Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych

Wydawnictwo: Znak Horyzont
historia
Ag2S

Nie zdążyli do Andersa: zdradzili czy walczyli o Polskę? Wojenną epopeję czterech pancernych i ich psa znają wszyscy. Serial emitowany jest niemal bez przerwy na wszystkich możliwych kanałach. Janek, Olgierd, Gustlik i Grigorij to postacie fikcyjne. Dla wielu jednak ich los to synonim bohaterstwa Polaków walczących w drugiej wojnie światowej. Rozmach, doskonałe aktorstwo i świetny scenariusz...

Nie zdążyli do Andersa: zdradzili czy walczyli o Polskę?
Wojenną epopeję czterech pancernych i ich psa znają wszyscy. Serial emitowany jest niemal bez przerwy na wszystkich możliwych kanałach. Janek, Olgierd, Gustlik i Grigorij to postacie fikcyjne. Dla wielu jednak ich los to synonim bohaterstwa Polaków walczących w drugiej wojnie światowej. Rozmach, doskonałe aktorstwo i świetny scenariusz serialu zapewniły „Czterem pancernym” niesłabnącą popularność.

Scenariusz prawdziwy – napisany krwią i ofiarą życia – znany jest jednak nielicznym. Kim byli prawdziwi pancerni? Za co walczyli? Czy naprawdę wierzyli, że niosą Polsce wolność? A może zwyczajnie za wszelką cenę chcieli się wyrwać z Rosji?

„Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych” opowiada o żołnierzach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Przeczytamy o bitwie pod Lenino, Studziankach, przyczółku magnuszewskim, Wale Pomorskim, walkach o Berlin. Poznamy zwykłych żołnierzy takich jak zesłany z całą rodziną na Sybir lwowiak – zwiadowca Marian Chodor, radiotelegrafistka Lidia Mokrzycka, która do brygady trafiła z Cieszyna przez Omsk i Uzbekistan, czy pochodzący z małej wioski na Nowogródczyźnie dowódca T-34 Mikołaj Romanowski.

To oni byli tankistami – prawdziwymi pancernymi. Ich historia to historia chwały i hańby, patriotyzmu i zdrady. Nie sposób się od niej oderwać.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Przeczytana: 17 października 2014

Czołgi grzmią armatami i w pełnym biegu w grzechocie gąsienic, terkocie karabinów maszynowych wpadają wprost z legendy w historyczne fakty. Oto z mgły wojny wyłania się T-34. Jedzie czołg - legenda a w nim czterech pancernych.

Na boku wozu obok białego orła numer taktyczny – 102. Tuż obok biegnie wierny pies – Szarik. Wesoło merda ogonem i szczeka radośnie. Drżyjcie niemieckie wojska – oto nadciąga! 1. Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte!

Z ciekawością sięgnąłem po pozycję a gatunku tych, które najbardziej lubię – historycznych. Dobrze, gdy ukazują się na rynku wydawniczym, jeszcze lepiej, gdy traktują o naszej historii a wspaniale, kiedy autor jest dobrze przygotowany i wie, o czym pisze nie starając się upiększać historii, ale opierając się na faktach oddać jej autentyzm.

Stąd powstała genialnie napisana książka, gdzie mit i postacie fikcyjne ocierają się o wydarzenia i prawdziwe losy. Śledziński opowiada tu o żołnierzach, prawdziwych pancernych z 1. Brygady Pancernej...

Stanisław Pawelski | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Po książce "Tankiści" spodziewałem się czegoś więcej. Szczególnie, że podtytuł głosi: "Prawdziwa historia czterech pancernych". Liczyłem na to, że oprócz szlaku bojowego brygady, autor opisze też żołnierzy, którzy w niej walczyli. Ich zetknięcie z czołgami, naukę ich obsługi, relacje między żołnierzami, między Polakami i Rosjanami, żołnierską codzienność, wspomnienia ze szlaku bojowego. Nie wspomnę już o marzeniu porównania książki J. Przymanowskiego i sławnego serialu z rzeczywistością. Myślałem, że przeczytam o tym, jak autor historii o czołgu 102 rozminął się z prawdą i historią, albo które wątki z dziejów brygady pancernej wykorzystał. Nic z tego. Oprócz krótkiej notki o Kosie, Jeleniu i Saakaszwilim na końcu, otrzymujemy jedynie sporą biografię generała Z. Berlinga, jakby to on był dowódcą brygady, tło historyczno - polityczne i nieudolne próby fabularyzowania przeżyć niektórych żołnierzy. Dziwnie czyta się fragment o podporuczniku Józefie Czopie wykreślającym ze składu...

książek: 2039
goskrzys | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Podtytuł "Prawdziwa historia czterech pancernych" może być nieco mylący. Bo tak naprawdę na próżno szukać tu tajemnicy tych filmowych (tudzież książkowych) bohaterów, ta książka nie odsłania tajników, na bazie jakich prawdziwych czołgistów powstały postacie pancerniaków, na przygodach których wychowywało się pokolenie dzisiejszych 30-40 latków... Wydaje się, że książka Przymanowskiego oraz jej ekranizacja stały się dla Śledzińskiego raczej inspiracją, impulsem do tego, aby odczarować trochę los rzeczywistych polskich czołgistów, współwalczących z Sowietami na froncie wschodnim oraz na terenach Polski w drugiej połowie II wojny światowej.

