Pearl Jam & Eddie Vedder

Wydawnictwo: Anakonda
Pearl Jam and Eddie Vedder: None Too Fragile
muzyka, Pearl Jam, biografia
muzyka

Znany rockowy kronikarz Martin Clarke prezentuje dogłębną biografię zespołu Pearl Jam i jego enigmatycznego lidera Eddiego Veddera, ich zawrotną karierę i burzliwą historię. Zagłębia się w reakcje muzyków związane ze zdobyciem ogromnej popularności, triumfem podczas rozdania nagród MTV i Grammy, głośnym konfliktem z Nirvaną, twórczym odrodzeniem dzięki powszechnie uznanemu albumowi „No Code” oraz ostatnim powrotem na szczyty list z płytą „Backspacer”. Niezwykły sukces zespołu przeplatany jest skandalami, osobistymi przemianami, napięciami między muzykami oraz nadużywaniem środków odurzających. Książka „Pearl Jam & Eddie Vedder” ożywia urzekającą historię muzyków, śledzi ich losy od samych początków undergroundowego grunge'u z Seattle, poprzez ekscesy i presję związane z gwiazdorstwem do ich bieżącego wcielenia dojrzałych rockmanów wagi ciężkiej. Niniejsze wydanie zostało poprawione i uaktualnione, dzięki czemu zawiera niepublikowane wcześniej fakty i historie, jak również uzupełnioną dyskografię.

źródło opisu: http://wydawnictwoanakonda.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoanakonda.pl

Kinga | 2014-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Czekałam na tę książkę z niecierpliwością. Bardzo chciałam dorwać ją w końcu w swoje ręce. Z drugiej jednak strony odczuwałam pewnego rodzaju niepokój przed zagłębieniem się w jej treść. Martin Clarke, znany rockowy kronikarz, napisał biografię najważniejszego dla mnie zespołu muzycznego, którego muzyka towarzyszy mi od dawna, raz dając wytchnienie, kiedy indziej pobudzając do walki. Głos Eddiego Veddera nie raz ukoił moje zszargane nerwy czy złamane serce, nie raz zmobilizował do działania. Bardzo nie chciałam, żeby moje wyobrażenie o zespole zmieniło się na gorsze pod wpływem wyczytanych informacji. Bałam się, że oto mam przed sobą typowo rockandrollową historię, w której główne role znów zagrają kasa, seks i wszelkiego rodzaju używki. Bałam się, że za tym poruszającym wokalem wcale nie stoi wrażliwy, mądry mężczyzna, którego sobie wyobrażałam, że te dźwięki które pieszczą co dzień moje uszy nie zostały napisane z potrzeby serca a dla pieniędzy, bałam się, że zwyczajnie się...

Avlinn | 2014-06-23
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Ciekawa książka opisująca dzieje zespołu Pearl Jam, koncentrująca się jednak głównie na osobie wokalisty, Eddiego Veddera, czyli pozycja must-have na półce każdego fana Pearl Jamu.
Od początku jednak widać dość dużą tendencyjność książki (bardzo duży nacisk na osobę wokalisty, reszta członków zespołu została opisana dość pobieżnie). Niby tytuł sugeruje, że właśnie tego należałoby się spodziewać, ale... miło byłoby poczytać więcej o reszcie zespołu. Nie żebym nie lubiła wokalisty, jednakże nie jest on moim ulubionym członkiem PJ.
Zdjęcia w zdecydowanej większości przedstawiają Eddiego, jest kilka zdjęć zespołowych, kilka z niepełnym składem, a zdjęć przedstawiających samych członków zespołu innych niż Eddie jest dosłownie kilka. Miłą niespodzianką jest zdjęcie Nirvany.
Co mogę policzyć książce na plus to na pewno to, że dołożyła trochę informacji do tych, które już posiadam. Ale tu zaczynają się też niemiłe kwestie: pierwsza połowa książki aż roi się od błędów. Mnóstwo literówek,...

zajeckicajec | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, Do recenzji
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Pearl Jam zawsze bardzo lubiłam. Najbardziej chyba za sprawą mojego przyjaciela, który ubóstwia ich ponad wszystkie inne kapele, przez co często byłam wręcz skazana na dogłębne poznanie muzyki tego zespołu. Za co bardzo mu dziękuję i stwierdzam, że gdyby nie fakt, że on książkę już przeczytał, to chętnie oddałabym mu swój egzemplarz.

