Odessa i tajemnica Skrybopolis

Okładka książki Odessa i tajemnica Skrybopolis
Peter van Olmen Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Odessa (tom 1) literatura dziecięca
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Cykl:
Odessa (tom 1)
Tytuł oryginału:
De kleine Odessa - Het levende boek
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2013-10-09
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-09
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323753940
Tłumacz:
Jadwiga Jędryas
Tagi:
poszukiwanie ojca pisarstwo
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Oro Danuta (Dana) Łukasińska, Olga Sawicka
Ocena 7,9
Oro Danuta (Dana) Łukas...
Okładka książki Dom tajemnic Chris Columbus, Ned Vizzini
Ocena 7,2
Dom tajemnic Chris Columbus, Ned...
Okładka książki Skradziony obraz Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti
Ocena 7,0
Skradziony obraz Pierdomenico Baccal...
Okładka książki Magiczna zagadka Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti
Ocena 7,3
Magiczna zagadka Pierdomenico Baccal...

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
124 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
560
172

Na półkach: , ,

Jesienne wieczory są coraz dłuższe i chociaż październik nie jest tak ponury, jak zazwyczaj, to nawał nauki skutecznie odbiera humor. Stąd też moje desperackie poszukiwania prostej, łatwej i – co najważniejsze! – zabawnej lektury! Kiedy tylko dostałam w ręce „Odessę…” byłam nieco zaskoczona grubością, ale to sprawiło, że jeszcze chętniej zaczęłam czytanie. W końcu zapowiadała się nie lada zabawa – wyruszyłam w podróż do Skrybopolis, miasta pisarzy.

Peter Van Olmen urodził się w Gandawie, młodość spędził w wielokulturowej Brukseli. Te doświadczenia były dla niego inspiracją literacką. Studiował ekonomię, jednak zawodowo zajmuje się psychologią. Pisarstwo jest jego największą pasją. „Odessa i tajemnica Skrybopolis” to jego debiutancka powieść, za którą otrzymał dwie prestiżowe nagrody. Aktualnie skończył pracę nad kolejnym tomem przygód dziewczynki.

Odessa ma trzynaście lat i żyje inaczej niż jej rówieśnicy. Jej matka wręcz więzi ją w domu. Dziewczynka nie ma przyjaciół, uczy się w zaciszu swoich czterech ścian, a jej jedyną rozrywką jest conocne wymykanie się i wędrowanie po dachach budynków. Jej największym marzeniem jest poznanie ojca – Odessa wymyślała przez wiele lat jego postać.

Wszystko zmienia się, gdy dziewczynka znajduje tajemniczą książkę, a jej matka zostaje porwana przez koszmarne stwory. Odessa poznaje wróbla, który zdecydowanie nie lubi, gdy tak się go nazywa, a on wyjawia jej tajemnicę o mieście pisarzy – Skrybopolis, a także jaki ma to związek z jej matką.
Czy Odessie uda się odnaleźć i uratować matkę? Kim tak naprawdę jest dziewczynka?

Z niezwykłym entuzjazmem podeszłam do tej lektury. Nie ukrywam, że zachęciły mnie słowa na tyle okładki – „podróż przez literaturę”, a także słynne nazwiska: Szekspir, Dostojewski, Kafka… Zapowiadało się naprawdę świetnie – obawiałam się jedynie tego, czy książka nie jest skierowana przypadkiem do młodszego odbiorcy, niż ja. I tak też się stało, chociaż ta kwestia nadal pozostaje dla mnie nieco zagmatwana.

Pomysł na książkę był naprawdę świetny. To była autotematyczna powieść – faktycznie, podróż przez literaturę. Trzeba przeczytać trochę klasyki, by rozumieć niektóre odwołania do słynnych dzieł. Z tego względu ta książka nie nadawałaby się dla kogoś, kto nie czytał chociażby „Zbrodni i kary” Dostojewskiego, która jest jedną z moich ulubionych lektur. Pod tym względem autor poradził sobie naprawdę świetnie. Oprócz nawiązywania do słynnych dzieł i postaci, widać też toposy czysto literackie, czym zaskarbił sobie moje serce.

