Finn nieposkromiony

Tłumaczenie: Mirosława Sobolewska
Cykl: Świat Finna (tom 2)
Wydawnictwo: Dreams
Finn reloaded
finn
AMisz

Trzej przyjaciele, którzy razem pokonali niejedną trudność. Nowe zadanie, które na początku wydaje się niemożliwe do wykonania. I tajemniczy obcy, który wszystko potrafi i wyciśnie z chłopaków siódme poty. OBOWIĄZUJĄCA MAPA: Google Earth. UCZESTNICY: Siedem miliardów postaci na pięciu kontynentach. QUEST: Znajdź pośród nich doskonałego męża dla samotnej matki. REGUŁY: Sprawdź cechy...

OBOWIĄZUJĄCA MAPA: Google Earth.
UCZESTNICY: Siedem miliardów postaci na pięciu kontynentach.
QUEST: Znajdź pośród nich doskonałego męża dla samotnej matki.

REGUŁY: Sprawdź cechy charakterów wszystkich kandydatów, na przykład ich MASCULINITY, a więc męskość, MOOD czyli siłę woli, czy też MECHANICS. Możesz nie zwracać uwagi na FIGHTING SKILLS czyli zręczność w walce.

źródło opisu: Wydawnictwo Dreams, 2013

źródło okładki: www.dreamswydawnictwo.pl

Oficjalna recenzja
Bosy_Antek książek: 704

Tata – misja (prawie) niemożliwa

Traktuj życie jak grę, a kolejne przeszkody jak następujące po sobie poziomy trudności, których pokonanie owocować będzie punktami doświadczenia. Masz umiejętności, które możesz rozwijać tak długo aż osiągniesz ich pułap. Przyjaciele będą cię wspierać na drodze ku szczęśliwemu zakończeniu; są inni – potrafią to, czego ty nie umiesz, zaś ty masz to, czego im brakuje. Uzupełniacie się i gracie w jednej drużynie. Tak na pierwszy rzut oka może wyglądać przesłanie powieści Olivera Uschmanna „Finn nieposkromiony.”

Na szczęście autor dość wyraźnie podkreśla też, że to prawdziwe życie boli, zadaje rany i rzadko kiedy można pozwolić sobie na luksus restartu, gdy nasza egzystencja staje się nieznośna lub po prostu nudna. Szczęśliwie dla młodzieżowego odbiorcy perypetie bohaterów powieści – Finna, Flo i Lukasa – do nudnych i przewidywalnych nie należą.

O ile w poprzedniej odsłonie ich przygód (mowa o książce „Finn nieustraszony”) chłopców czekało zadanie raczej sprawnościowe, to druga część bazuje na gorzkich obyczajowych obserwacjach, które nierzadko przesłaniają pełną przygód fabułę. I chociaż całość wieńczy optymistyczny niemal wzruszający finał, mamy wrażenie, że dotknęliśmy pewnej niezbyt wesołej prawdy o współczesności i jej problemach.

Na czym polega najnowsze zadanie, z jakim muszą zmierzyć się bohaterowie? Znaleźć partnera dla matki jednego z nich, komputerowca Flo. Nie jest to proste, gdyż fanatyczna wegetarianka, ekolożka zafascynowana filozofią Wschodu ma wyjątkowo wyśrubowane kryteria, jakie musi spełniać idealny kandydat. Poszukiwanie „taty” dla przyjaciela opowiedziano z punktu widzenia młodego, zanurzonego w popkulturze człowieka, częstego gościa wirtualnego świata.

Kolejni pojawiający się na horyzoncie potencjalni wybrańcy poddawani są szeregowi wysublimowanych testów, o których istnieniu rzecz jasna nic nie wiedzą. Te przezabawne partie powieści mogą mieć jednak drugie dno.

Aż chce się zaryzykować teorię, w myśl której dałoby się odczytać tę powieść jako zakamuflowany pod warstwą dowcipu i ciekawej intrygi głos na temat miejsca ojca i mężczyzny jako takiego we współczesnym świecie. Tytułowy Finn ma szczęście – jego ojciec jest solidnym, choć nieco niezgrabnym drukarzem, dziadek stanowi ostoję spokojnej życiowej mądrości. A reszta? Kandydaci dla mamy Flo nie grzeszą ani delikatnością, ani inteligencją; wyrzeźbionymi ciałami przesłaniają wszelkie niedobory ducha.

