Sekret grobowca

Tłumaczenie: Grażyna Smosna
Cykl: 39 wskazówek (tom 4)
Wydawnictwo: Initium
Beyond the grave
39 wskazówek, 39 clues, cahill
Polaris

Czternastoletnia Amy Cahill i jej młodszy brat Dan − zdradzeni przez kuzynów i opuszczeni przez wuja – korzystając z mglistej podpowiedzi, wyruszają do Egiptu, by odnaleźć jedną z trzydziestu dziewięciu wskazówek prowadzących do źródła niewyobrażalnej potęgi. Po przyjeździe niespodziewanie otrzymują wiadomość od swojej zmarłej babci. Czyżby Grace postanowiła pomóc osieroconym wnukom? A może Amy i Dan powinni przygotować się na kolejną, najbardziej dotkliwą ze wszystkich zdradę?

źródło opisu: http://initium.pl/

źródło okładki: http://initium.pl/

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Starożytny klimat, nowa nadzieja

Egipt i jego niezwykle rozległa mitologia. Tajemnicze grobowce. Starożytne boginie. Faraonowie. A między tym wszystkim zapierający dech w piersiach wyścig, nie tylko z czasem, ale także z członkami własnej rodziny, którzy nie cofną się przed niczym. Czy Amy i Dan poradzą sobie także tym razem? Czy nie zaczną wątpić w to, że ich babcia darzyła ich ogromną miłością? Na te, i kilkanaście innych pytań, odpowiedzi udziela nam Jude Watson.

Powyższe imię i nazwisko to jedynie pseudonim pisarski. Autorka, która się pod nim kryje powinna być dosyć znana przede wszystkim w kręgach zagorzałych wielbicieli science fiction, ponieważ to ona napisała powieści wchodzące w skład cyklu, znanego u nas jako „Gwiezdne wojny”. Jest nią Judy Blundell.

Amy i Dan podążają w miejsce, do którego skierowała ich poprzednia wskazówka, a dokładniej mówiąc, do Egiptu. Niestety od samego początku wpadają z jednych tarapatów w kolejne. Czy zła passa będzie trwała przez cały pobyt? Na szczęście znajdą się osoby, które wyciągną do rodzeństwa i ich opiekunki pomocną dłoń. Jedna z nich będzie miała do przekazania niespodziewaną wiadomość od ich zmarłej babci.

To już moje czwarte spotkanie z przygodami Amy i Dana. Muszę powiedzieć, że z każdym kolejnym jest naprawdę coraz lepiej. Autorzy mają coraz ciekawsze i bardziej szalone pomysły, co skutkuje dość „karkołomnymi” sytuacjami w jakie wpadają główni bohaterzy. Gdyby jeszcze momenty wychodzenia z tych opresji były ciut bardziej realne i nie tak naciągane, to po prostu byłoby świetnie. Jednak mimo tego, nadal jestem strasznie ciekawa jak powstawały kolejne tomy tejże serii, a także jej kontynuacji. Bo to naprawdę niesamowite, że każda część pisana jest przez kogoś zupełnie innego, tak różniącego się stylem, a także językiem jakim posługuje się w trakcie tworzenia, a mimo to wszystko ze sobą doskonale współgra i tworzy zwartą oraz klarowną całość, bez żadnych większych zgrzytów.

Przyznam, że w „Sekrecie grobowca” parę razy można zaobserwować zamiłowanie autorki do elementów typowych dla science fiction. Chociażby nad wyraz rozwiniętą technologicznie twierdzę Ekatów, w której wszystkie ich dokonania ukazane są w postaci hologramów, a panele otaczające postumenty to wysokiej jakości, przezroczyste ekrany komputerów, w których wszystko działa na dotyk. Jednak to nie znaczy, że uważam to za minus. Według mnie to nawet fajny dodatek, który jeszcze bardziej podnosi ciekawość względem dalszych przygód, bo przecież wszystko się jeszcze może zdarzyć, a bohaterowie mogą mieć styczność z najbardziej zaawansowanymi technologiami o jakich na razie nic nie słychać. Przecież możliwe jest, że gdzieś tam mogą istnieć naprawdę.

