Czarne życie

Wydawnictwo: EneDueRabe
Mitt svarta liv
żałoba, pogrzeb
actagaudi

Pewnego dnia dziadek znalazł w piwnicy nieżywą mysz. Z pudełka na zapałki zrobiliśmy trumnę, a ja pomalowałam elegancki kamień nagrobny. Zaprosiłam wszystkich na pogrzeb – Emmę, Mateusza, mamę, tatę, babcię i dziadka. Było wspaniale, ale mi i tak zrobiło się smutno. Jak strasznie jest umierać, pomyślałam. – Wiesz – powiedział dziadek. – Niektórzy wierzą, że po śmierci idziemy do nieba albo...

trumnę, a ja pomalowałam elegancki kamień nagrobny.
– Wiesz – powiedział dziadek. – Niektórzy wierzą, że po śmierci idziemy do nieba albo rodzimy się na nowo. Jako inni ludzie. Lub jako zwierzęta.
– No to ja chcę być dzikim koniem w Mongolii – odpowiedziałam.

„Czarne życie” to ostania część znakomitej trylogii Amandy Eriksson.
Zobacz: „Inne życie” , „Różowe życie”.

źródło opisu: Ene Due Rabe, 2012

źródło okładki: http://www.eneduerabe.eu/index.php/ksiki/370-czarne-ycie-nowo

Buba | 2018-06-12
Przeczytana: listopad 2016

Zasiadłyśmy z córką-nastolatką do lektury książki "Czarne życie" Amandy Eriksson.
To książka o pogrzebie, a właściwie dwóch pogrzebach (i nie tylko).

Po zakończeniu czytania córka podsumowała: "To dla młodszych dzieci".

Dlaczego nastolatce czytam książki dla małych* dzieci?
Bo pisane są prosto i bez lęku. Bez tabu, ale i bez przekraczania granic...
Małe dzieci z ciekawością patrzą na świat. Interesuje je wszystko. Jednako narodziny i śmierć.
Tak samo ciekawią je rytuały związane z pogrzebem, jak i ze ślubem, chrztem, czy innymi świętami.

Co dzieci robią na pogrzebie? Siedzą / stoją obok dorosłych.
A co robią po pogrzebie (na stypie)? Spójrzcie na ilustrację z książki:

Nie, nie uważam, że to trywializowanie śmierci / pogrzebu.
Moim zdaniem to raczej umiejętne oswajanie tematu śmierci.
To zniżenie się do poziomu dziecka, do poziomu jego odczuwania.
I dlatego proponuję córce takie** książki.

Autorka bloga "Stasiek poleca" w swej recenzji napisała m.in.
To też książka, która...

MartaZ | 2017-10-15
Przeczytana: 2014 rok

Książka o śmierci postrzeganej z perspektywy dziecka. Dobra dla dzieci w wieku przedszkolnym, które zaczynają się interesować tym tematem. Prosta w przekazie, wyważona i zrozumiała treść. Do tego odpowiednie ilustracje - nie dosłowne, nie przerażające, ale jednak obrazujące ten niełatwy temat.

Maya | 2014-03-19

Idealna egzemplifikacja ostateczności śmierci (i żaden "pocałunek pierwszej miłości", "pocałunek księcia" czy inne bzdury nie spowodują cudownego powrotu do krainy żywych)!

Carflo | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Główna bohaterka po raz pierwszy bierze udział w pogrzebie. Z zaciekawieniem charakterystycznym dla dziecka obserwuje wydarzenie, stara się pojąć jego znaczenie i zrozumieć. Z pojedynczych elementów (szloch, kolczyki babci, szuranie butów, trumna) składa obraz, próbuje uchwycić sens, który wcale nie jest łatwy do odszukania. Najpierw jest smutno i pięknie, później wesoło (stypa). Ktoś umiera. Ale co to znaczy? Niektórzy wierzą, że idzie się do nieba, inni, że przestaje się istnieć, jeszcze inni twierdzą, że odrodzą się jako inne istoty żyjące – to wszystko tłumaczy małej dziadek. Proponuje on również urządzenie pogrzebu myszce, którą nieżywą znalazł u siebie. Pogrzebu, będącego dokładnym odwzorowaniem tradycyjnego ludzkiego pogrzebu.
W książeczkach tej serii dziecko jest traktowane jak dorosły. Jego uczucia są traktowane na równi z uczuciami dorosłymi i nikt nie uważa, że przyjście na pogrzeb w stroju pirata można uznać za gafę. Radosna zabawa po pogrzebie, urządzenie...