Błony biologiczne

Wydawnictwo: Śląsk
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Przemek

Książka nie jest zwyczajnym podręcznikiem, dającym ogólny opis struktury i funkcji membran biologicznych w organizmach eukariotycznych. Ta dziedzina wiedzy w Polsce zasługuje wprawdzie na taką publikację ze względu na brak aktualnych publikacji o biomembranach w języku polskim i gwałtowny rozwój tej dziedziny wiedzy w wielu ośrodkach badawczych naszego kraju. Jednak książka niniejsza została napisana tak, by przyciągnąć szersze niż tylko naukowe grono czytelników: nie tylko studentów, doktorantów i pracowników naukowych, lecz również wszystkich zaintersowanych poszerzaniem swojej wiedzy w zakresie współczesnej biologii komórkowej i molekularnej.
[...]
Książka Błony Biologiczne omawia szeroki zakres współcześnie rozwijanych dziedzin badawczych błon biologicznych, m.in.
- biogenezę i ewolucję membran
- strukturę i dynamikę membran
- transport pęcherzykowy z uwzględnieniem uwalniania neuroprzekaźników
- transport jonów i międzykomórkowa homeostaza jonowa
- transdukcja sygnałów [komórkowych]
- choroby i patologie związane z błonami komórkowymi, np. w procesach rakowych
Książka jest wzbogacona ponad setką kolorowych ilustracji.
[...]

źródło opisu: Z angielskiego podsumowania na ostatniej stronie książki

źródło okładki: google

Przemek | 2013-07-12
Przeczytana: 2009 rok

Jedyna (a przynajmniej pierwsza według mojej wiedzy) na polskim rynku wydawniczym pozycja, z której można się dowiedzieć trochę o współczesnych problemach związancyh z błonami komórkowymi, pomiarami patch clamp, itp. W innych książkach zazwyczaj powtarzane są informacje sprzed kilkudziesięciu lat, co dla tej dziedziny nauki oznacza niemal prehistorię.
Autorzy są uznanymi badaczami tej tematyki, np. niedawno grupa prof. Dołowego zajmowała się kanałami jonowymi w mitochondriach, które biorą udział w ochronie komórek przed apoptozą w warunkach niedotlenienia lub obecności innych szkodliwych czynników.