Świat Jonesa

Okładka książki Świat Jonesa
Philip K. Dick Wydawnictwo: Rebis Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka fantasy, science fiction
260 str. 4 godz. 20 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
Tytuł oryginału:
The World Jones Made
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2013-08-27
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
260
Czas czytania
4 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378184539
Tłumacz:
Norbert Radomski
Tagi:
Norbert Radomski
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Relatywizm, prekognicja i kosmici



2479 64 61

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
354 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
714
529

Na półkach: , ,

Świat zbiera się z popiołów wielkiej wojny. Ludzkość, jak to ludzkość, postanawia nie popełniać więcej starych błędów i odtąd żyć w pokoju. Rzecz jasna robi to stwarzając nowy totalitaryzm. Nowa Utopia opiera się na relatywizmie - nikt nie może nikomu narzucać swoich racji, wszak każdy ma swoją rację - a tajna policja sumiennie pilnuje, aby tak właśnie było.
Po spalonych pustkowiach ciągną wielkie jarmarki, namioty cyrkowe, galerie osobliwości na kółkach. Ludzie płacą za oglądanie mutantów - dziwactw będących ofiarami promieniowania. Ludzkość chyba nigdy nie wyzbędzie się tęsknoty za Koloseum, w takiej, czy innej postaci ucieleśnionym.
W międzyczasie, gdzieś w tle, na wypadek, gdyby ludzkości zabrakło zmartwień, ma miejsce pierwszy kontakt z pozaziemskimi formami życia. Ziemia również usilnie stara się skolonizować sąsiednie planety, co, do tej pory niestety nie przyniosło żadnych owoców.

Oto świat Jonesa.

Tytułowy bohater wkracza w niego z zamiarem zaprowadzenia wielkich zmian. Naprawienia świata, wyzwolenia go, oczyszczenia ze szkodliwej i krzywdzącej ideologii. Jones to człowiek, który żyje dwa razy. Każdą chwilę swego życia przeżywa dwukrotnie, rozdarty między przyszłość i teraźniejszość. To postać tragiczna, bezsilna w obliczu targającego nim na wszystkie strony wartkiego nurtu losu.
Ludzkość zmierza w złą stronę a on, mimo swego wielkiego daru nie jest w stanie jej uratować. Walcząc z totalitaryzmem, stwarza totalitaryzm jeszcze cięższy, jeszcze ostrzejszy.

Oprócz wielu ciekawych wątków (zwłaszcza motyw głównego bohatera i jego małżeństwa) pojawiają się tu dwa wyjątkowo niezwykłe zagadnienia. Po pierwsze Dick podchodzi do kwestii kontaktu z Obcymi. Robi to w sposób niezwykle dojrzały (zwłaszcza biorąc pod uwagę jego wiek i fakt, że pisał o Jonesie w pierwszej połowie lat 50). Nie mamy tu bowiem do czynienia z żadną inwazją, czy też wojną - raczej z brakiem zrozumienia i niemożnością dialogu, wynikającymi z wielkiej odmienności.
To cudowne! W czasach, w których Ed Wood kręcił swoje filmy, z latającymi talerzami zwisającymi na sznurkach, kilkanaście lat po tym, jak Orson Welles wyreżyserował Wojnę Światów zatrważając tysiące słuchaczy, Philip Dick pisze o pierwszym kontakcie w sposób niesamowicie oryginalny i dojrzały, do dziś zaskakujący. Nie wierzy w naszą wyjątkowość, w obcych żądnych naszych zasobów, albo po prostu unicestwienia. Nic z tych rzeczy. Powtórzę raz jeszcze - to cudowne!

Po drugie - kolonizacja Wenus. Wątek ten rozwija się w tle, niejako poza zasięgiem głównych wydarzeń, koniec końców staje się jednak ważny. Piszę o nim, bo ten wydaje się właśnie, w przeciwieństwie do motywu kontaktu z obcymi, bardzo naiwny, co wynika z ówczesnego stanu wiedzy. Nieco bawi, zwłaszcza z perspektywy dzisiejszych czasów, gdy wiemy już, że atmosfera Wenus to w dużej mierze po prostu kwas, a jej powierzchnia to najgorętsze miejsce w Układzie Słonecznym (poza samym Słońcem, oczywiście). Zasiedlanie jej, to zdecydowanie nie najlepszy pomysł.


To jedna z pierwszych powieści Dicka. Bije z niej pewna prostota, zwłaszcza w porównaniu z późniejszymi dokonaniami, nie jest to jednak minusem. Książka jest bowiem ciekawa, porusza kilka motywów, każdy z nich jest dobrze i ciekawie rozwinięty, zwłaszcza tragizm samego Jonesa, będącego jednocześnie w dwóch punktach w czasie, nie mogącego jednak zmienić niczego. Świetnie.
Zdecydowanie polecam!

Świat zbiera się z popiołów wielkiej wojny. Ludzkość, jak to ludzkość, postanawia nie popełniać więcej starych błędów i odtąd żyć w pokoju. Rzecz jasna robi to stwarzając nowy totalitaryzm. Nowa Utopia opiera się na relatywizmie - nikt nie może nikomu narzucać swoich racji, wszak każdy ma swoją rację - a tajna policja sumiennie pilnuje, aby tak właśnie było.
Po spalonych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    498
  • Chcę przeczytać
    393
  • Posiadam
    190
  • Philip K. Dick
    26
  • Fantastyka
    22
  • Chcę w prezencie
    10
  • Science Fiction
    7
  • Ulubione
    6
  • Do kupienia
    5
  • Dick
    5

Cytaty

Więcej
Philip K. Dick Świat Jonesa Zobacz więcej
Philip K. Dick Świat Jonesa Zobacz więcej
Philip K. Dick Świat Jonesa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także