Przepowiadanie sobie (Wybór próz)

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
6 (11 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
literatura piękna
Lilai

Miron Białoszewski (30 VI 1922 - 17 VI 1983) - urodził się w 1922 r. w Warszawie. W czasie okupacji studiował filologię polską na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1946-1951 pracował jako dziennikarz. pierwszy tomik poetycki - "Obroty rzeczy" - wydał w 1956 r. Książka ta wzbudziła ogromne zainteresowanie krytyki i czytelników. Opublikował następnie zbiory wierszy: "Rachunek zachciankowy" (1959), "Mylne wzruszenia" (1961), "Było i było" (1965), "Odczepić się" (1978), oraz wybory, zawierające także teksty wcześniej nie drukowane: "Wiersze" (1976), "Poezje wybrane" (1976) i tomik w serii "Poeci Polscy" (1977). Był współtwórcą, jednym z wykonawców i autorów słynnego Teatru Osobnego, działającego w latach 1955-1963. Zbiór programów tego teatru został wydany w roku 1971 ("Teatr Osobny"). Opublikował też tomy prozy: "Donosy rzeczywistości" (1973), "Szumy, zlepy, ciągi" (1976) i "Zawał" (1977). W "Pamiętniku z powstania warszawskiego" stworzył nowy, odbiegający od dotychczasowych relacji obraz tragicznych wydarzeń powstania. Za tę książkę otrzymał w roku 1971 nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/book/edit/189154

źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/book/edit/189154

OFF_ka | 2015-01-24
Przeczytana: 21 października 2015

mimo Mirona. jakoś mało go tu. ciężko i mozolnie.

Michał Gierasimiuk | 2013-11-06
Przeczytana: 23 października 2013

alternatywy 4 z przebłyskami - nie dla mnie

Mironowska zabawa konwencją: zbiór strzępków rozmów ulicznych, przygody z sąsiadami i wiele, wiele innych - trzeba więc dobrze się wgłębić, aby zrozumieć, ale jeśli lubi się odczytywać zaszyfrowany w słowach sens, to jest to pozycja idealna na kilka wieczorów.