Wakacyjna przygoda

MUŻSKOJ RAZGOWOR
wakacje, przygoda, podróż, pies
dignity

Inne wydania

To bardzo ciekawa i pouczająca historia, która może przytrafić się każdemu z nas. Pewnego dnia zawsze łaskawy pies Ławsan, pokąsał przypadkowo przechodzącego ulicą chłopca. Nazajutrz okazało się, że jest on wściekły, a okaleczonemu malcowi grozi poważne niebezpieczeństwo, jeśli w porę nie zostanie udzielona mu fachowa pomoc. Wszyscy stanęli przed bardzo trudnym zadaniem. Jak odnaleźć chłopca, o którym wiadomo tylko tyle, że ma na imię Grisza i był z ciocią Danią ubraną w chustę w piękne czerwone róże? O tym, jak zakończyła się ta historia przeczytacie w lekturze.

Ilustracje: Zuzanna Czuban

źródło opisu: http://siedmiorog.pl/k361_wakacyjna_przygoda_

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/k361_wakacyjna_przygoda_

Piratka | 2016-10-03

Lektura z podstawówki. Tytuł oryginalny "Męska rozmowa".
Na tle przerabianych w szkole wytworów "literatury radzieckiej" w rodzaju "Timura i jego drużyny" dzieło całkiem udane.
Kola po naszemu nazywał by się Mikołajek.
Zastanawia mnie czy pies był wściekły. To, że ugryzł nie jest dowodem, w okolicy musiała by zapanować epizootia (zwierzęca epidemia) wścieklizny, choć z drugiej strony w tych sprawach lepiej na zimne dmuchać.
Najlepsza scena to zapewne ta gdy czterech facetów gra w karty. Dzielnicowy Titow wyjaśnił co zaszło i wówczas wąsacz, który widocznie robił za przywódcę, rzekł "Chłopcy! Odkładamy karty i idziemy szukać". A tamci wstali i ruszyli za nim. Mikołajka rozbawiło, że każdy z tych "chłopców" był znacznie starszy od jego ojca. Mnie również.
pomaranczowykotczyta.blogspot.com/2012/09/wakacyjna-przygoda-irina-guro.html

Jest to pouczająca historyjka dla dzieci o poszukiwaniu chłopca ugryzionego przez wściekłego psa. Opowiadanie zawiera morał i napisane jest prostym, obrazowym językiem. Prócz tego, jest tendencyjne do bólu, jednak nie można się spodziewać niczego innego po radzieckim pisarstwie. W książce milicjant jest bohaterem dla głównych małoletnich protagonistów, a także dla każdej epizodycznej postaci, którą spotka. Posiada tylko pozytywne cechy charakteru i potrafi sprawić, że całe lokalne społeczeństwo włącza się w poszukiwania dziecka. "Wakacyjna przygoda" to taka apoteoza radzieckiej władzy w przygodowej otoczce, z przeznaczeniem dla najmłodszych.

ryszpak | 2014-12-30
Przeczytana: 1982 rok

Pierwsza przeczytana książka w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Do dziś darzona sentymentem.

DoctorWHO | 2013-04-18
Przeczytana: 09 marca 2013