przygodowa
Karolina

"Za tropem" jest kontynuacją "Kaczego piórka", pierwszej książki Jarosława Janickiego z roku 2002. Wracamy tu do bogatego świata myśliwskich przeżyć i doświadczeń autora, ożywionych i pogłębionych jego wrażliwością i refleksją. Niniejszy tom nie jest jednak prostym uzupełnieniem wcześniejszych dokonań, lecz ich twórczym rozwinięciem. Osadzona w przyrodniczo-łowieckich realiach proza Janickiego ewoluuje ku problematyce psychologicznej. Myślistwo, czy - szerzej - łowiectwo, jest katalizatorem osobistej refleksji bohaterów i tłem ich charakterystyki. Obecność tego elementu w istotny sposób odróżnia twórczość Janickiego od utworów wielu innych autorów, ograniczających się zwykle do prostych opisów i relacji z polowań, co przy dłuższej lekturze bywa nużące. Myślistwo i świat związanych z nim przeżyć nie są dla Janickiego celem, lecz pewnym pewnym medium, które umożliwia refleksyjną diagnozę każdego z nas, choć trudno zaprzeczyć, iż będąca swoistą weryfikacją naszego człowieczeństwa konfrontacja z przyrodą dotyczy w pierwszym rzędzie aktywnych przyrodników i myśliwych.
Nie oznacza to jednak, że Janicki adresuje swoją twórczość wyłącznie do tego kręgu odbiorców; wręcz przeciwnie - zwraca się do wszystkich, dla których przyroda jest wartością i wartym wszelkiej ochrony skarbem.

źródło opisu: Opis autorski (przepisałam z okładki - posiadam tę książkę)