Odczarowanie

Czytelnik
1973-06-01
1973-06-01
Sławomir Błaut

Okładka książki Literatura na Świecie nr 5-6/1999 (334-335) Jan Hanč, Thomas Hürlimann, Jiří Kolář, Hugo Loetscher, Adolf Muschg, Hans-Herbert Räkel, Redakcja pisma Literatura na Świecie, German Ritz, Hansjörg Schertenleib, Peter Wetter, Urs Widmer, Daniel Zahno
Literatura na ... Jan Hanč, Thomas Hü...
Okładka książki Literatura na świecie 11-12/1991 (244-245) Jacek St. Buras, Hermann Burger, Friedrich Dürrenmatt, Max Frisch, Franz Hohler, Andrzej Kopacki, Hugo Loetscher, Adolf Muschg, Ilma Rakusa, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Karol Sauerland, Beat Sterchi, Barbara L. Surowska, Walter Vogt, Elżbieta Wysińska
Literatura na ... Jacek St. Buras, He...

Odczarowanie – jakież piękne słowo. Już sam tytuł książki mnie zaintrygował. Czy mowa będzie o kimś, kto zostanie odczarowywany, ponieważ zatracił się w swej pasji, czy może coś zaczarowanego okaże się pięknym jak żaba, gdy już zamieniła się księcia? Same znaki zapytania. Poza tym pierwsza strona „Odczarowania” mówi o … książkach na półce. Ha! Czyli coś dla mnie!

Przedstawiłam powyżej moje wyimaginowane oczekiwania, zatem teraz kolej na faktyczną zawartość książki.

Powieść jest trudna w odbiorze. Pierwsze określenie, jakie ciągle nasuwa mi się myśląc o „Odczarowaniu”, to: zbyt dużo słów. Książka jest obszerna pomimo swojego małego formatu, bowiem zawiera około 670 stron zapisanych małą czcionką. Na początku trudno było mi się zrozumieć z dziełem. Styl Adolfa Muschga to precyzyjny, szczegółowy opis każdego zdarzenia, każdej sceny i myśli. Jest to rodzaj artyzmu - napisać wszystko, co można na dany temat, dokładnie wszystko, z każdym detalem, koniecznym czy nie. Gdyby porównać ”Odczarowanie” do filmu, to pokazany jest każdy kadr, łącznie z opisem koloru światła padającego na pomieszczenie i przedmioty w nim przez przybrudzoną szybę z wyjaśnieniem w jakim stopniu zabrudzenia i intensywności promieni. Zabieg zapewne został zastosowany w celu wyłożenia zagadnienia czytelnikowi w sposób tak dokładny, by wszystko dobrze zrozumiał i sobie wyobraził. A jednak zdania wielozłożone mają skutek przeciwny. Dodatkowo nie pozostawiają miejsca dla wyobraźni czytelnika. Z biegiem stron przyzwyczaiłam się do sposobu przedstawiania wydarzeń przez autora. Konieczne było ogromne skupienie na tekście. Mimo to ciągle myślałam: za dużo słów!

Jednak rozważania Adolfa Muschga, snute wątpliwości na różne tematy, przedstawianie różnych punktów widzenia prowadzone są niezwykle inteligentnie. Tym autor zyskał mój szacunek.

Powieść opowiada o grupie ludzi, którzy uwielbiają przebywać razem w willi „Soldanella”, choć tak naprawdę każdy jest wtedy we własnym świecie. Po prostu akceptują u siebie nawzajem potrzebę wykonywania czynności lub pozostawania w bezczynności bez konieczności słów. Członkowie grupy szanują się wzajemnie i mają do siebie zaufanie. Rozmowy toczą się jedynie przy stole. To przy nim okazuje się, że jest możliwość zniweczenia planu zburzenia ich siedziby, co przewiduje projekt rozwoju gminy. Czy w każdym jednak towarzystwie musi znaleźć się Judasz?

„Odczarowanie” jest książką, którą czyta się bardziej dla kunsztu autora niż dla fabuły. Z tego też względu książkę polecam znawcom literatury i lubującym się w formie pisarskiej Aldolfa Muschga. Powieść ma ważny przekaz w treści. Jest dyskusją na temat tego, jakie zachowania człowieka można ocenić jako moralne, w zależności od jego motywów.

Dla mnie jednak dobra powieść musi mieć, oprócz pięknego języka, również ciekawą fabułę. Duże znaczenie mają w książkach wywoływane przez nie emocje, czego tutaj się nie znajdzie. Owszem, bywa dowcipnie i dramatycznie, ale bardzo sporadycznie. Nie o emocje Muschgowi chodzi, a o sprowokowanie u czytelnika polemiki z treścią.

W wielu momentach powieść bardzo mi się dłużyła. Dlatego też, pomimo doceniania przeze mnie wybitnych umiejętności pisarskich i błyskotliwości autora, nie ocenię książki jako wybitnej, a jako bardzo dobrą.

• Seria Nike
  • Obyczajowe