Katolickie Państwo Narodu Polskiego

Okładka książki Katolickie Państwo Narodu Polskiego Michał Poradowski
Okładka książki Katolickie Państwo Narodu Polskiego
Michał Poradowski Wydawnictwo: Nortom nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
52 str. 52 min.
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nortom
2010-01-01
2010-01-01
52 min.

Broszura przypomina późniejszy „Palimpsest”, mętna treść z dziwaczną pisownią, np. „O prawach człowieka w Państwie pogańskim, jesli w ogóle je miał, decydowało urodzenie, pochodzenie, rasa, religia, stanowisko społeczne, warstwa, kasta, stosunki i wszelkie drugorzędne i blahe względy, ale nigdy człowleczeństwo: I takl stan rzeczy zastało chrześcijaństwo. W takich to poglqdach na Państwo i człowieka były przez tysiqce lat wychowywane ludy pogańskie, to mieli ludzie we krwi, w instynktach, bo to były dogmaty pogańsklej cywiIizacji.” (s. 25)
„Chrzescijaństwo zwyciężyło i jednostka prawa swoje otrzymała. Poganizmu nic nie krępowało w podbiciu i zrobieniu z człowieka - istoty majqcej własnq wolę, własny rozum i własne istnlenie - bezmyślnego i bezwolnego zwierzęcia stada, bo gdzie władza państwowa zajęła miejsce Boga, dla wolności osobistej nie było juz miejsca.” (s. 26) Jakie prawa, nie wiadomo. Niewolnictwo istniało nadal, co gorsza nawet wolni byli tylko częściowo wolni, przypisywani do ziemi lub do zakładów pracy (Adam Świętoń „Próby regulacji mobilności społecznej w późnym cesarstwie rzymskimna przykładzie corporati obnoxi i ich dominium”).

O II Wojnie Światowej „Upadek Francji, a z nią całego tego świata "Wielkiego Wschodu z rue Cadet", a więc masonerii, tego pogańskiego systemu życia, myślenia i działania, całej tej zanarchizowanej aż do absurdu kultury wolności, a raczej swawoli, tego przerostu indywidualizmu (…) Wali się w gruzy materialistyczna, pogańska cywilizacja. I nie ma czego żałować. Bo to wszystko co się sypie dziś w gruzy, co się zawala, ten system wyzysku, gwałtu, niesprawiedliwości, kultu złota, ciała i brzucha, ten cały masoński, żydowski, pogański świat współczesny” (s. 10n)

„Czy to będzie świat kapitalizmu czy bolszewizmu, demokracji czy totalizmu – to wszystko jedno, bo to wszystko jednakowo pogańskie.” (s. 12)

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Polska