Autorem tekstu jest Martin Clarke, rockowy kronikarz, który ma na swoim koncie już kilka innych biografii, np. Manic Street Preachers (którą bardzo chętnie bym przeczytała!), Kurta Cobaina, czy Radiohead. Martin świetnie się spisał, wszystko napisane jest ładnym, zgrabnym językiem, który sprawia, że jest szczerze i realistycznie, odniosłam wrażenie, że autor włożył naprawdę dużo serca w napisanie tego dzieła, które z każdym kolejnym zdaniem sprawia, że chcesz coraz więcej. Nawet nie zauważycie, kiedy w mgnieniu oka zaczniecie docierać do ostatnich stron opowieści. Ja wczoraj przez sześć rozdziałów oszukiwałam się, że “jeszcze tylko jeden i idę spać”,...

gloriaivy | 2016-08-19

Świetna książka dla każdego fana Pearl Jam. Wyraźnie pokazuje nam nastoletnie życie każdego muzyka z Pearl Jam, rozkwit zespołu oraz problemy jakie były w zespole. Jak sam tytuł mówi nasze skupienie nieco bardziej ląduję przy wokaliście zespołu, gdyż to o nim jest najwięcej informacji.
Książka jest pięknym albumem zdjęć z różnych lat, zobaczymy tam nie tylko Pearl Jam ale również zespoły pokrewne takie jak: Soundgarden czy Nirvana.
Polecam książkę każdemu kto lubi mieć niemalże wszystkie informacje w jednym miejscu, ponieważ prawie wszystkie informacje możemy znaleźć na internecie. :)

Astrocyt | 2017-06-04

Chwyciłam tę książkę, bo mam taki odruch jak tylko zobaczę coś ze słowami Pearl Jam. Zespołu słucham prawie 20 lat więc miałam nadzieję na lekkie czytadło, natomiast nie spodziewałam się jakichś nowych informacji. I owszem - niczego nowego się nie dowiedziałam. Generalnie cała dynamika ówczesnej sceny muzycznej jakoś autorowi chyba umknęła, wiele rzeczy zostało potraktowanych zupełnie pobieżnie i dla kogoś, kto w tym nie siedzi pierwsza połowa książki musiała być masą przypadkowych nazw zespołów i nazwisk. Dysproporcja między czasem poświęconym Eddiemu a paru zdaniom o pozostałych członkach jest ogromna i zupełnie nieuzasadniona.

Najgorsze z tego wszystkiego jest jednak tłumaczenie. Nie wiem, czy ktoś to próbował przeczytać przed puszczeniem do druku - chyba nie. Koszmarnie poskładane zdania, dziwaczna stylistyka, powtórzenia, kompletny brak składu i ładu. Być może, gdybym miała okazję przeczytać to w oryginale moja ocena byłaby nieco wyższa. Po polsku przebrnęłam przez całość...

Bitter_Sweet | 2014-09-29

Dla największych fanów Eddie'go Veddera i Pearl Jam treść tej książki nie będzie żadnym odkryciem. Ja sama 99% rzeczy w niej opisanych znałam już wcześniej z internetu, jednak dobrze jest mieć je zebrane w jednym miejscu, pod postacią tej elegancko wydanej pozycji. Polecam fanom mniejszym i większym, których tak jak mnie nie stać na zakup "Pearl Jam Twenty".

gumby | 2018-02-10
Przeczytana: 08 lutego 2018

napisane i przetłumaczone na szybko - a wystarczyłoby nieco więcej przysiedzieć w necie i nad książeczkami dołączonymi do płyt, dopracować stylistykę i byłoby przyjemne czytadło.

peppe | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

wielki zespół, wielki Eddie, właściwa biografia, choć bez fajerwerków

ruda1125 | 2018-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2018