Posłanie z piątej planety

"Posłanie z Piątej Planety" to antologia konkursowa wydana przez Naszą Księgarnię w 1964 roku. Ta pozycja jest o tyle ważna, że była to pierwsza tego rodzaju publikacja w tym wydawnictwie. Ale to nie tylko - o czym za chwilę. Zbiorek zawiera wybrane opowiadania z międzynarodowego konkursu (w Polsce organizatorem była redakcja "Młodego Technika") na opowiadanie fantastyczno-naukowe. W sumie na konkurs przesłano 1375 prac z różnych krajów Demoludów. W tomiku spotykamy debiutantów a pośród nich późniejsze gwiazdy tego rodzaju literatury jak Andrzej Zajdel, Konrad Fiałkowski i Stefan Weinfeld. Tomik ozdobiony jest grafikami Daniela Mroza co tylko podwyższa jego wartość dla znawców. Same opowiadania prezentują - jak zawsze przy takich okazjach - różny poziom, nie mniej jednak wciąż po tylu latach dobrze się je czyta. W pamięć zapadły mi szczególnie dwa opowiadania: oczywiście "Próba" Janusza Zajdla i "Pamiętnik kuchcika" Janusza Białeckiego. "Próbę" znałem już z innych zbiorów, tutaj jednak pojawiła się chyba po raz pierwszy w druku offsetowym. Doskonała historia geniusza polskiej fantastyki. "Pamięci kuchcika" natomiast urzekł mnie formą... ale i treścią. Autor nie tylko stara się oswoić i przedstawić trudności i rozwiązania związane z wyżywieniem kosmonautów ale też ubiera to w lekką i humorystyczną formę pamiętnika "Głównego Gastronoma Rakiety Kosmicznej ONZ", żartobliwie "kuchcikiem". Oczywiście ktoś taki nie mógł być aż takim dyletantem jakim jawi się w opowiadaniu ale to tylko bardziej bawi. Wątki poważne i faktyczne zakończone są fantastycznym: wynalezieniem pastylek wyobrażeniowych.Konrad Fiałkowski ma w swoim dorobku znacznie lepsze opowiadania niż "Prawo wyboru". Na uwagę zasługuje również "Sprawa profesora Growtha", bardzo zgrabnie napisane opowiadanie. Dwa opowiadania są do siebie zaskakująco podobne: "W drodze" Marka Skalnego oraz "Decyzja Darry'ego" Kazimierza Szkołuta. ten sam wątek wyruszenia na pomoc, komunikacja pomiędzy ratownikiem i ofiarą, podobne decyzje ratowników... chociaż inne puenty. Ogólnie jest to zbiorek przeciętny ale dość wartościowy dla kolekcjonerów. I taki też pozostaje, przeczytany wolumin kolekcjonerski dokumentujący rozwój literatury sf w Polsce :)

• Science Fiction
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Science fiction 🚀
  • ! Mobi
  • SF
  • SF,Fantasy
  • Antologia

Dodaj cytat z książki Posłanie z piątej planety