Odczarowanie

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Gegenzauber
literatura piękna
Viola Bu

„Odczarowanie” to powieść jak najbardziej współczesna, historia grona młodych ludzi, którzy zbuntowani przeciw otaczającemu ich światu pragną sobie sami ułożyć życie przeciw przyjętym konwencjom. Nie chcąc robić kariery ani zbijać majątku za cenę rezygnacji ze świeżości uczuć, z prawa do mówienia prawdy, szukają ucieczki w przedłużeniu dzieciństwa. Raj dzieciństwa symbolizuje dla nich na pół zrujnowana podmiejska willa, romantyczna „Soldanella”, o której utrzymanie walczą rozpaczliwie, ale z fantazją. Stosując przezabawną mistyfikację wyprowadzają w pole całą snobistyczną śmietankę intelektualną swego kantonu.

źródło opisu: Czytelnik, 1973

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Viola Bu | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Odczarowanie – jakież piękne słowo. Już sam tytuł książki mnie zaintrygował. Czy mowa będzie o kimś, kto zostanie odczarowywany, ponieważ zatracił się w swej pasji, czy może coś zaczarowanego okaże się pięknym jak żaba, gdy już zamieniła się księcia? Same znaki zapytania. Poza tym pierwsza strona „Odczarowania” mówi o … książkach na półce. Ha! Czyli coś dla mnie!

Przedstawiłam powyżej moje wyimaginowane oczekiwania, zatem teraz kolej na faktyczną zawartość książki.

Powieść jest trudna w odbiorze. Pierwsze określenie, jakie ciągle nasuwa mi się myśląc o „Odczarowaniu”, to: zbyt dużo słów. Książka jest obszerna pomimo swojego małego formatu, bowiem zawiera około 670 stron zapisanych małą czcionką. Na początku trudno było mi się zrozumieć z dziełem. Styl Adolfa Muschga to precyzyjny, szczegółowy opis każdego zdarzenia, każdej sceny i myśli. Jest to rodzaj artyzmu - napisać wszystko, co można na dany temat, dokładnie wszystko, z każdym detalem, koniecznym czy nie. Gdyby porównać...