Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki
Aja baja, Alfons Åberg
jagarkar

Kiedy tatusiowie chcą mieć spokój, nie za bardzo przejmują się tym, co robią dzieci. Dziś tak właśnie jest. Tata czyta gazetę. – Mogę się pobawić skrzynką z narzędziami? – pyta Albert. – Mmm – mówi tata. – Ale uważaj na piłę. Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do...

Dziś tak właśnie jest. Tata czyta gazetę.
– Mogę się pobawić skrzynką z narzędziami? – pyta Albert.
– Mmm – mówi tata. – Ale uważaj na piłę.

Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.

Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce.

W 2012 roku mija 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Jubileusz jest tam hucznie obchodzony, a sprawczyni całego zamieszania, Gunilla Bergström, uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”.

Nie mamy wątpliwości, że zaprzyjaźnicie się z Albertem i jego tatą od pierwszego czytania!

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2012

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/niezle-to-sobie-...»

Villiana | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Nigdy wcześniej nie miałam przyjemności poznać Alberta. Z początku byłam wręcz zła na książeczkę, bo tata zabraniał Albertowi bawić się skrzynką z narzędziami, a jak chciał mieć chwilę dla siebie, to wtedy zmieniał zdanie. Ale jak tak trochę nad tym pomyśleć, to w sumie całość okazała się bardzo prawdziwa. Zdarzają się takie momenty niekonsekwencji chyba każdemu z rodziców. W sumie nie wiem czy każdemu… Mnie na pewno, przyznaję się bez bicia :)

Albert okazał się za to świetnym bohaterem, którego dzieciaki natychmiast polubiły. Pomysłowy, z wyobraźnią i pasją. Nie wiem, czy zabawa gwoździami i młotkiem to idealne zajęcie dla pięciolatka, dodatkowo w pojedynkę (wg mnie nie), ale historia miała coś w sobie i na pewno zachęciła do kreatywności, tylko mam szczerą nadzieję, że mój pięciolatek nie złapię się za skrzynkę narzędziową męża, a przynajmniej nie za młotek i gwoździe.

Ogólnie książka dobra. Ciekawie zbudowana relacja ojca z synem. Może zachęcać rodziców do spędzania więcej...

Rydzynianka | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

no kolejna genialna historia pomysłowego Alberta ;) moim chłopcą przypadł do gustu , a ksiązke już prawie znamy na pamięć tyleż razy ją czytaliśmy.

Monika PASJONAUCI | 2015-10-09
Przeczytana: 09 października 2015

"Kiedy tatusiowie, chcą mieć spokój, nie za bardzo przejmują się tym, co robią dzieci"
Uśmiałam się, uśmiał się Maćko (4 lata) i uśmiał się Antko (2 lata). Polecam całą serię z Albertem Albertsonem, ale ta część wyjątkowo przypadła nam do gustu! Albert jest fajny i Jego Tata też! ;)

Misia-i-Tosia | 2014-02-13

Alberta nie sposób nie lubić :) trochę przypomina mi moje córki. Jest to pierwsza książeczka jaką o przygodach Alberta przeczytałyśmy. Mam nadzieję, że nie ostatnia i w bibliotece znajdą się jeszcze jakieś.
Albert mieszka z tatą i kotem Puzlem.
Najbardziej rozśmieszył mnie początek:
Kiedy tatusiowe chcą mieć spokój, nie za bardzo przejmują się tym, co robią dzieci.
Dziś tak właśnie jest. Tata czyta gazetę.
- Tato mogę pobawić się skrzynką z narzędziami? - pyta Albert.
- Mmm - mówi tata. Ale uważaj na piłę

Choć muszę przyznać, że mamusie też tak czasem mają :).
Tak więc nasz kochany Albert dostaje od taty pozwolenie na zabawę skrzynką z narzędziami ale jak zaznaczył, ma uważać na piłę. Ale przecież nie mówił o innych rzeczach tak więc nasz pomysłowy bohater zabiera się do pracy, buduje a o potrzebne części pyta się taty. Co najlepsze tata zawsze reaguje tak samo Mmm i nie ruszaj piły hehe (czasami mam wrażenie, że o cokolwiek by się dzieci nie pytały zawsze odpowiemy twierdząco...

casia | 2016-01-06
Przeczytana: 31 grudnia 2015

To mój drugi Albert i ten zdecydowanie bardziej mi się podoba.
Sympatyczny smyk pokazuje co najbardziej dzieci cenią w zabawie. I nieźle to wymyślił.

Polecam, miła, budząca uśmiech na twarzy lektura.

Bravo26 | 2017-03-15
Przeczytana: 14 marca 2017

Oto opis zainteresowań mojego 5-latka. Lubimy Alberta, nawet bardzo. A po dzisiejszej lekturze zapewne coś zmajstrujemy (znowu).

szopenfeldziarka | 2016-08-21
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Sympatyczna z morałem, i ładną grafiką :)

k-nik | 2018-06-16
Na półkach: Przeczytane, Agnieszka