Wyzwanie czytelnicze LC

Ziarenka maku

Wydawnictwo: Siedmioróg
wiersze, dla dzieci, zbiór
Karolina

Zbiór wierszy dla dzieci.
Spis wierszy:

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marcelina | 2018-06-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Poezję Józefa Ratajczaka traktuję z wielkim sentymentem, spoglądając na wiersze przez pryzmat dziecięcych zachwytów. Wyjątkowa poetycka wrażliwość na naturę, malarskość, umiłowanie detali – to wszystko spotkamy w utworach autora „Ziarenka maku”. Od śmierci poety minęło już 19 lat, warto więc powracać do jego poezji indywidualnie oraz z dziećmi, pokazując jak piękny może być świat jeżeli będziemy potrafili się zachwycić pierzastymi obłokami, błękitem nieba, grającymi świerszczami czy majową burzą. Wydawnictwo IBIS pokusiło się o wydanie w serii „Poeci dla dzieci” wierszy dla dzieci Józefa Ratajczaka „Ziarenka maku” z ilustracjami Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej. Jest to jedno z piękniejszych wydań, z delikatnymi, pastelowymi ilustracjami, które towarzyszą utworom poetyckim. Cieszy mnie, że nie dominuje obraz, będący raczej tłem poetyckich opowieści o codziennych drobnostkach. Spokojna lektura „Ziarenek maku” przenosi w krainę dzieciństwa, budzi w czytelniku naiwność i szczerość...

emik84 | 2016-01-25

"Ziarenka maku" to zbiór poezji dla dzieci autorstwa Józefa Ratajczaka (1932 - 1999) polskiego poety i prozaika. Mimo iż publikacja obiła mi się wcześniej o uszy dopiero niedawno dowiedziałam się co skrywa ten uroczo wyglądający tomik. Właściwie skłoniła mnie do tego po części również jego bajecznie prezentująca się oprawa.

W środku książeczki jest równie kolorowo i wizualnie wygląda to bardzo fajnie. Jeśli chodzi natomiast o utwory jakie znalazłam w zbiorku, są to niedługie wierszyki, których tematyka w dużej mierze dotyczy przyrody i zjawisk pogodowych. W sumie można tu znaleźć 24 tytuły a każdy jak wspomniałam wcześniej opatrzony dużą, dominującą na stronie, kolorową ilustracją.

Przyznam, że lektura nie do końca spodobała się moim maluchom, wierszyki nie są melodyjne, nie wpadają tak szybko w ucho jak chociażby utwory Brzechwy czy Tuwima. Ale z drugiej strony przecież warto, poszerzając horyzonty najmłodszych, podsuwać im również i te mniej znane tytuły tak aby wiedziały...

Iliana | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

„Ziarenka maku” to książeczka z wierszami lirycznymi, rymowanymi, dźwięcznymi, łatwo wpadającymi w ucho. Wzbudzają w zachwyt i uczą pewnej szczypty wrażliwości. Proste, ale magiczne. Dzieci mogą same je czytać już od najmłodszych lat. Brak w nich chaosu. Spokojne, skupiają uwagę na tym, co ważne, a często nie zwracamy na to uwagi.
Zapraszam na całą recenzję na:

Watahawilczkow | 2018-12-26
czerwona | 2017-07-23