Skarby na dnie mórz

Okładka książki Skarby na dnie mórz Aleksander Grobicki
Okładka książki Skarby na dnie mórz
Aleksander Grobicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Seria: Biblioteka Morza historia
276 str. 4 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Morza
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Morskie
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
276
Czas czytania
4 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8321540481
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
28
28

Na półkach:

Bardzo dobra książka. Widać, że autora temat pasjonuje i potrafi czytelnika wciągnąć w świat zatopionych skarbów działając na wyobraźnię. Przez kartki przewija się cała plejada statków leżących na dnie mórz i oceanów, wyładowanych kosztownościami, oraz śmiałków, które te skarby morzu chcieli wydrzeć ze zmiennym skutkiem, często topiąc bajońskie sumy w bezskuteczne poszukiwania.

Książka posiada dwa wydania. Pierwsze zawiera część "Pirackie łupy" z 7 rozdziałami (1/4 książki),w drugim autor piratów eksmitował, zastępując ich "łowcami skarbów". Trochę szkoda, bo opowieści o pirackich skarbach wydają mi się jednak dużo barwniejsze. Szczególnie wciągający jest rozdział o Wyspie Dębów, odpierającej ataki poszukiwaczy od ponad 200 lat. Na poszukiwaczoodpornej wyspie lokalizowano wszelkie możliwe skarby, poczynając od złota sławnego kapitana Kidda, poprzez "bank" piratów i skarb Inków, na francuskich klejnotach koronacyjnych zgilotynowanego Ludwika XVI kończąc (to wcale nie wyczerpuje listy). Wersji jest tak dużo, bo mimo ogromnych nakładów finansowych poniesionych przez tłum poszukiwaczy, wyspa się nie poddaje, mnożąc utrudnienia, które ktoś kiedyś zaplanował i wykonał. To właśnie rozmach utrudnień rozpala wyobraźnie poszukiwaczy, sugerując, że tak ogromna praca mogła zostać wykonana tylko po to, aby strzec czegoś szczególnie cennego. Choć nie brak też głosów, szczególnie tych, którzy ponieśli kosztowną (suma funduszy poszukiwawczych stanowi pokaźną fortunę, bo na przestrzeni lat używano profesjonalnego i drogiego sprzętu) porażkę, że wyspa nie kryje niczego i jest tylko wabikiem, mającym odwrócić uwagę od właściwych skarbców, albo po prostu służy do nabijania kiesy sprzedawcom licencji uprawniających do poszukiwań. Wyspa drwi z poszukiwaczy (szyb wiodący do rzekomych bogactw zalewany jest wodą z oceanu),więc żadnej teorii, nawet najbardziej absurdalnej, nie można wykluczyć.

Skoncentrowałem się na części pirackiej, ponieważ ona szczególnie przypadła mi do gustu, niemniej jeśli ktoś chce się zanurzyć w świat zaginionych bogactw, to z całą pewnością innych pozapirackich atrakcji mu nie zabraknie.
Jak zapewnia autor: "Miliardy w złotych i srebrnych sztabach, złotym piasku, hiszpańskich dublonach, francuskich luidorach, angielskich suwerenach i holenderskich guldenach; w srebrnych pieces–of–eight, eskudos i reales; w diamentach, rubinach, szmaragdach, szafirach i perłach; w złotych i srebrnych naczyniach kościelnych i stołowych; w bogato inkrustowanej broni i wszelkiego rodzaju kosztownościach — czekają na... CIEBIE!". No, może nie dosłownie, ale gdzieś w szeleście przewracanych kartek słychać delikatny brzęk złotych monet.

Bardzo dobra książka. Widać, że autora temat pasjonuje i potrafi czytelnika wciągnąć w świat zatopionych skarbów działając na wyobraźnię. Przez kartki przewija się cała plejada statków leżących na dnie mórz i oceanów, wyładowanych kosztownościami, oraz śmiałków, które te skarby morzu chcieli wydrzeć ze zmiennym skutkiem, często topiąc bajońskie sumy w bezskuteczne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    19
  • Chcę przeczytać
    13
  • Posiadam
    7
  • Do kupienia
    2
  • Mare
    2
  • Egzemplarz papierowy
    1
  • Podróżnicze
    1
  • Historia
    1
  • Ulubione
    1
  • 365
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Skarby na dnie mórz


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne