Finn nieokiełznany

Tłumaczenie: Mirosława Sobolewska
Cykl: Świat Finna (tom 1)
Wydawnictwo: Dreams
Finn Released
AMisz

Trzej przyjaciele, różniący się od siebie w każdym calu. Wspólny cel, który spaja ich ze sobą jeszcze mocniej. I przeszkody – jedna groźniejsza od drugiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Dreams, 2013

źródło okładki: www.dreamswydawnictwo.pl

Oficjalna recenzja
Bosy_Antek książek: 669

Quest dla trzech

Gdy spojrzymy na okładkę książki Oliviera Uschmanna pt. „Finn nieokiełznany”, ujrzymy nakreślony komiksową manierą wizerunek nastolatka. Czerwona koszulka, rozczochrane blond włosy, uśmiech od ucha do ucha. Czytelnik odnosi pozytywne wrażenie, ale może być one podtrute przeczuciem trywialności, drażniącą szczeniacką paplaniną o niczym, skierowaną do najmniej wymagającego odbiorcy.

Na szczęście podobne obawy niemiecki autor bardzo szybko rozwiewa, a czytelnik może błyskawicznie zaangażować się w perypetie tytułowego bohatera oraz jego dwóch kompanów.

Finn, niepoprawny kłamca, notoryczny konfabulant, bystry obserwator. Flo, korpulentny maniak gier komputerowych. Lukas nastoletni choleryk, nadzieja niemieckiej piłki nożnej. Tę trójkę postaci łączą nie tylko silne więzi przyjacielskie, szkoła, środowisko, ale wszyscy poruszają się jak ryby w wodzie w świecie popkultury, wszechobecnych gadżetów, sportu, telewizji, Internetu. Świat przedstawiony powieści wiernie odwzorowuje rzeczywistość, w jaką wkracza się mając dzisiaj naście lat.

Jednak „Finn nieokiełznany” to nie tylko solidny kawałek prozy obyczajowej skierowanej do młodzieży, ale to również niezwykła fabuła, jaka mogła zrodzić się w głowie niezłego obserwatora współczesności. Osią akcji staje się opis wędrówki młodych bohaterów. Wędrówki niezwykłej, skomponowanej na wzór misji rodem z gier przygodowych – trójka śmiałków ma za zadanie iść przez cały dzień prosto, a napotykane przeszkody pokonywać, nie schodząc z linii marszu.

Tak więc Finn, Flo i Lukas muszą przeskakiwać płoty, przekradać się przez podwórka obcych ludzi, przedzierać się przez gęste lasy, pokonywać autostrady i… sklepy wielkopowierzchniowe. Korzystając ze sprytu, popisując się bezczelnością lub mając po prostu więcej szczęścia niż rozumu, chłopcy kończą swój quest szczęśliwie.

Jednak to nie wszystko – warstwa przygodowa historii nie przesłania kilku gorzkich prawd o dojrzewaniu. O świecie, w którym dorosłym grozi bezrobocie, rozbite małżeństwa, bieda. I chociaż wysiłki dzieci, by przywrócić gasnący splendor dzieciństwa, zdają się być bezcelowe, „Finn nieokiełznany” kończy się dobrze.

Można z czystym sumieniem polecić młodym czytelnikom tę skromną, ale nieźle osadzoną w realiach opowieść. Książka Oliviera Uschmanna wygląda mi na całkiem atrakcyjną alternatywę czytelniczą dla historii o zakochanych wampirach, młodocianych czarownikach lub zombie walczących z wilkołakami…

Tomasz Fijałkowski

Magdalena | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, :)), 2013-2017
Przeczytana: 01 lipca 2013

"Finn nieokiełznany" to opowieść o przyjaźni między trzema diametralnie różniącymi się chłopcami. Finn to niecodzienny nastolatek. Zajmuje się obserwowaniem rzeczywistości. Wyciąga wnioski i układa historie, w których kreuje swój własny świat. Jego kumple Flo i Lukas przedstawiają raczej współczesny wizerunek młodzieży. Flo to otyły gracz komputerowy, którego celem życiowym jest przejście kolejnego poziomu. Spędza on cały wolny czas zmieniając tylko ekrany przed sobą: z monitora komputera, na ekran konsoli. Lukas z kolei, to utalentowany piłkarz. Jest wysportowany i chce osiągnąć sukces. Chce trenować, chce być najlepszy.

Zauważyłam, że cząstka każdego z tych nastoletnich chłopców jest w autorze "Finn nieokiełznany". Po pierwsze tak jak tytułowy bohater Oliver Uschmann zajmuje się wymyślaniem historii, choć robi to w innym celu niż Finn. Pracuje jako dziennikarz w branży gier komputerowych - ma taką pasję jak Flo. Oprócz tego niczym Lukas, w wolnym czasie gra w piłkę...

Kasiulek | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Coraz częściej sięgam po literaturę dla młodzieży, szczególnie tę w typie komiksów, prześmiesznych przygód (co zapowiadają blurby), oraz z nietuzinkowymi bohaterami. Tym razem moją uwagę zwróciła książka Olivera Uschmanna Finn nieokiełznany. Wizerunek głównego bohatera na okładce, lekko zmanieryzowana postawa wzbudziły mój lekki uśmiech na twarzy. Pozostało mi jedynie zatopić się w lekturze.

Finn – uważny obserwator i genialny kłamca. Flo – zapalony gracz, który godzinami potrafi siedzieć przy komputerze, oraz Lukas – entuzjastyczny piłkarz z wyrobionym kaloryferem na brzuchu. To przyjaciele, którzy znają się od lat, łączy ich szkoła, środowisko. Bardzo dobrze poruszają się w zastanym skomputeryzowanym świecie, wśród gadżetów, czy Internetu.

Przyjaciele postanawiają pewnego dnia rozpocząć zabawę zainspirowani poprzez swojego nauczyciela wf-u. Jest to swoista gra, gra w realu „Na przełaj”. Jej zadaniem jest poruszanie się prosto przed siebie, nie zbaczając z obranej drogi, gdy...

judoed | 2016-01-23

Trzej przyjaciele różniący się od siebie w każdym calu. Wspólny cel, który spaja ich ze sobą jeszcze mocniej. I przeszkody - jedna groźniejsza od drugiej.
Książka naprawdę udana, przygody nieprawdopodobne, a także pomysłowe, jest jedną z najśmieszniejszych książek jakie miałam. Wprowadza w pozytywny nastrój.

KasikO | 2013-05-07

Przyznam szczerze, że nie byłam szczególnie przekonana do tej książki. Po jej opisie sądziłam, że nie jest to do końca książka dla mnie. Czy to ze względu na płeć czy na wiek? Los czasem bywa przewrotny i Finn trafił także na moją półkę. I ku mojemu zaskoczeniu okazuje się, że opowieść o trzech nastoletnich chłopcach, którzy natchnieni pomysłem z lekcji WF. Organizują sobie sobotnią zabawę, opartą częściowo na zasadach gier komputerowych. Zadania do wykonania, pokonywanie przeszkód czasem niezwykle niebezpiecznych, za których wykonanie przyznają sobie punkty i podwyższają poziom. Czytana przez dwa razy starszą dziewczynę, również może jej sprawić wiele przyjemności. Dać do myślenia i pozwolić choć na chwilę powrócić do starych dobrych czasów młodości. Z pozoru proste zadanie przysparza młodym bohaterom nie lada problemów, czasem nawet i większych kłopotów. Mnie natomiast przypomniało, ile młodzi ludzie posiadają w sobie pasji, chęci stworzenia czegoś więcej niż może zaoferować im...

Gossip Girl | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Naprawdę nie pożałowałam że ją przeczytałam. Była ciekawa, wciągająca, wzruszająca, śmieszna po prostu idealna dla mnie :) Strasznie spodobało mi się to jak Finn opowiadał te swoje historyjki ma naprawdę niezłą wyobraźnię i talent do tego. Jestem pewna że za jakiś czas z chęcią sięgnę po następną część.

Olla CCC | 2017-10-01
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Fajna książka, bardzo wciąga.

POLECAM

Na półkach: Przeczytane, Dreams

Dzisiaj coś co zdecydowanie mogłabym polecić młodzieży (tej nieco młodszej). Jestem pewna, że Finn wraz z przyjaciółmi dostarczy swoim czytelnikom wiele rozrywki i emocji, wciągnie w swoje przygody i zaciekawi każdego kto chwyci po tę książkę. Ja sama z ogromną przyjemnością przysiadłam do tej lektury. Pochłonęłam ją w mgnieniu oka :)

Akcja książki toczy się w Niemczech. Finn to bardzo pomysłowy i rezolutny trzynastolatek. Jego tata ma własną tradycyjną drukarnie z której usług już nikt nie chce korzystać. Nie mają klientów więc ciężko u nich również o pieniądze... Finn różnymi sposobami stara się pomóc rodzicom w ciężkiej sytuacji. Jego dwoma najlepszymi przyjaciółmi są Lucas i Flo. Lucas to wysportowany, przystojny, młody piłkarz, Florian inaczej zwany Flo to niski grubaśny maniak gir komputerowych. Całą trójka jest naprawdę nieźle dobrana, wspólnie wymyślają przedziwne rzeczy i przeżywają przeróżne przygody. Największą z nich jest zabawa, a raczej zadanie "Na przełaj". Chłopcy...

joantel | 2017-10-07
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2017

Ciekawa książka. Z chęcią przeczytam kolejną część.

Aga2003 | 2016-02-10
Przeczytana: 11 lutego 2016

Genialna książka niemieckiego autora:)

JAR2 | 2018-02-22
Przeczytana: lipiec 2017
25 książek za 25 słów [Konkurs]

Na lubimyczytać.pl konto posiada 250 tys. użytkowników! Z tej okazji ogłaszamy konkurs: 25 książek za 25 słów. Wystarczy napisać, za co lubicie nasz portal. Dziękujemy, że jesteście z nami!