Piekielne wody

2013-08-14
2013-08-14
9788376422077
Grzegorz Grątkowski

Książka typowa dla wielbicieli gatunku akcji.
Sam lubię tego typu pozycje , ale ta książka nie należy na pewno do najlepszych tytułów jakie miałem przyjemność przeczytać.

Książka typowa dla wielbicieli gatunku akcji.

Sam nie wiem akcja całkiem niezła ale mnie ta książka nie wciągnęła. Akcja naprawdę szyta GRUBYMI nićmi. Banda Somalijskich piratów napada na "pusty"kontenerowiec na zlecenie Al-Kaidy a na odbicie go wysyłana jest grupa żołnierzy którzy są ratownikami morskimi (tak wiem przedtem służyli w Rangersach, Seals itp. ale teraz zajmują się głównie ratowaniem życia). Najlepsze jest to, że dowódca grupy dostaje rozkaz od dowódca, że zakładnicy nie są ważni ma odbić okręt, zastrzelić przywódcę porywaczy a jak nie to okręt zostanie zatopiony niezależnie od tego czy oni nadal na nim będą.
Historia kręci się głownie wokół tajnego ładunku tego statku (nie nie powiem co to) i tajemniczej pasażerki która jest jego opiekunem.
Książka poprawna, z niezłą akcją ale bez tego błysku który powoduje, że czyta się ją jednym tchem.

Anioł Stróż z karabinem w ręku

Powieści z nurtu militarnego to jedne z moich ulubionych. Tym bardziej cieszę się kiedy autorzy sięgają po mniej znane tematy lub jednostki wojskowe.

Piraci opanowują frachtowiec "Valnea". Ładunek tego statku jest wielką tajemnicą, a oddział żołnierzy wysłanych na ratunek ma tylko godzinę na przeprowadzenia akcji. Po tym czasie frachtowiec zostanie zatopiony.

Moje dotychczasowe doświadczenie z lektury książek, w których główne role grają wojskowi wskazuje, że według ich autorów na świecie jest tylko jedna jednostka komandosów - Navy SEAL. Operują oni wszędzie i wykonują wszystkie zadania. Czasami tylko są wspierani przez Marines, ale stanowią oni raczej mięso armatnie.
David L. Robbins prezentuje szerszej publiczności oddział, który ma nieco inne zadania niż typowi "specjalsi". "Guardian Angels" (znani również jako Pararescue Jumpers) to jednostka ratunkowa, mająca za zadanie przeprowadzanie operacji typu Combat Search and Rescue (CSAR),często za liniami wroga. Na tym autor zbudował bardzo ciekawy konflikt - żołnierze szkoleni aby ratować życie zostają wysłani na akcję, której głównym celem jest tego życia pozbawiać. Pisarz banalny, zdawałoby się, temat otoczył bardzo poważnym dylematem. Motto PJ-ów to "Żeby inni mogli żyć". Ale jak się tego trzymać, skoro najwyższe dowództwo każe zabić wszystkich wrogów za każdą cenę?
Tempo akcji jest zróżnicowane, ale fabuła jest dobrze przeprowadzona, wobec czego nie odnosi się wrażenia, że momenty gdzie wydarzenia biegną wolniej są zapychaczami. W końcówce wszystko dzieje się szybko, choć z góry możemy założyć jaki będzie wynik pojedynków między złym a dobrym. Ciekawe jest też tło akcji - od samego początku wydarzenia podpowiadają nam, że w tej historii nic nie jest przypadkowe, a statek w swoich ładowniach ma niezwykle interesujący ładunek. Autor nam to jednak odsłania kawałek po kawałku, tak więc dopiero w miarę późno otrzymujemy obraz całości.
Co do bohaterów to sprawa jest dwuznaczna. Główną postacią jest sierżant LB DiNardo. Jest to wręcz wzorcowy przykład bohaterów filmów sensacyjnych - stający w obronie słabszych, twardziel jakich mało, ale potrafiący też obejść przepisy kiedy trzeba. Wiem, że może to brzmieć jak zarzut, ale tak nie jest. Ja po prostu biorąc do ręki taką książkę, chcę aby była taka postać. Może jak byłem młodszy to naoglądałem się za dużo filmów z Arnie'm, Stallone'm czy JCVD? Zły oczywiście też jest zły tak jak trzeba, choć jak pokazuje rozwój akcji, miał szansę aby wydarzenia potoczyły się inaczej.
Podsumowując - polecam dla fanów tego typu literatury. Nie zawiedziecie się.