Tak też da się odczytać tę książkę, chociaż młody czytelnik powinien raczej zwrócić uwagę na plan pierwszy – na przyjaźń nastoletnich bohaterów, którzy nie zawahają się przed niczym, by zakończyć zadanie, choćby punkty doświadczenia zdobywało się kosztem utraty wielu złudzeń.

Tomasz Fijalowski

Lukas90 | 2019-05-09

Arcydzieło to nie jest, ale za to wyłapałem parę interesujących fragmentów, mianowicie:

DELIKATNY UŚMIECH
,,Miała delikatny, nieśmiały uśmiech, jakby nie chciała zdradzić zbyt wiele o sobie'' (str. 28)
- przypomina mi to o pewnej dziewczynie, którą poznałem parę lat temu

PUSTE BUTELKI
,,(...) zaśmiał się obrzydliwym śmiechem. Brzmiało to tak, jakby w gardle brzęczały mu puste butelki''(str. 36)

POWIEKA
,,(...)cały czas patrzyła na mnie bardzo spokojnie, ale jej prawa powieka zaczynała lekko drgać. Śmiesznie to wyglądało. Jakby setka maleńkich ludzików próbowała zaciągnąć zasłonę ze skóry''(str. 40)

MOKRA KANAPA
,,(...) jestem tak sprawny, jak nasiąknięta wodą kanapa''(str. 43)

KLOCKIE
,,Przykro mi, klocek chce się koniecznie wydostać'' xD (str. 50)

ABORY-GEN
,,W Australii stary aborygen zmarszczył czoło, zaglądając do swojej studni''(str. 66)

PODTEKSTY
,,(...) najspokojniej żyje człowiek, który nie doszukuje się podtekstów''(str. 68)

WY-KSZTAŁ-CENI
,,Ludzie tutaj nie są...

Zaintrygowała mnie wspaniała okładka, że musiałam ją wypożyczyć i nie zawiodłam się na niej, lecz mile zaskoczyła mnie.
Historia opowiada o Finnie, który uwielbia grać w piłkę nożną, ma wiele zainteresowań, samotnie wychowuje go matka.
Z każdego zadania potrafi wybrnąć, wykonać je wraz z trzema przyjaciółmi niejedną trudność pokonuje.
Aż wreszcie pojawia się tajemniczy obcy, który wszystko potrafi i wyciska z chłopaków siódme poty.
Książka z humorem, dowcipna i urocza..pełna przygód Finna.
Po prostu rewelacyjna książka!!!!!

Gossip Girl | 2015-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2015

Dalszy ciąg przygód Finna i jego przyjaciół nie zawiódł mnie, było tak samo ciekawie i przygodowo jak w pierwszym tomie. Ta powieść mnie roześmiała, zaciekawiła, wciągnęła, sprawiła że czułam się jak bym była jednym/jedną z bohaterów/bohaterek. Uważam że jest to naprawdę miła lektura którą bardo miło mi się czytało w wakacje :) Uważam tą książkę za wartościową i przy okazji zabawną, odprężającą...Bardzo podoba mi się zakończenie tej części.
Polecam nie tylko chłopcom ;)

Opinia dostępna na:

Na półkach: Przeczytane, Dreams

Jakiś czas temu prezentowałam Wam na blogu książkę pod tytułem "Finn nieokiełznany". Wspominałam wtedy co nieco o głównym bohaterze i jego dwójce przyjaciół. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o dalszych przygodach tej zwariowanej i jakże pomysłowej trójki... Choć gdyby tak zliczyć to nie tylko oni odgrywają w tej powieści ważne role. No, ale o tym za chwilę ;)

Finn to chłopak, który ma niesamowite oko. Jest wspaniałym obserwatorem, potrafi wymyślać na poczekaniu niesamowite historie, ma zawsze świetne choć często szalone pomysły. Lucas jest bardzo wysportowany, uwielbia piłkę nożną i marzy o karierze piłkarza, do tego jako jedyny ma już dziewczynę. Florian zwany Flo jest maniakiem komputerowym, zna się na grach jak nikt inny, jest także bardzo mądry. Wychowuje go tylko mama. I to własnie o nią najbardziej się w tej książce rozchodzi. Poprzednio ta trójka nastolatków wymyśliła sobie zadanie/quest, w którym musieli przez cały dzień iść przed siebie nie zważając na przeszkody. Tym...