Mozart. Portret geniusza

Okładka książki Mozart. Portret geniusza Norbert Elias
Okładka książki Mozart. Portret geniusza
Norbert Elias Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
Mozart. Zur Soziologie eines Genies
Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-01-01
2011-01-01
Bogdan Baran
Wielkie Biografie Mozart

Bardzo słaba biografia, a właściwie ciężko nazwać to biografią. Raczej są to dywagacje psychologiczne na temat geniuszu w XVIII wieku na przykładzie Mozarta. Słabo to się czyta, wydaje mi się również, iż dochodzi do pewnego rodzaju nadinterpretacji przez autora. Jedna z rzeczy, która przebiła się przez natłok dziwnych rozważań to informacja o humorze fekalnym Mozarta jak i całej epoki Oświecenia.

A mi się podobało. Ta książka to przede wszystkim socjologiczno-psychologiczny esej, a nie (fragmentaryczna) biografia.

Czytając ją, miałam wrażenie, że autor kilka razy napisał to samo tylko innymi zdaniami. Nie bardzo mi się podobała.

Rzetelna analiza czasów, w jakich przyszło żyć Mozartowi i jego rodzinie. Autor pokazuje, jak bardzo ówczesna sztuka była uzależniona od widzimisię zadufanej w sobie, strzegącej swoich przywilejów arystokracji.

Właściwie przejrzałam garść tych esejów. Mój obraz geniusza już się krystalizuje.

"będę (...) rżnął w tyłek, dłonie całował, strzelał z zadka, panią embrassował, z tyłu i z przodu lewatywował, spłacał co do grosza, com pani winien, i może coś solidnie pierdnie, i może coś też spadnie - a teraz adieu..." - oto fragment listu W. A. Mozarta do Aloisii Weber (kuzynki i prawdopodobnie pierwszej kochanki).

Socjologiczny rzut oka na czasy, w których żył kompozytor.
Biografia nieszablonowa, niekonwencjonalna, śmiała, świeża i niebanalna!

WAŻNE!!!
Nie napiszę, że książka jest skierowana wyłącznie do osób, które Mozarta już znają (aczkolwiek, jeśli Amadeusz jest już twoim kumplem - lektura jest o wiele bardziej przyjemna),lecz jeśli z tej książki chcesz poznać Mozarta-kompozytora, chcesz przeczytać piękną historię o dziecku-geniuszu, bądź wzruszyć się opowieścią o smutnym pochówku - ODRADZAM.

Socjologiczny rzut oka na czasy, w których żył...

Jest tu sporo niepotrzebnych powtórzeń, zdarzają się komiczne momenty (np. przesadnie poczciwa teza, że Mozart umarł, bo nikt go nie kochał) i dziwne niejasności - trudno zrozumieć jak Mozart mógł być tak emocjonalnie uzależniony od aprobaty wiedeńskiej arystokracji, że jej brak przypłacił życiem, i jednocześnie być Mozartem-mieszczaninem niechętnym arystokracji, w swoich kompozycjach (niektórych, jak Wesele Figara) występującym przeciwko niej i nienawidzącym ograniczającej artystyczną swobodę instytucji mecenatu (jeżeli ostateczną konkluzją ma być tylko "nie zrozumiesz artysty", to po co komu takie coś?) - co być może da się wytłumaczyć tym, że książki faktycznym autorem nie jest Elias, ale jego wydawca, który już po śmierci swojego "drogiego starca", jak wzruszająco i żenująco nazywa Eliasa w posłowiu, posklejał ją ze znalezionych fragmentów, skryptów wykładów, brudnopisów i luźnych kartek leżących na podłodze.
Chociaż nie jest to wybitna publikacja, to mała objętość, bezpretensjonalność, dużo informacji biograficznych i obrazki (niestety czarno-białe, wolałbym kolorowe) czynią z niej pozycję dla początkujących mocartologów wartą przeczytania. W sumie niezła.

Przyznam , że sięgając po tę książkę liczyłam na opis życia Mozarta.Okazało się, że nie jest to typowa biografia.Książka napisana jest pod kątem psychologicznym i socjologicznym.Raczej przeznaczona dla osób , które już zetknęły się z biografią genialnego kompozytora i tylko wtedy może stanowić dobrą uzupełniającą lekturę o Mozarcie.

Biografia Mozarta ugryziona od strony socjologicznej. Mnie takie podejście niezbyt kręci+ nie dowiedziałam się wiele nowego o wybitnym kompozytorze. Raczej dla pasjonatów tej dziedziny, ogólnie rzecz biorąc nie polecam.

zdecydowanie jest wiele lepszych publikacji o kompozytorze.

zdecydowanie jest wiele lepszych publikacji o kompozytorze.

• Biografie
  • Muzyka