Anioł Stróż z karabinem w ręku

Takiej książki szukałem,świetna sensacja.Na bardzo wysokim poziomie :-),to co lubię.Piraci z Somali,zamieszani Żydzi,Iran,Rosja.
Porwanie statku,dużo strzelaniny.
Nie nudziłem się ani troszkę.
Może to nie jest książka wybitna i pewnie są podobne.
Ale to nic ważne,że się dobrze czytało.

Porwanie statku,dużo strzelaniny.
Nie nudziłem się ani troszkę.
Może to nie jest książka wybitna i pewnie są podobne.
Ale to nic ważne,że się dobrze czytało.

Dla miłośników literatury sensacyjnej, a zwłaszcza wojskowej. Ciekawie wykreowane postaci w historii opowiadanej równoległe z punktu widzenia dwóch stron (dobrej i złej). Ciekawa intryga odsłaniająca wielopłaszczyznowość problemów polityki światowej. Fikcja, ale pisana w konsultacji z zawodowymi żołnierzami, więc niezła w detalach.

Porwany statek przez piratów przewozi tajny ładunek. Oddział Guardian Angels wysłany na pokład w celu przeprowadzenia misji odbicia frachtowca. Utrzymanie tajemnicy jest ważniejsze od życia ludzkiego, od uratowania niewinnych ludzi.
Dwie strony medalu. Tylko co zrobić w takiej sytuacji?
"Żeby inni mogli żyć."

Obszerny i bardzo ciekawy temat, duże pole do popisu, które autor wykorzystał doskonale. Mamy sekrety, niebanalną akcję, ciągle rosnące napięcie, a nawet mały romans.
W dodatku wielkim plusem książki są jej bohaterowie. Interesujący, zabawni ale i wzbudzający podziw swoim męstwem i oddaniem. Wszystko dopięte na ostatni guzik.

Książka naprawdę miło mnie zaskoczyła. Jeśli mam być szczera myślałam, że raczej będzie przeciętna, a może nawet słaba i sprawi, że po kilku stronach będę zmuszona odłożyć ją z powrotem na półkę. Myliłam się. I chociaż faktycznie kilkanaście pierwszych kartek sprawiało wrażenie, że rzeczywiście będzie to stracony czas z każdą kolejną stroną wpadałam w coraz to głębszy trans. Pochłonięta już całkowicie lekturą nawet nie zauważyłam kiedy zaczęłam zbliżać się do końca. To niesamowite w jaki lekki i przyjemny, a zarazem niebanalny sposób autor pozwala przeżyć czytelnikowi rewelacyjną przygodę połączoną z tajną misją wraz z bohaterami książki. Po prostu rewelacja.

Podsumowując "Piekielne wody" to porywająca i niesamowicie trzymająca w napięcie historia, która z każdą kolejną stroną jeszcze bardziej zaskakuje i stawia przed czytelnikiem nowe, ważne pytania. Polecam każdemu kto ma ochotę na miłe spędzenie czasu przy naprawdę świetnej lekturze.

Dwie strony medalu. Tylko co zrobić w takiej sytuacji?
"Żeby inni mogli żyć."

Obszerny i bardzo ciekawy temat, duże pole do popisu, które...

Książka bardzo dobra! Dobra tym bardziej dla mnie, gdyż po raz pierwszy czytałem ,,twór" tego autora. Niebanalna akcja, super bohaterowie i głębokie wydarzenia sprawiają, że jest to bardzo dobry utwór akcji. Tematyka również bardzo ciekawa i obszerna. Zostaje porwany statek przez piratów, który przewozi ogromne tajemnice czterech światowych ,,mocarstw", a raczej transportuje ich niecne i złe ideologicznie plany. Niestety tajemnica staje się czymś ważniejszym od życia ludzkiego i to nią przede wszystkim należy zachować, nie bacząc na czynnik ludzki. Utwór ten, to przykład wielkiej walki człowieka z mechanizmami zła. Ile jesteśmy w stanie poświęcić? Krótko, ale mam nadzieję, że zachęcająco. Polecam.

Kolejna bardzo dobra książka opowiadająca o niezwykłych misjach jednostek specjalnych armii USA. Prosta i szybka akcja w jednej chwili zmienia się w dramat, w którym liczy się każda sekunda. Jakby tego było mało cała historia ma drugie dno, o którym żołnierze, podobnie jak i my nie mamy pojęcia, a wszystko zaczyna ujawniać się z czasem. Co takiego ważnego jest na statku, że walczy o niego tyle stron?
Polecam

• Utrwalone dagerotypy a stereotypy