Księga Świętych

religia
Wydawnictwo M
2013-01-01
2013-01-01

W dzisiejszej recenzji opiszę książkę, którą musicie mieć jeśli jesteście wierzący. To bardzo obszerna księga zawierająca szczegółowe dane o wszystkich Świętych jacy istnieją. Wraz ze zdjęciami autor zawarł opis ich żywotów, pochodzenia, ciekawostki i życiorysy. To wystarczalna książka, dzięki której już nigdy nie będziecie musieli sprawdzać kto kim jest i za co odpowiada. To idealna pozycja dla tych, którzy nigdy nie wiedzą czyje właściwie święto mamy danego dnia, a takich jest sporo.
Autor wykonał naprawdę ciężką pracę wgłębiając się w życie świętych w stu procentach. Każdy życiorys to nie tylko parę słów i daty urodzenia, ale cała historia od czasów dzieciństwa po śmierć. Myślę, że nawet w biblii nie ma tak rozwiniętych opisów jak w księdze. Innym plusem jest też to, że z boku każdej strony mamy streszczone, zwięzłe informacje o wielu znanych postaciach literatury, religii, nauki.
Samo wydanie księgi jest wręcz zachwycające. Liczy sobie około 700 stron, w pięknej, twardej oprawce. W środku jest mnóstwo zdjęć świętych ale i miejsc pielgrzymek, miast, pomników itp. Treść jest bardzo przejrzyście ułożona, a czcionka dosyć spora dzięki czemu łatwiej i szybciej się czyta. Co ważniejsze teksty są zaznaczone kolorem.
Myślę, że to wspaniała propozycja nie tylko na prezent ale i jako wspaniały zakup do domowej biblioteczki.

Kim są święci? Czy to są jacyś ludzie o nadprzyrodzonych mocach, cudownych zdolnościach, ktoś kto wysłuchuje nasze życzenia i spełnia je jak legendarna „złota rybka”? Czy są to ludzie, którzy żyli w zamierzchłych czasach i nie mają nic wspólnego z teraźniejszością? Wiele osób tak właśnie chciałoby postrzegać tych, których Kościół beatyfikował lub kanonizował. Świętość najczęściej kojarzy się z „nie – grzeszeniem”, uważa się także, że święci to ludzie, którzy żyli w przeszłości i dzisiaj ich spotkać nie można. Jednak prawda wygląda inaczej. Okazuje się, że święty to grzesznik taki jak każdy inny człowiek, a mimo to może być autorytetem, żyjącym także w czasach współczesnych.

Ciekawym wydaniem książki o świętych jest „Księga Świętych” Grzegorza Polaka. Nie zawiera typowych biografii świętych jakie możemy spotkać w katalogach i życiorysach. Wydaje się, że autor bardziej przyjmuje formę opowiadania i skupia się na wydarzeniach mniej znanych, czasami niechlubnych w żywotach świętych, wprowadza dialogi oraz świadectwa osób trzecich.

Rewelacyjna pozycja na prezent, dla tych którzy interesują się życiorysami świętych. Doskonale sprawdzi się na półce pomiędzy książkami teologicznymi i historycznymi.Bogato ilustrowana, zawiera obrazy świętych, sanktuariów, ponad 650 stron. Do nabycia w Wydawnictwie M.

Kiedy tylko o ofercie wydawnictwa M dostrzegłam książkę (a raczej księgę, jak sam tytuł mów - jest bowiem naprawdę imponujących rozmiarów) Grzegorza Polaka o świętych, byłam zachwycona. Od dawna poszukiwałam odpowiedniej publikacji tego rodzaju.

"Święci to zupełna odwrotność płytkich i próżnych współczesnych idoli, którzy, mogłoby się wydawać, zawładnęli bez reszty zbiorową wyobraźnią. Nie jest to prawda. Prawdziwa świętość zawsze będzie atrakcyjna i zostanie doceniona nawet przez ludzi dalekich od sfery sacrum.
Święci to ludzie na pozór do nas podobni, ale przewyższający nas heroizmem w walce ze swymi wadami i słabościami. To mistrzowie świata.
To o nich jest ta książka."

Opis z tylnej obwoluty "Księgi świętych" mówi praktycznie wszystko to, co chciałabym powiedzieć na wstępie tej recenzji. Jak postrzegani są teraz święci? Jakim kultem obecnie ich otaczamy? Jak ich wspaniałe życiorysy mają się do naszego konsumpcyjnego, nastawionego na posiadanie, branie życia?