Niestety, to równocześnie sprawiło, że książka była dosyć przewidywalna. Już od pierwszych stron, rozdziałów można było mniej-więcej przewidzieć zakończenie. Nie doświadczyłam żadnego zaskoczenia, co było rozczarowujące. Na tym fabuła traciła – o ile pomysł być ciekawy, to stracił właśnie pod tym względem. Była ona prosta i nieskomplikowana, jedyną jej zaletą natomiast ów koncept, a także szczegółowość autora, którą dostrzegałam w opisach.

Pióra van Olmena było jednak uniwersalne. Autor postawił na bogactwo treści, więc do jego opisów nie mam zastrzeżeń. Były one dokładne i proste – czytało się szybko i przyjemnie, co niezależnie od wszystkiego – zawsze było i będzie dla mnie zaletą.

Niestety od początku przeczuwałam, iż powieść będzie nieco infantylna i tak też było. Odessa ma trzynaście lat i głowę pełną pomysłów. Owszem, jej wyobraźnia niezwykle ubarwiała świat, dzięki perspektywie dziecka, wszystko było możliwe. Nie zmienia to faktu, że jest to postać niezwykle irytująca i uparta. Niezwykle zaślepiona swoimi magicznymi wizjami, rzadko kiedy zgadzałam się z nią i tylko w jej konflikcie z Dostojewskim i chłopcami o rzekomej „niższości” dziewczynek, stałam za nią murem.

Zirytowało mnie wywyższanie Szekspira i demonizacja – aż do przesady! – Dostojewskiego. Te dwie postacie ciągle były na widelcu, autor wręcz je maglował. Oczekiwałam nieco więcej, jeśli chodzi o przedstawienie literackich postaci. Innych pisarzy van Olmen wymieniał jedynie z nazwiska, rozwinął nieco Kafkę, a Flaubert, Goethe stali z tyłu, stanowili tło.

Nierozwiązaną dla mnie kwestią pozostaje pytanie – „dla kogo jest ta książka?”. Pod pewnymi względami zdecydowanie dla dzieci i młodzieży: mamy tutaj gadające zwierzęta, prostą, nieskomplikowaną fabułę, bohaterkę w idealnym wieku. Z drugiej strony autor zawarł w „Odessie…” literackie nawiązania, a i ilość stron dyskwalifikuje ją jako powieść dla młodych czytelników, którzy – nie ukrywajmy – rzadko wybierają tę czynność i książka przegrywa z komputerem.

„Odessa i tajemnica Skrybopolis” bardzo namieszała mi w głowie. Niekiedy naprawdę miło spędzałam z nią czas, innym razem – modliłam się o koniec monologów wewnętrznych Odessy. To specyficzna lektura z dobrym pomysłem, ale czy wykorzystanym w pełni? Van Olmen pozostawił we mnie niedosyt i pewnego rodzaju rozczarowanie. Być może poprawił błędy w kolejnej części.

Pozdrawiam

Jesienne wieczory są coraz dłuższe i chociaż październik nie jest tak ponury, jak zazwyczaj, to nawał nauki skutecznie odbiera humor. Stąd też moje desperackie poszukiwania prostej, łatwej i – co najważniejsze! – zabawnej lektury! Kiedy tylko dostałam w ręce „Odessę…” byłam nieco zaskoczona grubością, ale to sprawiło, że jeszcze chętniej zaczęłam czytanie. W końcu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    165
  • Chcę przeczytać
    81
  • Posiadam
    59
  • Ulubione
    22
  • Z biblioteki
    3
  • Recenzenckie
    3
  • Fantasy
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Literatura dziecięca
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Więcej
Peter van Olmen Odessa i tajemnica Skrybopolis Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także