Pies wojny. Jak oficer SAS stał się pionkiem w afrykańskiej wojnie o ropę

Okładka książki Pies wojny. Jak oficer SAS stał się pionkiem w afrykańskiej wojnie o ropę Simon Mann
Simon Mann Wydawnictwo: Helion biografia, autobiografia, pamiętnik
Cry Havoc
Helion
2013-10-07
2013-10-07
Arkadiusz Romanek
Simon Mann

Książka pokazująca brudną politykę wojskowo- biznesową w Afryce kosztem biednych ludzi. Narracyjnie słaba, ciągłe skakanie pomiędzy wątkami. Dobre są szczegółowe opisy organizacji akcji desantowych, itd. Jednak nie mogę "kupić" tłumaczenia autora, iż robił to, bo wierzył, że czyni dobro. Zarabiali miliony, które pochodziły z kieszeni ubogich Afrykanerów. Aż takim frajerem nie jestem, żeby wierzyć w to czynienie dobra...

Dole i niedole życia najemnika. Opowieść dla fanów tego typu historii. Początek zagmatwany, dopiero od momentu uwięzienia bohatera książkę się jako tako czytało. Nie polecam.
PS. Jedno co mnie zastanowiło: kwoty jakimi obraca się w tym świecie i nie chodzi mi wcale o finansowanie samych operacji.

Ciekawa książka opisująca losy byłego żołnierza SAS Simona Mann-a, który pracuje jako najemnik wywołujący przewroty w afrykańskich państwach. Momentami trochę zagmatwana, momentami się trochę dłuży. Spodziewałem się po niej trochę więcej... Generalnie można przeczytać, szczególnie dla osób lubiących tematykę.

Sporo sobie obiecywałem tą książką. Zapowiedź brzmiała bardzo interesująco a tymczasem trochę się zawiodłem. "Pies wojny" a i owszem, ale o tym pionku w grze o ropę naftową, to jest tak jakby na marginesie. Początek ciężki, sporo opisów militarnych. Jak się przez to przebrnie, to książka staje się przyjemniejsza do czytania. Na pewno czytelnik może się sporo dowiedzieć o Afryce, ale generalnie szału nie ma.

Bardzo ciekawa książka opisująca losy Simona Mann'a, byłego oficera SAS. Po odejściu z jednostki założył wraz z pułkownikiem Timem Spicerem prywatną firmę wojskową Sandline International, która działała na terenie Angoli i Sierra Leone, prowadząc nie dokońca operacje jakie wykonują PMC.

Simon Mann miał równiez powiązania ze słynnym Executive Outcomes, który funkcjonował w latach 1989-1998.

Książka jest szczera i prawdziwa, a całość wzmacnia fakt, że historia wydarzyła się na prawdę. Barwnie opisuje jak wyglądają przykładowe rozgrywki o wpływy na wysokich szczeblach, gdzie w razie wpadki cała wina spada na podwykonawców.
Takim podwykonawcą był właśnie Simon Mann, który padł ofiarą układów i walki o wpływy w Afryce.

Zdecydowanie warto przeczytać :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

fajna pozycja dla fanow wojny itp chociaz na poczatku troche zagmatwana ale pozniej bardzo mnie wciagnela.polecam

• W mojej osobistej biblioteczce:)
  • 2019 06 Czerwiec
  • Chcę kupić