Czarne życie

26 min.
Hanna Dymel-Trzebiatowska
żałoba pogrzeb

Okładka książki List w butelce Marta Kurczewska, Agnieszka Sobich
List w butelce Marta Kurczewska, A...
Okładka książki Diabełek Maria Ewa Letki, Agnieszka Żelewska
Diabełek Maria Ewa Letki, Ag...
Okładka książki Przepraszam, czy jesteś czarownicą? Emily Horn, Paweł Pawlak
Przepraszam, c... Emily Horn, Paweł P...
Okładka książki Księżniczki i smoki Christina Björk, Eva Eriksson
Księżniczki i ... Christina Björk, Ev...

Świetna książka poruszająca najtrudniejszy temat na świecie - śmierć. Najtrudniejszy dla rodzica, który nagle zostaje przygwożdżony pytaniem: "Tato, czy ja też umrę?".
Dzięki tej lekturze my - rodzice - możemy sobie przypomnieć, że dla dzieci zainteresowanie śmiercią bywa zupełnie naturalne i nie musi budzić grozy. A zwłaszcza nie po takiej lekturze. Polecamy!

Zasiadłyśmy z córką-nastolatką do lektury książki "Czarne życie" Amandy Eriksson.
To książka o pogrzebie, a właściwie dwóch pogrzebach (i nie tylko).

Po zakończeniu czytania córka podsumowała: "To dla młodszych dzieci".

Dlaczego nastolatce czytam książki dla małych* dzieci?
Bo pisane są prosto i bez lęku. Bez tabu, ale i bez przekraczania granic...
Małe dzieci z ciekawością patrzą na świat. Interesuje je wszystko. Jednako narodziny i śmierć.
Tak samo ciekawią je rytuały związane z pogrzebem, jak i ze ślubem, chrztem, czy innymi świętami.

Co dzieci robią na pogrzebie? Siedzą / stoją obok dorosłych.
A co robią po pogrzebie (na stypie)? Spójrzcie na ilustrację z książki:

Nie, nie uważam, że to trywializowanie śmierci / pogrzebu.
Moim zdaniem to raczej umiejętne oswajanie tematu śmierci.
To zniżenie się do poziomu dziecka, do poziomu jego odczuwania.
I dlatego proponuję córce takie** książki.

Autorka bloga "Stasiek poleca" w swej recenzji napisała m.in.
To też książka, która prowokuje pytania skierowane do nas, dorosłych.
Czy pozwolilibyśmy pójść na pogrzeb dziecku w stroju pirata (wszak jest czarny!)?
Czy umielibyśmy wysłuchać, jak planuje (trochę) swój pogrzeb?
Czy zgodzilibyśmy się na zabawę w pogrzeb myszy/chomika/rybki?
Z całą pompą i wszystkimi niezbędnymi atrybutami, śpiewem i stypą?
Czy wzięlibyśmy w nim udział i pozwolili zaprosić krewnych i znajomych?
No?

Zgadzam się z powyższym.
I dlatego proponuję córce takie** książki.
I sama też je czytam. Czasem głośno z córką :-)

Książkę "Czarne życie" polecamy.

To książka o pogrzebie, a właściwie dwóch pogrzebach (i nie tylko).

Po zakończeniu czytania córka podsumowała: "To dla młodszych dzieci".

Dlaczego nastolatce czytam książki dla małych* dzieci?
Bo pisane są prosto i bez lęku. Bez tabu, ale i bez przekraczania granic...
Małe dzieci z...

Książka o śmierci postrzeganej z perspektywy dziecka. Dobra dla dzieci w wieku przedszkolnym, które zaczynają się interesować tym tematem. Prosta w przekazie, wyważona i zrozumiała treść. Do tego odpowiednie ilustracje - nie dosłowne, nie przerażające, ale jednak obrazujące ten niełatwy temat.

Idealna egzemplifikacja ostateczności śmierci (i żaden "pocałunek pierwszej miłości", "pocałunek księcia" czy inne bzdury nie spowodują cudownego powrotu do krainy żywych)!

Główna bohaterka po raz pierwszy bierze udział w pogrzebie. Z zaciekawieniem charakterystycznym dla dziecka obserwuje wydarzenie, stara się pojąć jego znaczenie i zrozumieć. Z pojedynczych elementów (szloch, kolczyki babci, szuranie butów, trumna) składa obraz, próbuje uchwycić sens, który wcale nie jest łatwy do odszukania. Najpierw jest smutno i pięknie, później wesoło (stypa). Ktoś umiera. Ale co to znaczy? Niektórzy wierzą, że idzie się do nieba, inni, że przestaje się istnieć, jeszcze inni twierdzą, że odrodzą się jako inne istoty żyjące – to wszystko tłumaczy małej dziadek. Proponuje on również urządzenie pogrzebu myszce, którą nieżywą znalazł u siebie. Pogrzebu, będącego dokładnym odwzorowaniem tradycyjnego ludzkiego pogrzebu.
W książeczkach tej serii dziecko jest traktowane jak dorosły. Jego uczucia są traktowane na równi z uczuciami dorosłymi i nikt nie uważa, że przyjście na pogrzeb w stroju pirata można uznać za gafę. Radosna zabawa po pogrzebie, urządzenie rodzinnego pogrzebu myszy jest traktowane z należytą powagą, świadczącą przede wszystkim o olbrzymim szacunku do dziecka. Zabawa jest bardzo ważnym elementem w życiu dziecka, umożliwia zrozumienie rzeczy przekraczających jego bezpośrednie pojmowanie, oswaja to, co wydaje się obce i straszne. Kwestia śmierci pokazana jest ze smutną powagą, ale jako coś, co nieodmiennie nam towarzyszy, element kręgu życia, na stałe wmontowany do naszej codzienności. Książeczkę tę cechuje otwartość w kwestiach poglądowych i religijnych, nie faworyzuje się żadnej teorii dotyczącej tego, co się dzieje z człowiekiem po śmierci, nie ma demonizowana samej śmierci, nadawania jej rozpaczliwych, czy przerażających cech. Śmierć jest czymś naturalnym, nieodłącznym elementem życia. Bez śmierci nie byłby możliwy cud narodzin.Książeczka nie jest smutna, jest poważna na tyle, na ile mogą być poważne dzieci. Pisana prostym językiem, okraszona pięknymi, prostymi ilustracjami. Tekstu na poszczególnych stronach nie jest dużo, ułatwia to bardzo skupienie uwagi nawet u bardzo młodych czytelników.

• Dla dzieci
  • Złota Lista 6+
  • 2016
  • Ilustracje

Dodaj cytat z książki Czarne życie