Ludwig von Mises – kompendium myśli ekonomicznej

Instytut Globalizacji
2010-11-20
2010-11-20

Okładka książki Sprawdź swoje IQ Eamonn Butler, Madsen Pirie
Sprawdź swoje IQ Eamonn Butler, Mads...

Malutka objętościowo książeczka, w której autor przedstawia poglądy ekonomiczne Ludwiga von Misesa, jego życiorys i osiągnięcia, a także wpływ jaki miał on na naukę ekonomii.
Jako, że jest to tekst napisany prostym językiem sprawia, że można traktować ją poniekąd jak elementarz ekonomiczny w ujęciu misesowskim. Będzie to więc dobry wybór dla kogoś kto chce zacząć swoją przygodę z ekonomią.
Poza tym autor dobrze ukazuje błędy tzw. "głównego nurtu ekonomii" i marksizmu, przy okazji omawiania misesowskich teorii.

Niestety pojawiają się również błędy:

- Autor pisze, że "poszukiwanie "praw" ekonomii [...] skazane jest na niepowodzenie". Może to wprowadzać w błąd czytelników nie znających dzieł Misesa, a jeżeli autorowi chodziło w tym fragmencie o to jakoby Mises miał twierdzić, że nie istnieją prawa ekonomiczne, to jest to poważne niedopatrzenie. Mises twierdził wręcz przeciwnie i sprzeciwiał się chociażby historyzmowi, czyli poglądowi według, którego właśnie prawa ekonomii nie istnieją i można analizować sprawy ekonomiczne jedynie w ten sam sposób jak robi się to w nauce o historii. Mises obstawał przy stanowisku, że jak najbardziej istnieją pewne ponadczasowe prawa ekonomii, a celem ekonomistów jest, między innymi, ich odkrywanie.

- Dodatkowo autor (albo tłumacz) często używa określenia "ekonomia" mając na myśli gospodarkę. I tak na przykład zamiast napisać gospodarka wolnorynkowa, pisze "ekonomia wolnorynkowa". Może to wprowadzać w błąd osoby rozpoczynające przygodę z tą nauką i wytworzyć wyobrażenie, że istnieją jakieś różne nauki ekonomiczne: wolnorynkowe, czy socjalistyczne. W rzeczywistości oczywiście istnieje tylko jedna ekonomia jako nauka i dopiero w jej skład wchodzą poszczególne szkoły myśli ekonomicznej i różni ekonomiści. I tak możemy powiedzieć, że jakiś ekonomista jest wolnorynkowy, czy socjalistyczny, ale nie możemy mówić o ekonomii wolnorynkowej lub ekonomii socjalistycznej jak o odrębnej nauce. Nie to oczywiście miał autor na myśli, bo tak jak wspomniałem określeń tych używał w stosunku do opisu różnych typów gospodarek, ale nie mniej może to być mylące.

- Autor często się powtarza. Raz miałem nawet sytuację, że musiałem zatrzymać się i zastanowić czy nie czytałem już wcześniej danej strony, bo była tak podobna do jednej ze wcześniejszych.

- Nazwę "austriacka szkoła ekonomii" piszemy małą literą, w tej książce jest zawsze pisana z dużej, ale to już drobiazg.

• INWESTYCJE, EKOMOMIA,FINANSE
  • Chcę przeczytać koniecznie