Żołnierskie życie. Moja służba w Reichswehrze i Wehrmachcie 1919-1939

Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert, Przedsięwzięcie Galicja
6 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
allison

Do rąk polskich Czytelników oddajemy pierwsze zagraniczne wydanie wspomnień Ericha von Mansteina Aus einem Soldatenleben, opisujących początek jego służby wojskowej i okres międzywojenny. Pierwsze wydanie ukazało się w Niemczech w 1958 roku i do tej pory nie było wznowione. Manstein spisał tę część swoich memuarów dopiero po publikacji `Straconych zwycięstw`. Najwyraźniej gorycz klęski...

Pierwsze wydanie ukazało się w Niemczech w 1958 roku i do tej pory nie było wznowione. Manstein spisał tę część swoich memuarów dopiero po publikacji `Straconych zwycięstw`. Najwyraźniej gorycz klęski militarnej i katastrofa polityczna Niemiec w 1945 roku - niezasłużone w jego mniemaniu - dręczyły go przez pierwsze lata powojenne na tyle, że uznał on za ważniejsze przedstawienie najpierw swoich przeżyć i refleksji z lat 1939-1944.
Potrzeba stoczenia `ostatniej bitwy` z Hitlerem - tym razem piórem - w obronie kompetencji i dobrego imienia `karmazynowego bractwa okazała się silniejsza od chronologii.

Choć na kartach `Żołnierskiego życia` rzadko grzmią armaty, to relacja ta ma kapitalne znaczenie dla zrozumienia rzeczywistości międzywojennych Niemiec i roli w niej wojska. Szczególnie istotna jest ona dla poznania stanu ducha niemieckiego korpusu oficerskiego, zawieszonego między obowiązkiem obrony państwa przed wrogiem zewnętrznym a ochroną jego konstytucyjnego porządku.
Oprócz kwestii dotyczących służby w sztabach i jednostkach wojskowych, zmagań z narzuconymi Niemcom ograniczeniami militarnymi, czytelnik znajdzie tu także próbę wyjaśnienia relacji wojska do reżimu narodowosocjalistycznego, a zwłaszcza stosunku generalicji do Hitlera.

Sporo uwagi poświęca Manstein rozbudowie Wehrmachtu, szczególnie zagadnieniem rozwoju wojsk lądowych i organizacji dowodzenia. Przy omawianiu sytuacji międzynarodowej Niemiec autor przyznaje poczesne miejsce stosunkom polsko-niemieckim, zaś prawdziwą `perełkę` - także literacką - stanowią opisy jego podróży zagranicznych, odbywanych na zaproszenie obcych armii, w tym dwóch do Związku Sowieckiego.

źródło opisu: od wydawcy

• Hotel Bankrut
  • Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie
  • Owieczki dobre, owieczki złe
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Pozwól jej odejść
  • Nasza własna wyspa
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Ślepy trop

7,54 (121 ocen i opinii)
Owieczki dobre, owieczki złe
Joanna Cannon

9 (2 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7,14 (14 ocen i opinii)
Pozwól jej odejść
Dawn Barker

7,36 (14 ocen i opinii)
Nasza własna wyspa
Sally Nicholls

7,5 (2 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Cześć, co słychać?
Magdalena Witkiewicz

7,72 (43 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Harald_Hardrade | 2014-10-04

Manstein był wysokim oficerem Wehrmachtu, jednym z najlepszych dowódców II Wojny Światowej. Rzucany na beznadziejne odcinki frontu, "strażak Hitlera", wyczyniał cuda stosując ograniczonymi siłami błyskotliwe manewry, do perfekcji używając broń pancerną. To tyle jeśli chodzi o zalety.
Po przeczytaniu jego książki wiem także że był typowym butnym, ciasnym umysłowo Prusakiem. Wspomnienia 1919 - 1939 pisał sporo czasu po wojnie, później jeszcze niż wspomnienia 1939-1945. Już na pierwszych 70 stronach dał dowód wielkiej niechęci do Polaków. Przyznając się do domieszki krwi słowiańskiej ujął to tak, że na szczęście większa część, ta pruska ukształtowała jego wspaniały charakter. Był jednym z architektów odbudowy zbrojnej potęgi Niemiec po I Wojnie Światowej (łamiącej postanowienia Ligi Narodów), tłumacząc to iż były to działania obronne przeciwko grożącemu najazdowi z Polski lub Czechosłowacji. Opisując odzyskanie przez Polskę wolności ujął to jako powstańcze próby przejęcie terytoriów...

Grzegorz | 2016-03-25

Brawa należą się przede wszystkim Wingertowi za trzymające wysoki poziom wydanie książki, zarówno pod względem estetycznym, jak i merytorycznym. To ostatnie zostało zapewnione dzięki zaangażowaniu jako konsultanta dr Jarosława Centka, bezsprzecznie najlepszego polskiego fachowca zajmującego się tematyką Reichswehry.

Erich von Manstein zapisał się w historii II wojny światowej jako dowódca i sztabowiec wyróżniający się ogromnymi umiejętnościami prowadzenia działań operacyjnych. Z drugiej strony zawsze będzie też kojarzony z odpowiedzialnością za zbrodnie wojenne. Jego słynnymi wspomnieniami z tego okresu są Stracone zwycięstwa, jednak książka dotyczą czasu międzywojennego, a więc właśnie Żołnierskie życie, jest nie mniej ciekawa. Kilkukrotnie zajmował on bowiem w tym czasie ważne stanowiska w strukturach dowodzenia niemieckimi siłami zbrojnymi.

Największy pożytek, bądź przyjemność z książki, będą mieć osoby zajmujące się naukowo lub tylko interesujące się okresem międzywojennym...

Gonzo84 | 2014-11-12
Przeczytana: 29 listopada 2014