Gawędy o księgarzach

Wydawnictwo: Ossolineum
KoKo

Meszuge | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Arctowie to jeden z najstarszych i najznamienitszych rodów księgarskich, stawianych na równi z Iglami, Gebethnerami czy Zawadzkimi z Wilna. Do II Wojny Światowej w Warszawie, przy Nowym Świecie 35 mieściła się księgarnia M. Arcta. Arct - to w księgarstwie po prostu FIRMA.

Genialny sprzedawca potrafi każdemu klientowi sprzedać właściwie wszystko. Co jednak może się wydawać paradoksalne, umiejętność taka nie jest niczym pożądanym w fachu księgarskim, może nawet wprost przeciwnie. Księgarz tym różni się od sprzedawcy – choćby genialnego – że potrafi właściwemu czytelnikowi sprzedać właściwą książkę. A to jest kolosalna różnica.

Zbysław Arct rozpoczyna swoje „Gawędy o księgarzach” od rozdziałów wyjaśniających, kim tak naprawdę jest księgarz i w jaki sposób zostać można księgarzem. Dalej snuje swoją zupełnie nieuporządkowaną chronologicznie opowieść - co jednak w czytaniu absolutnie nie przeszkadza - o księgarzach z czasów dawnych, niedawnych i autorowi współczesnych (mniej więcej do...

KoKo | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Słowa Pana Jarosława Iwaszkiewicza przytoczone w książce: "Polska jest fascynującym krajem. Jedną z fascynacji tego kraju jest jego stosunek do książki, sprzedawanej na ulicy na straganach jak czerwone jabłka czy zielona sałata. Książka to swoista witamina naszego narodu." Czy tylko mnie się wydaje, że nasz naród się zmienił? Jakoś globalnie nie dostrzegam tej fascynacji, szkoda. Książka bardzo fajna, dużo anegdot i ciekawostek.