dla niego normę, która mogła być znacznie wyższa od średniej dla innych niewolników. Karą za jej niewyrobienie była chłosta. Kolejna ciekawostka – zasady finansowania ‘rangerów’, którzy patrolowali drogi i wyłapywali zbiegłych niewolników. Plantatorzy płacili składki ‘od łebka’, czyli od każdego posiadanego niewolnika. Nie ważne było, jak był bogaty, czy miał trzcinę, tytoń czy bawełnę etc. Konkretne i dosadne wytłumaczenie, dlaczego ucieczki były tak trudne. Realia poruszania się w lasach pełnych niebezpiecznych zwierząt – można się dowiedzieć, że aligatory wbrew pozorom całkiem szybko biegają na lądzie, ale nie są zwrotne i trzeba przed nimi uciekać zakosami. Ciekawe są także opisy życia niewolników na plantacjach, ich wzajemnych relacji i codziennego życia. A także specyfiki plantacji ze względu na to, co było ich przedmiotem – np. trzcina cukrowa czy bawełna.
Jednym słowem pozycja na pewno warta przeczytania. Nie należy oczekiwać pięknego języka, ale za to solidnej dawki ciekawej wiedzy na temat realiów niewolnictwa w USA, do tej pory pomijanych.

Książka przeczytana po obejrzeniu filmu. I chyba tak nawet jest lepiej w tym przypadku. Nie jest to wybitna literatura, ale za to ma charakter wspomnieniowy i to jest jej siłą. Jest to bowiem autentyczna relacja czarnoskórego Amerykanina z północy, urodzonego jako wolny, z dwunastoletniej niewoli.
W XIX wieku tematykę rasizmu i niewolnictwa opisywali wykształceni biali, z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1101
45

Na półkach: , , ,

Książka, oczywiście ciekawa. Jedyne co doprowadzało mnie do szewskiej pasji, to czołobitność Solomona w stronę "dobrego Pana Forda". To dla mnie niepojęte! Facet kupuje człowieka, popada w długi i jest zmuszony go sprzedać! Biedaczek! A niewolnik nadal obstaje przy cudowności i anielskim usposobieniu "dobrego pana"... Przypominam, że ten " dobry pan", popadajac w długi nawet nie pomyslał, że może sprzedać kawałek ziemi, konia lub klejnoty żony. Łatwiej mu było sprzedać człowieka...i w dodatku w jego oczach nadal pozostaje " dobrym panem"...

Książka, oczywiście ciekawa. Jedyne co doprowadzało mnie do szewskiej pasji, to czołobitność Solomona w stronę "dobrego Pana Forda". To dla mnie niepojęte! Facet kupuje człowieka, popada w długi i jest zmuszony go sprzedać! Biedaczek! A niewolnik nadal obstaje przy cudowności i anielskim usposobieniu "dobrego pana"... Przypominam, że ten " dobry pan", popadajac w długi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
515
410

Na półkach: , , , , ,

Historia tak niewiarygodna, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę. Poraża to jak łatwo można było zrobić z wolnego obywatela niewolnika. To nie jest pierwsza pozycja o niewolnictwie, z jaką się zapoznałem. Sporo jest innych książek i filmów, ale za każdym razem w głowie się człowiekowi nie mieści, jak jeden człowiek mógł traktować innych tylko dlatego, że mieli inny kolor skóry.

Autor dość szczegółowo opisuje swoje losy w trakcie niewoli, choć mam wrażenie, że jego relacja i tak jest raczej utrzymana w dość stonowanych nastrojach, można było to napisać jeszcze bardziej obrazowo i dobitnie, ale w XIX w. nie było raczej na to szans. Bardzo ciekawymi momentami były dla mnie opisy zbioru bawełny czy trzciny cukrowej, samo życie niewolników na plantacjach też przedstawione bardzo solidnie. Przerażeniem jednak napawa fakt, że opisany w książce przypadek jest tylko jednym z bardzo, bardzo wielu jemu podobnych i jednym z niewielu, który znalazł szczęśliwe zakończenie.

Historia tak niewiarygodna, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę. Poraża to jak łatwo można było zrobić z wolnego obywatela niewolnika. To nie jest pierwsza pozycja o niewolnictwie, z jaką się zapoznałem. Sporo jest innych książek i filmów, ale za każdym razem w głowie się człowiekowi nie mieści, jak jeden człowiek mógł traktować innych tylko dlatego, że mieli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3489
803

Na półkach: ,

Bardzo poruszająca historia wolnego człowieka, który staje się niewolnikiem i walczy o swoją godność. W dzisiejszych czasach taka opowieść jest już anachronizmem, jednak jej wydźwięk ma charakter ponadczasowy. Bo czy my dzisiaj nie jesteśmy po trosze takimi niewolnikami?
Nie jest to łatwa lektura chociażby ze względu na specyficzny język, którym posługuje się bohater, jednak sens jego wypowiedzi daje dużo do myślenia. Jak człowiek może drugiemu człowiekowi zgotować takie piekło?
Serdecznie polecam.

Bardzo poruszająca historia wolnego człowieka, który staje się niewolnikiem i walczy o swoją godność. W dzisiejszych czasach taka opowieść jest już anachronizmem, jednak jej wydźwięk ma charakter ponadczasowy. Bo czy my dzisiaj nie jesteśmy po trosze takimi niewolnikami?
Nie jest to łatwa lektura chociażby ze względu na specyficzny język, którym posługuje się bohater,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    890
  • Przeczytane
    680
  • Posiadam
    215
  • 2014
    21
  • Teraz czytam
    19
  • Ulubione
    17
  • Ekranizacje
    10
  • Chcę w prezencie
    9
  • Z biblioteki
    8
  • 2019
    7

Cytaty

Więcej
Solomon Northup Zniewolony Zobacz więcej
Solomon Northup Zniewolony Zobacz więcej
Solomon Northup Zniewolony Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także