historyczna

Mało znane są dzieje polskojęzycznych radiostacji działających w okresie II wojny światowej. Poniższy artykuł jest próbą ukazania dziejów jednej z nich. Po zamilknięciu we wrześniu 1939 roku nadajników Polskiego Radia polskie audycje w czasie wojny nadawały Radio Watykańskie, BBC, Biuro Informacji Wojennej Stanów Zjednoczonych poprzednik Głosu Ameryki), Wydział Radiowy Polskiego Centrum Informacji w Nowym Jorku, Radio Moskwa, rozgłośnia w Kujbyszewie i Saratowie, Radio Polskie z Paryża, a następnie z Londynu, angielskie radiostacje świt i Głos Wolnych Kobiet, Radio Luksemburg i Belgrad, niemiecka Wanda, Radiostacja imienia Tadeusza Kościuszki, rozgłośnie w Bejrucie, Teheranie i Jerozolimie, powstańcze Polskie Radio i Błyskawica oraz lubelska Pszczółka. Wśród tej rzeszy radiostacji była jedna afrykańska rozgłośniaRadio Kair, emitująca swoje audycje za pośrednictwem radiostacji w Kairze i Aleksandrii, Polskiej Sekcji Radia Kair poświęcone jest niniejsze opracowanie. Jego powsta nie możliwe było dzięki pomocy dwóch osób związanych z Instytutem Polskim i Muzeum generała Władysława Sikorskiego w Londynie. W tym miejscu dziękuję Prezesowi Instytutu Ryszardowi Dembińskiemu i Kierownikowi Archiwum Andrzejowi Suchcitzowi za udzieloną pomoc w dotarciu do archiwalnych zbiorów dokumentujących istnienie Polskiej Rozgłośni w Kairze.