Talia niezwykłych postaci II RP

historia
Erica
2013-11-06
2013-11-06

,,Talia niezwykłych postaci II RP", czyli coś o moich ulubionych czasach, jednak książka nie do końca mi się spodobała. Zacznę od plusów, szerokie spektrum postaci, że świata kina, polityki,spotu, literatury.Szczegolnie zainteresował mnie rozdział o sportowcach międzywojnia, bo moja wiedza w tym temacie była ograniczona. Wielkim rozczarowaniem był natomiast rozdział poświęcony ludziom pióra.Moim zdaniem autor pominął zupełnie pisarzy charakterystycznych dla tej epoki, a Andrzej Strug, Stefan Żeromski, Helena Mniszkówna czy Maria Rodziewiczówna to przedstawiciele Młodej Polski a nie Dwudziestolecia Międzywojennego. Ogólnie książka dobra,ale czytałam lepsze ...

Ciekawie i barwnie opisane losy postaci z Dwudziestplecia międzywojennego, które odegrały ważną rolę w dziedzinie kultury, polityki, literatury i sportu. a wszystko napisane przepiękną polszczyzną.

Autor przedstawił wielu znanych polskich polityków, pisarzy, aktorów i sportowców okresu międzywojnia. Dobrze się to czyta i o większości tych postaci na pewno wart pamiętać. Ciężko wskazać dziś równych im następców...

Jedna z najlepszych pozycji biograficznych jakie czytałam. Dział o sportowcach mnie po prostu zachwycił. Źródło inspiracji do kolejnych poszukiwań.
Chciałabym - dzięki tej książce - poczytać więcej o Becku, Rydzu - Śmigłym, koniecznie o Stefanie Ossowieckim, Rodziewiczównie, może o Kadenie Bandrowskim.
POLECAM

POLECAM

Krotkie ale pelne ciekawostek biografie znanych oraz tych zapomnianych gwiazd II RP. Napisane pieknym, barwnym jezykiem.

Zbiór... Bo ja wiem czego? Gawęd? Chyba właśnie gawęd o ważnych, znanych postaciach dwudziestolecia. Reklamowana jako pełna nieznanych faktów, moim zdaniem, takich w ogóle nie zawiera. No, chyba że czyta to ktoś, kto o dwudziestoleciu nigdy w życiu nie słyszał. Ja z zainteresowaniem przeczytałam wyłącznie o sportowcach, bo np. z postacią Wagnera nie zetknęłam się nigdy.
Jedna wątpliwość... Autor znał te wszystkie postacie i każda z nich przedstawiła mu swój życiorys? Bo jak inaczej wszedł w posiadanie tych wszystkich informacji? Dzieło nie zawiera przecież nawet jednej pozycji bibliograficznej. A przy tego typu publikacji bibliografia powinna mieć ze 20 stron.

Polityczno-kulturalna podróż sentymentalna w doborowym towarzystwie. Niektórym może brakować kilku pasażerów, którzy w tym pociągu znaleźć się powinni, lecz autor lojalnie uprzedzał, że bilety były wydawane według uznania zupełnie subiektywnego. Współpasażerowie na luzie, bez patetycznego nadęcia, pozbawieni mgiełki mitologizacji. Mają swoje przywary, lecz postacie to niezmiernie ciekawe, z krwi i kości i nudzić się z nimi nie będziemy. Zachęcam do tej podróży w czasie i przestrzeni.

Do zakupu zachęciły mnie fragmenty książki w jakimś dzienniku.
I nie żałuję! Krótkie, ale skondensowane historie celebrytów oraz polityków lat 20-tych są barwne i zwyczajnie ciekawe.

Miło, że książkę można czytać na wyrywki, przeskakując między postaciami i tematyką.

Do zakupu zachęciły mnie fragmenty książki w jakimś dzienniku.

Krótkie opisy ważnych osobistości II Rzeczpospolitej. Podział na 4 kategorie: aktorów,politykow,pisarzy,sportowcow. Książka ciekawa i warta przeczytania.

Świetna! Opis każdej postaci jest ciekawy, nawet jeśli słyszy się... a raczej czyta się o niej pierwszy raz w życiu

• Dwudziestolecie międzywojenne
  • Historyczne