Tyrania wyboru

2013-11-20
2013-11-20
Barbara Szelewa

Okładka książki Dusza światowa Agnieszka Drotkiewicz, Dorota Masłowska
Dusza światowa Agnieszka Drotkiewi...
Okładka książki Kochaj wystarczająco dobrze Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński
Kochaj wystarc... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Myśl to forma odczuwania. Susan Sontag w rozmowie z Jonathanem Cottem Jonathan Cott, Susan Sontag
Myśl to forma ... Jonathan Cott, Susa...

Jest to książka, która zachęca nas do przemyślenia pewnych spraw :)

Jest to książka, która zachęca nas do przemyślenia pewnych spraw :)

Dużo ciekawych odniesień do filozofii, psychoanalizy i sztuki, bystre spostrzeżenia, styl formułowania myśli trochę przypominający Sontag. Brakuje jednak jakiegoś konkretnego podsumowania, wniosku, książka wydaje się trochę nieuporządkowana. Wyniosłam z niej potwierdzenie swojego wcześniejszego poczucia i kilka przykładów, którymi mogę je teraz podeprzeć.

Obowiązkowa lektura późnego kapitalizmu.

Obowiązkowa lektura późnego kapitalizmu.

Trochę nieuporządkowany, ale jednak bardzo interesujący opis tego, jak ludzie poprzez gloryfikację wyboru odbierają sobie szczęście. Pozwala zrozumieć najnowsze zjawiska społeczne np. czemu w dobie Internetu, będącego niekończącym się źródłem przeróżnych wzorów i inspiracji, wszyscy chcą wyglądać, żyć i zachowywać się tak samo.

Bardzo ciekawe odniesienia do teorii Lacana. Pojęcie braku, filozofia wyboru. Tytułowa "tyrania" wyboru zaskakująca i interesująca w interpretacji.

Autorka dotyka bardzo wielu kategorii wyborów życiowych, o mniejszym lub większym znaczeniu, jednak każdą z nich traktuje dość pobieżnie. Stosunkowo niewiele miejsca poświęcone jest wszechobecnemu konsumpcjonizmowi i związanej z nim rzeczywistej lub pozornej presji społecznej, która wpływa na wybory w codziennym życiu. Znaczna część książki poświęcona jest wyborom o charakterze bardziej zasadniczym, które są poparte dość skrajnymi przykładami. Jednocześnie stosunkowo niewiele mówi o sytuacjach, które mogą dotyczyć przeciętnego człowieka.
Jestem również rozczarowana formułą książki, która stanowi zbiór zalążków do dyskusji na ważne tematy, natomiast niewiele wyjaśnia ani nie zachęca do dalszego poszukiwania. Szkoda, bo temat jest ważny.

Gwiazdka więcej za to, że trafiła na odpowiedni moment życia.

Gwiazdka więcej za to, że trafiła na odpowiedni moment życia.

Jedna z tych książek, które czytamy w jeden dzień i zapominamy o nich na zawsze.

Jak zaplanować własną karierę? Jak idealnie wymodelować ciało? Z jakim partnerem się związać? Mieć dzieci czy nie mieć? Gdzie żyć? Jaką trumnę wybrać dla rodziców? Jaki ser kupić na przyjęcie? – Renata Salecl w „Tyrani Wyboru” pokazuje, że presja dobrego wyboru dotyka już prawie każdego aspektu naszego życia. Czy da się jeszcze cokolwiek sensownie wybrać?

Renata Salecl uważa, że nasze współczesne życie zdominowane jest przez ideologię wyboru, która każe nam czuć się kreatorami własnego życia. Głęboko wierzymy, że musimy się „zaprojektować”, że poprzez sztukę wyborów możemy rządzić własnym życiem i że jesteśmy w tej sztuce wolni. Tylko kiedy znaleźć czas na dokonywanie słusznych i odpowiedzialnych wyborów jeśli musimy coraz szybciej i coraz dłużej pracować, i nieustannie konsumować (informacje, produkty, usługi, media)?

Salecl uważa, że mocno przeceniamy własną zdolność do podejmowania racjonalnych decyzji. Z punktu widzenia psychoanalizy nasze wybory pozostają najczęściej nieuświadomione. Na nasz wybór wpływają to: jak inni odbiorą nasza decyzję, czy spełnimy czyjeś oczekiwania, czy dana rzecz jest idealna (najbardziej pasująca do upragnionego modelu),co stracimy – nie ma więc czysto indywidualnego, niezdeterminowanego wyboru.

To co najgorsze według Salecl, to fakt, że ideologia wyboru blokuje możliwości społecznej zmiany, i czyni nas politycznie pasywnymi. Kapitalizm gloryfikuje możliwość wyboru, ale tak naprawdę jest to tylko wybór konsumeryzmu i wybór dla bogatych.

Ideologia wyboru czyni ludzi biernymi, sprawia że kierują swoją uwagę na siebie, bezustannie się krytykując ("nienawidzę siebie, moje życie to same porażki", "jak kupie lepszy samochód ludzie będą mnie lepiej traktować", "muszę zjeść ciastko by lepiej się poczuć"). Według Salecl pasywnie odmawiamy odpowiedzi na ekonomiczne i ekologiczne problemy naszych czasów. A mamy wybór przeorganizowania społeczeństwa, na takie, w jakim chcielibyśmy żyć.

Więcej na: http://blowminder.com/2014/01/14/tyrania-wyboru/

Renata Salecl ...

• Psychologia
  • Eseje
  • Tutauzenfiftin
  • Chciałbym kupić

Dodaj cytat z książki Tyrania wyboru