Księga dao i de z komentarzami Wang Bi

8323320764
daoizm, dao, taoizm, tao, Wschód
filozofia i etyka
Sagi

Nie sposób zrozumieć Chin ani Chińczyków, jeśli się nigdy nie czytało Księgi dao i de i nie zna legendy o Starym Mistrzu, który ją napisał, gdy porzucił świat cywilizowany, by zamieszkać w górach. W życiu publicznym mieszkańcy Kraju Środka wciąż prowadzą dialog z Konfucjuszem, lecz prywatnie kochają Starego Mistrza. To od niego uczą się, jak być naprawdę sobą tu i teraz, w środku świata, takiego jakim on faktycznie jest. Pośrodku świata polityki i kultury odnajdują dzięki tej księdze drogę do natury, do wielkiej ciszy i spokoju, które trwają ponad szczytami gór. I to przesłanie ma walor uniwersalny – nie trzeba się urodzić w Azji, żeby z niego skorzystać, a przy okazji może także lepiej zrozumieć jedną z najstarszych cywilizacji dalekowschodnich? Książka, pierwszy i jeden z dwu najważniejszych tekstów taoizmu, adresowana jest również do tych, którzy interesują się myślą i praktyką buddyzmu. Tym wszystkim, których zdumiewa, jak bardzo chiński chan i japoński zen różnią się od swego indyjskiego pierwowzoru, komentarze neotaoistycznego filozofa Wang Bi mogą pomóc w ujrzeniu narodzin tej formy duchowości we właściwym kontekście.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2006

źródło okładki: http://www.wuj.pl/produkt_gl/112.jpg

Istota | 2016-10-24

Książka tylko dla tych, którzy potrafią ją odczytać. Niekoniecznie od pierwszej strony do ostatniej, niekoniecznie od lewej do prawej i od góry do dołu, nie zawsze należy ją odczytywać dosłownie, nie zawsze doszukiwać się tzw. "głębszego sensu", ona sama uczy jak ją czytać.

Pawelau | 2014-10-24

Dao De Cing w ujęciu neotaoistycznym.

| 2016-09-21
mari0shka | 2016-07-17