Grzyby i król

Ophelia

Nareszcie!
Nareszcie!
Nareszcie!!!
Mnóstwo grzybów i sam król Pafnucy Trzeci na dodatek.
Będzie się działo!

źródło opisu: Wydawnictwo Dreams, 2013

źródło okładki: http://dreamswydawnictwo.pl/

aspeniac | 2018-05-02
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Dzieci oczywiście uwielbiają wszystko, co Butenki, ale nie mogą zrozumieć, co takiego jest w zbieraniu grzybów, że rodzice lubią tę książkę jeszcze bardziej!
Lektura obowiązkowa w każdym wieku!

Netula_CK | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

Nie było to moje pierwsze spotkanie z Bohdanem Butenko, którego książki zwykle przypadają mi do gustu ze względu na ciekawą kreskę i humor, jaki można spotkać w jego publikacjach.

Jako że mamy do czynienia z książką rysownika, zacznę może od warstwy wizualnej. Już sama okładka zachęca, by zobaczyć, co jest w środku. Może nie tyle nawet to, co przedstawia, ale w jaki sposób. Czytelnik odnosi wrażenie, jakby autor pomalował tę stronę specjalnie dla niego farbami. Jeśli dodamy do tego połączenie błysku i matu ilustracji, to mamy całkiem miłą dla oka zapowiedź opowieści, jaka zaraz nas czeka. W podobnym klimacie są utrzymane wszystkie obrazy w książce. Osobiście urzekła mnie mimika tytułowego króla – pulchny, rumiany na twarzy monarcha za pomocą dwóch kropek i dosłownie kilku kresek operuje bardzo rozbudowaną skalą emocji malujących się na jego twarzy. No, ale mamy przecież do czynienia z uznanym rysownikiem, więc nie powinno mnie to dziwić.

Sama historia jest być może nieco...

Prawie dobrze, ale trochę powybrzydzam...

Ilustracje owszem, świetne.
Pomimo, iż proste i komiksowe, to aż pachną grzybami, jakby książka wyrosła w grzybowym zagajniku.

Historyjka z potencjałem, skusiła mnie właśnie jej oryginalność.
Ale język trochę przestylizowany, przeładowany.
Rozumiem, że konstrukcje językowe miały przywoływać dworski język poddanych, stąd są skomplikowane?
Ale wydaje mi się, że dałoby się to napisać odrobinę prościej, bardziej pod kątem wysłuchania przez dzieci.

Majusia | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

z autografem

yllla | 2014-02-09
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Książeczka bardzo przypadła do gustu mojej 2letniej córeczce :) Recenzję wraz ze zdjęciami znajdziecie na moim blogu http://yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com/2014/01/grzyby-i-krol-bohdan-butenko-recenzja.html

Joanna Topolska | 2013-09-29
Przeczytana: 26 września 2013

o rany rany jakie ładne!! Szybko szybko dajcie ją dzieciom!!!