Techniki walki grenadierów pancernych

Tłumaczenie: Marek Rudowski.
Wydawnictwo: Bellona
Fighting techniques of a Panzergrenadier, 1941-1945 : training, techniques and weapons
83-11-09463-2
historia
historia
masaii

W książce przedstawiono taktykę i technikę walki niemieckich grenadierów pancernych, to jest zmotoryzowanej piechoty towarzyszącej czołgom w akcjach bojowych podczas II wojny światowej. Twórcą śmiałego i innowacyjnego wykorzystania czołgów i grenadierów na motocyklach, samochodach ciężarowych i wozach opancerzonych był gen. Heinz Guderian. Autorzy opisali, jak zmieniały się organizacja i metody działania grenadierów pancernych na frontach zachodnim i wschodnim, ich uzbrojenie i wyposażenie oraz jaki miało to wpływ na przebieg poszczególnych walk.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2002

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=415

Koval | 2012-04-23
Na półkach: Militaria, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Do książki amerykańskich autorów podchodziłem z dużą rezerwą. Znam wiele anglosaskich publikacji dotyczących Drugiej Wojny i rzadko kiedy spełniały one moje oczekiwania. Z jednej strony dysponując tak dużą ilością materiału, dokumentów archiwalnych i innych źródeł nie da się nie napisać dobrego opracowania, ale może to wina odległości od Europy, że niektóre tezy stawiane przez ichnich autorów są co najmniej dziwaczne. Być może też jest to spowodowane tym, że Amerykanie traktują Europę jako nieco egzotyczne miejsce – w końcu to kawał drogi stąd. O ile jednak książki dotyczące np. spraw polskich czy ogólnie krajów Europy Wschodniej są bardzo często marnej jakości, o tyle już z krajami zachodnimi jest lepiej. Tak też jest w tym przypadku.

Autorzy zajęli się gruntownym opracowaniem tematu oddziałów grenadierów pancernych, co udało im się niemal w stu procentach. Mamy tu wszystko: od historii tej formacji przez jej rozwój, działania wojenne i schyłek poszczególnych dywizji. Jest...

January | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, Naukowe