Bali - kwiat z ogrodu snów

Okładka książki Bali - kwiat z ogrodu snów Jerzy Chociłowski
Okładka książki Bali - kwiat z ogrodu snów
Jerzy Chociłowski Wydawnictwo: Magazyn Kontynenty Seria: Podróze z mistrzami literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Podróze z mistrzami
Magazyn Kontynenty
2021-01-01
2021-01-01
podróże Azja Bali etnografia egzotyka

Rozpoczynam moją "serię balijską" jeśli chodzi o recenzje książek :)
Bardzo żałuję że przeczytałem tę pozycję dopiero jak wróciłem z Bali. Dlaczego? Dlatego iż pomimo 50lat od jej napisania jakże pięknym stylem, wciąga swoją treścią i daje wspaniałą retrospekcję.! Mi osobiście pogłębiła wiedzę na temat tej unikalnej, choć już miejscami bardzo mocno skomercjalizowanej oraz influencersko nastawionej wyspy!
Bali-wyspa Bogów ma mnóstwo odcieni a wiele z nich ukazał pan Jerzy Chociłowski za co jestem mu wdzięczny. Reportaż z całego serca polecam jako intro dla osób tam się wybierających oraz dla wszystkich ciekawskich świata.
Zdecydowanie była to "Podróż z mistrzem"

Rozpoczynam moją "serię balijską" jeśli chodzi o recenzje książek :)

Reedycja pozycji podróżniczej z połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Z czasów, gdy ta indonezyjska wyspa była z punktu widzenia mieszkańców naszego kraju całkowicie niedostępna a przez to jeszcze bardziej egzotyczna. Dziś jest inaczej, o czym autor informuje we wstępie. Dlatego też wiele spośród jego spostrzeżeń czy opisów zdążyło się zdezaktualizować, czego jest był w pełni świadom.
I paradoksalnie to największa zaleta tej książki. Jerzy Chociłowski zdążył bowiem odwiedzić Bali dopiero na wstępie permanentnej komercjalizacji tej wyspy, odwiedzanej wówczas głównie przez hipisów oraz zorganizowane wycieczki z bogatych krajów zachodnich,USA, Kanady, Australii i … Chin.
Dzięki temu zdążył zaobserwować sporo zdarzeń i zjawisk z tradycyjnego stylu życia mieszkańców tej hinduistycznej enklawy pośród muzułmańskiego archipelagu, dotyczących sposobu mieszkania, strojów, spędzania czasu, świąt czy hobby. Sporo z nich na pewno ustąpiło wszechogarniającej cały świat uniformizacji, a inne spadły do roli atrakcji dla turystów w „skansenowych” wioskach.
Szczególnie cenne są spostrzeżenia autora dotyczące balijskiego teatru, tańców oraz uroczystości świątecznych jak i ich długie i wyczerpujące opisy. Autor wyjaśnia przy tym sens poszczególnych ruchów tancerzy czy nawet ich ustawienia, odwołując się do tradycyjnych hinduistycznych eposów – Ramajany i Mahabharaty.
Smutne były natomiast wizyty w miejscowościach zamieszkałych przez tzw. rdzennych Balijczyków. Aczkolwiek szacunek budziły wyrzeczenia autora,by się do nich dostać.
Jest to zatem znakomity wstęp do historii i kultury Bali oraz obraz świata, który już prawdopodobnie ie istnieje. Tym bardziej warto się z tą pozycją zapoznać.
Przeczytane w ramach kwietniowego wyzwania LC – książka z kwiatem w tytule lub na okładce.

• Podróżnicze
  • Reportaż i literatura faktu
  • PODRÓŻE MAŁE I DUŻE
  • Podróże
  • Posiadam e-book
  • Azja
  • REPORTAŻ

Dodaj cytat z książki Bali - kwiat z ogrodu snów