Jak już wspomniałam na początku "Księga świętych" to prawdziwa... księga. I to w dodatku pięknie wydana księga. Liczy sobie bowiem prawie 700 stron, posiada piękną, złoconą i grubą oprawę, a także bardzo liczne ilustracje. Praktycznie na każdej ze stron znajdziemy jakieś zdjęcia, malowidła, zdobienia...
Bez wątpienia do książka, na którą od razu zwrócicie uwagę.

"Księga świętych" przedstawia nam w formie naprawdę interesujących opowiadań historie życia świętych. Znajdziemy tu również miejsca ich kultu, dokonania, ciekawostki... Mamy tu przedstawione życiorysy ponad siedemdziesięciu świętych i błogosławionych. Zarówno tych współczesnych (jak na przykład bł. Jan Paweł II czy o. Pio) czy żyjących przed wiekami (św. Cyryl i Merody, Hildegarda z Binden...)
Każdy z opisów przedstawiony jest, jak już wspomniałam, w formie opowiadania. Nie znajdziemy jednak tu zbędnych faktów lub takich, które czytelnika mniej zainteresowanego tematem mogłyby znudzić. Treść merytoryczna jest naprawdę konkretna, ale przy tym momentami zaskakująca - jestem przekonana, że nawet jeżeli czytelnik jest dobrze zaznajomiony z życiorysem jakiegoś świętego, i tak znajdzie w "Księdze świętych" jakąś informację, o której nie wiedział. Tak było u mnie w przypadku św. Jana Bosko - byłam przekonana, że znam jego historię doskonale, a tu.... bach! Kto by pomyślał, że po jego śmierci wszystkie sklepy i domy handlowe w Turynie były nieczynne, a na drzwiach widniały kartki "Zamknięte z powodu śmierci ks. Bosko"?

Podsumowując - to naprawdę godna polecenia książka, jeżeli szukacie publikacji o świętych. Pełna zaskakujących informacji, pięknie wydana, będzie prawdziwą ozdobą półki, a przy tym niezastąpionym źródłem wiedzy.

||wwww.im-bookworm.blogspot.com||

Święci, patrzą na nas w Kościele z obrazów, małych obrazków w domu, jeszcze mniejszych wkładanych do książeczki. Święci towarzyszą nam codziennie, szukamy u nich: pocieszenia, wsparcia, prosimy o pokierowanie, nawet o pomoc przy poszukiwaniu rzeczy zaginionych :) Coraz chętniej pielgrzymujemy do miejsc świętych i sanktuariów, odwiedzamy świętych i błogosławionych.
W dzisiejszych czasach, w dobie internetu i telewizji, zainteresowanie świętymi nie słabnie, a wręcz przeciwnie, możemy się więcej o nich dowiedzieć i mamy większe możliwości odwiedzania różnych miejsc kultu. "Do grobu włoskiego stygmatyka w San Giovanni Rotondo przybywa rokrocznie 4 mln pielgrzymów, a w koncertach nawet najbardziej znanego wykonawcy uczestniczy w ciągu roku znikoma część tej liczby" [1] Można by zadać pytanie - dlaczego? po co? W dzisiejszych czasach gdy życie pędzi tak szybko, potrzebujemy sprawdzonych wzorców i autorytetów, szukamy kogoś do kogo można się zwracać, kogoś na kim można się wzorować. "Święci to ludzie na pozór do nas podobni, ale przewyższający nas heroizmem w walce ze swymi wadami i słabościami. To mistrzowie świata w miłości." [2]

"Księga Świętych" przedstawia nam w formie opowiadań historie świętych, ich życie, dokonania, kult, miejsca z nimi związane - mamy tu przedstawione historie ponad siedemdziesięciu świętych i błogosławionych. Błogosławionych czy świętych znanych nam również współcześnie jak np: Bł. Jan Paweł II, Św. o Pio, Bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Jak już wspomniałam autor przedstawia nam postacie świętych w formie opowiadań, czyta się lekko jak powieść, z zainteresowaniem, dodatkowym atutem każdej historii są zdjęcia które dopełniają formy przekazu. Oczywiście księgi nie da czytać się jednym haustem, czytamy po jednym opowiadaniu, uśmiechamy się, myślimy, wspominamy - powiem że robi się tak lekko na duszy :) "Cuda nadal działają na naszą wyobraźnię i ich także dzisiaj doświadczamy"[3]

Samo wydanie księgi jest cudowne: zdjęcia - miejsc kultu, świętych i błogosławionych; obrazy, witraże, urozmaicone tła pod tekstem nawiązujące tematycznie do danej postaci, duża i wyraźna czcionka, kredowy papier Książka idealnie nadaje się na prezent, dzięki pięknemu wydaniu i ciekawej treści będzie to wyjątkowy prezent - dla każdego.

W...

• Do zdobycia :)