Zatruta mgła

Seria: Żółty Tygrys
Wydawnictwo: Bellona
literatura faktu
szejk

Lata 1914-1915. Niemcy i Austro-Węgry próbują za wszelką cenę wygrać wojnę, zanim alianci zmobilizują swoje siły. Szatański geniusz naukowca - laureata nagrody Nobla i zbrodniarza wojennego - profesora Habera. Sprawna organizacja kajzerowskiej machiny wojennej pod wodzą generała Falkenhayna. Brak skrupułów czołowych niemieckich chemików i fizyków. Wszystko to umożliwiło użycie pierwszej...

Wszystko to umożliwiło użycie pierwszej nowożytnej broni masowej zagłady - gazów bojowych.
Kulisy przygotowania nowej broni. Atak pod Ypres w Belgii oraz pod Bolimowem w Polsce na tle walk na frontach w latach 1914-1915.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Lemur80 | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Książeczki pt. "Zatruta Mgła" nie przeczytałem, a ją... usłyszałem.

Podejrzewam że wersja audio czytana przez Pana Andrzeja Krusiewicza nabiera kolorów w porównaniu do wersji tradycyjnej, broszurowej. Autor, Pan Kazimierz Szarski operuje dość oszczędnym stylem i prócz opisów przygotowań niemieckich wojskowych i naukowców do użycia BŚT, przedstawia czytelnikowi tło w postaci ruchów wojsk i decyzji podejmowanych na froncie. O ile te pierwsze są fascynujące, bo jest to na razie jedyny mi znany opis procesu testowania i wdrożenia gazów bojowych do arsenału armii Kaisera, o tyle tło przypomina skalę emocji jaka pojawia się przy przesuwaniu żetonów po mapie. To strategiczne tło jest oczywiście niezwykle ważne, bo dzięki niemu widzimy i rozumiemy sytuację na froncie zachodnim wyraźnie i w dość pełnym spektrum. Nie oznacza to jednak, że jest to fascynujące, na szczęście lektor, Pan Krusiewicz interpretuje tekst świetnie i całości słucha się z dużym zainteresowaniem.

Okładka wskazuje że...

byrcyn11 | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Kto lubi "Sensacje XX wieku", to na pewno chętnie wysłucha lub przeczyta. Jest to historia użycia przez Niemców gazów bojowych podczas I wojny światowej. Polecam koneserom historii.

szymonlor | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018