Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Aleksander Grobicki
8
6,7/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
98 przeczytało książki autora
77 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Kości święte i potępione: Archeologia wobec zagadek historii
Aleksander Grobicki
6,7 z 3 ocen
6 czytelników 0 opinii
1994
Najnowsze opinie o książkach autora
Skarby na dnie mórz Aleksander Grobicki
7,2
Bardzo dobra książka. Widać, że autora temat pasjonuje i potrafi czytelnika wciągnąć w świat zatopionych skarbów działając na wyobraźnię. Przez kartki przewija się cała plejada statków leżących na dnie mórz i oceanów, wyładowanych kosztownościami, oraz śmiałków, które te skarby morzu chcieli wydrzeć ze zmiennym skutkiem, często topiąc bajońskie sumy w bezskuteczne poszukiwania.
Książka posiada dwa wydania. Pierwsze zawiera część "Pirackie łupy" z 7 rozdziałami (1/4 książki),w drugim autor piratów eksmitował, zastępując ich "łowcami skarbów". Trochę szkoda, bo opowieści o pirackich skarbach wydają mi się jednak dużo barwniejsze. Szczególnie wciągający jest rozdział o Wyspie Dębów, odpierającej ataki poszukiwaczy od ponad 200 lat. Na poszukiwaczoodpornej wyspie lokalizowano wszelkie możliwe skarby, poczynając od złota sławnego kapitana Kidda, poprzez "bank" piratów i skarb Inków, na francuskich klejnotach koronacyjnych zgilotynowanego Ludwika XVI kończąc (to wcale nie wyczerpuje listy). Wersji jest tak dużo, bo mimo ogromnych nakładów finansowych poniesionych przez tłum poszukiwaczy, wyspa się nie poddaje, mnożąc utrudnienia, które ktoś kiedyś zaplanował i wykonał. To właśnie rozmach utrudnień rozpala wyobraźnie poszukiwaczy, sugerując, że tak ogromna praca mogła zostać wykonana tylko po to, aby strzec czegoś szczególnie cennego. Choć nie brak też głosów, szczególnie tych, którzy ponieśli kosztowną (suma funduszy poszukiwawczych stanowi pokaźną fortunę, bo na przestrzeni lat używano profesjonalnego i drogiego sprzętu) porażkę, że wyspa nie kryje niczego i jest tylko wabikiem, mającym odwrócić uwagę od właściwych skarbców, albo po prostu służy do nabijania kiesy sprzedawcom licencji uprawniających do poszukiwań. Wyspa drwi z poszukiwaczy (szyb wiodący do rzekomych bogactw zalewany jest wodą z oceanu),więc żadnej teorii, nawet najbardziej absurdalnej, nie można wykluczyć.
Skoncentrowałem się na części pirackiej, ponieważ ona szczególnie przypadła mi do gustu, niemniej jeśli ktoś chce się zanurzyć w świat zaginionych bogactw, to z całą pewnością innych pozapirackich atrakcji mu nie zabraknie.
Jak zapewnia autor: "Miliardy w złotych i srebrnych sztabach, złotym piasku, hiszpańskich dublonach, francuskich luidorach, angielskich suwerenach i holenderskich guldenach; w srebrnych pieces–of–eight, eskudos i reales; w diamentach, rubinach, szmaragdach, szafirach i perłach; w złotych i srebrnych naczyniach kościelnych i stołowych; w bogato inkrustowanej broni i wszelkiego rodzaju kosztownościach — czekają na... CIEBIE!". No, może nie dosłownie, ale gdzieś w szeleście przewracanych kartek słychać delikatny brzęk złotych monet.
Niezwykłe katastrofy XX wieku Aleksander Grobicki
6,6
książka bardzo ciekawa, zawierająca opis i przebieg 23 katastrof. W krótkich i przystępnych rozdziałach znajdziemy m.in. wybuchy wulkanów, trzęsienie ziemi, wybuch reaktora w Czarnobylu, katastrofę w Lesie Kabackim, opis niszczycielskiego huraganu, wypadek Titanica czy Andrea Dorii i wiele innych.Dodatkowo relacje świadków i rannych. Lektura utrwalająca wiedzę o tym co się wydarzyło i o czym większość z nas słyszała *(bądź czytała).