I, trzeba przyznać, że dobrze się stało, że taka opowieść powstała. Autor odtwarza tu cały szlak bojowy polskich czołgistów, którzy dołączyli do armii Berlinga, by od wschodniej strony wypchnąć Niemców z okupowanych terenów i wziąć udział w wyścigu do Berlina. Na podstawie zebranych wspomnień walczących tam żołnierzy, dostępnych publikacji...

Tomek | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Spodziewałem się trochę więcej, wiele tekstu powielane co kilkanaście stron.
Streszczenie historii żołnierzy 1 Pancernej, na podstawie innych ciekawych pozycji. Jedna dla mnie warta rzecz- wykaz literatury jakiej korzystał autor

Jacek | 2018-05-20
Przeczytana: 20 maja 2018

"Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych" (Kacper Śledziński)

Książka nie do końca jest polemiką z "4 pancernymi". Wprawdzie nawiązuje w kilku miejscach do powieści Przymanowskiego ale nie jest to jej głównym celem.
Czyta się przyjemnie. Dla chcących poznać w pigułce historię polskich pancerniaków na wschodzie na tle polityki Stalina i ZSRR- polecam.

rybieudka | 2015-03-20
Przeczytana: 20 października 2014

„Czterej pancerni i pies” często uważany jest za jeden z najważniejszych polskich seriali wszechczasów. W swoim czasie, oparta na powieści Janusza Przymanowskiego produkcja telewizyjna stała się przyczyną powstania ogromnego masowego ruchu miłośników, który w konsekwencji doprowadził do powstania kontynuacji tak powieści, jak i serialu. Zresztą do dziś jest to stały element ramówek polskich stacji telewizyjnych – co ważne – wciąż przyciągający przed ekrany kolejne pokolenia widzów. Jak każde zjawisko masowe, tak i „Czterej pancerni” obok rzeszy sympatyków, dorobił się całkiem sporego grona zaciekłych przeciwników. W gruncie rzeczy trudno się temu dziwić. Pomijając fakt dość luźnego traktowania przez twórców prawdy historycznej, serial ten jest bowiem przede wszystkim znakomicie przygotowaną propagandową agitką, mającą budować legendę Armii Berlinga i umacniać sojusz ludowej Polski ze Związkiem Radzieckim. W tym wszystkim historia zeszła na dalszy plan, i tylko raz na jakiś czas...

roth | 2014-10-23

Popularność „Czterech pancernych i psa” skłoniła Kacpra Śledzińskiego do przybliżenia losów 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Mimo że powszechnie wiadomo o propagandowym charakterze przygód Janka Kosa, Olgierda, Gustlika, Grigorija i Szarika, to nie można powiedzieć podobnie o znajomości prawdziwej historii berlingowców. Śledziński w „Tankistach” we właściwym sobie niemal powieściowym stylu opisuje przebieg poszczególnych bitew (Lenino, Słomianki, warszawska Praga itd.). Jednakże książka ta nie ma charakteru wyłącznie militarnego, a znaleźć w niej można opowieść o Polakach, chcących wrócić do ojczyzny i przynieść jej wyzwolenie. Obraz tej jednostki wojskowej w „Tankistach” nie jest tak jednolity, jak miało to miejsce w przypadku znanego serialu. Są tu podporządkowani Moskwie oficerowie, niektórzy nieudolni, inni ze słabością do alkoholu, a także żołnierze nieufni w stosunku do wschodnich sojuszników.

Daniel Taberski | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Męczyłem się z tą książką. Długo usiłowałem zrozumieć co mi w niej nie pasuje, aż zacząłem trafiać na teksty typu, że duża ilość oficeró politycznych na etacie brygady świadczy o tym, że żołnierze byli odporni na komunistyczną indoktrynację, czy też: "[...] co było najwyższą ofiarą, jaką polscy pancerni złożyli na ołtarzu radzieckiej szkoły taktyczno-strategicznej".
Mam magisterkę z historii. Już na pierwszym roku studiów wbijano nam do głów, że historię powinno się pisać "sine ira et studio", czyli "bez gniewu i upodobania", obiektywnie. Kacper Śledziński swoje wyraźne sympatie ma (jego święte prawo prawo), ale uważam, że za często dawał on im upust pisząc książkę jednak historyczną. Zbyt często trafiamy na własne oceny autora, a za rzadko dostajemy samy fakty, które możemy ocenić sami.
Choć z lektury dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy o LWP w ogólności, a tytułowej 1 Brygadzie Pancernej w szczególności, to ogólnie publikacja wypada blado. Nie można zaprzeczyć, iż autor...

Elvis7 | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Książka, której nie można ocenić do końca jednoznacznie. Z jednej strony odkłamana historia Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte - no ale jak to szlak bojowy nie skończył się w Berlinie? A z drugiej strony mało tu o samej brygadzie - jest dużo o gen. Berlingu ale już nie zbyt wiele o podejściu do żołnierzy do nowego reżimu. Chętnie bym przeczytał trochę więcej na temat indoktrynacji i podejścia żołnierzy do niej.
Swoją drogą bardzo chętnie przeczytałbym książkę Śledzińskiego o 1 Armii Wojska Polskiego (jeśli kiedyś taką napisze). Stawiam ją na 3 miejscu z dotychczas przeczytanych książek Śledzińskiego (1. Bohaterowie Wojny Podwodnej, 2. Cichociemni) bo Czarnej Brygady jeszcze nie czytałem...

Tomek | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Nie będę pierwszym, który napisze, że podtytuł o czterech pancernych jest mylący. Spodziewałem się częstych relacji o stosunkach ludności cywilnej z brygadami pancernych. Niestety to nie taka książka. Mimo wszystko autor, poza relacjami z bitew, napisał książkę ciekawie.