Podsumowując. „Sekret grobowca” to godna kontynuacja poprzednich tomów „39 wskazówek”. Nastoletnie grono czytelnicze na pewno będzie miało nie lada zabawę i z ogromnym zainteresowaniem będzie śledzić pasjonujące przygody dwójki swoich rówieśników. Jednak także i starsi mogą spokojnie po nią sięgnąć, oczywiście po uprzednim zapoznaniu się z poprzednimi tomami. Warto chociażby dla samych zagadek, które naprawdę są pełne tajemnic i ciężkie do rozszyfrowania. Polecam.

Natalia Zdziechowska

Kasia | 2017-02-11
Na półkach: Przeczytane, 39 wskazówek

Książka lepsza od poprzedniej. Według mnie jest ona najbardziej zaskakująca ze wszystkich. Akcja jest wartka, zabrakło trochę humoru, ale nadal czytało się ją szybko i przyjemnie. Nie jest to ambitna lektura, ale w pewnością jest miłą rozrywką na długie zimowe wieczory.

| 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2014

Ciężko stwierdzić, czy jest to jakiś przełomowy tom, bo w każdym jest mnóstwo akcji i humoru. Teraz to nawet nie pamiętam do końca, jak skończyła się ta część. Ciężko więc mi napisać cokolwiek innego.

Jeśli ktoś lubi przygodowe powieści to niech zacznie czytać tę serię, jeśli nie – raczej odpuśćcie, bo jedynie się zawiedziecie. Krótka i zwięzła historia w każdym tomiku jest napisana przyjemnym językiem, z ciekawymi zwrotami akcji powoduje, że chce się więcej i więcej. Nie jest to jednak jakieś arcydzieło i geniusz. Polecam raczej młodszym czytelnikom, bo ci starci mogą się nieźle wynudzić.

Całość na: http://siostry-w-bibliotece.blogspot.com/2014/06/39-wskazowek-sekret-grobowca-jude-watson.html

molek-trolek | 2014-10-27

Książka zdecydowanie lepsza od swoich poprzedniczek.

Amy i Dan jadą do Egiptu. Tam muszą wejść do starożytnego grobowca! Następnie akcja będzie działa się w pewnym hotelu.

Jak już wspomniałem książka ta jest o niebo lepsza od swoich poprzedniczek. Może dlatego, że nie ma tylu miejsc w, których rozgrywa się akcja...

P.S. Zajrzyjcie na na stronę 39 clues - jest świetna!!!

Aurum | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Trochę słabsza od poprzednich trzech części. Dopiero pod koniec zaczęłam czytać z większym zainteresowaniem.

„Sekret grobowca” autorstwa amerykańskiej pisarki Jude Watson, to już czwarta część serii „39 wskazówek”, w której wraz z rodzeństwem Any i Danem podróżujemy po całym świecie w poszukiwaniu kolejnych tropów do odnalezienia tytułowych wskazówek i uzyskania władzy nad globem. Rodzeństwo nie jest jednak samo w podjęciu wyzwania, które w testamencie „zapisała” im babcia. Ma konkurencję w postaci innych uczestników w wyścigu po władzę, którzy jednocześnie należą do najbardziej wpływowych rodzin na świecie – Cahill(zresztą Any i Dan też do niej należą). Stosują oni bezwzględne metody mające na celu wyeliminowanie niewygodnych przeciwników z gry. Na szczęście rodzeństwo wychodzi cało z zastawionych na nich pułapek.
Po przemierzeniu Filadelfii, Paryża, Wiednia, Strasburga, Wenecji, Japonii i Korei kolejna wskazówka prowadzi rodzeństwo do starożytnego Egiptu. W Kairze spotykają sympatycznego kupca Theo, który oferuje im swoją pomoc. Co więcej, okazuje się, że jego babcia doskonale znała...

slowo_daje | 2013-06-06

Świetna seria :)

Martyna | 2013-12-06
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Uwielbiam tą serię!!!

Blanka | 2015-04-22
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

"Sekret grobowca" właściwie nie wnosi niczego nowego do serii ani nie zajmuje specjalnego miejsca na mojej półce czy w pamięci, ale książka była bardzo fajną i przyjemną odskocznią od codziennej nudy.
Pełna recenzja: http://biblioteczka-blanki.blogspot.com/2015/05/27-jude-watson-39-wskazowek-sekret.html

Mirela | 2017-04-27
Na półkach: 2017, Przeczytane, Ulubione