Potrójny agent. Kret Al-Kaidy, który oszukał CIA

978-83-240-2337-0
Anna Sak
Afganistan atak CIA terroryzm

Okładka książki Psy z Karbali Marcin Górka, Adam Zadworny
Psy z Karbali Marcin Górka, Adam ...
Okładka książki Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej Jim DeFelice, Chris Kyle, Scott McEwen
Snajper. Histo... Jim DeFelice, Chris...
Okładka książki Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii Joaquin Garcia, Michael Levin
Gangster. Praw... Joaquin Garcia, Mic...
Okładka książki Mosad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal
Mosad. Najważn... Michael Bar-Zohar, ...

Swego czasu sprawa kreta Al-Kaidy które spenetrował szerego CIA była głośna i nawet pamiętam jak była nagłośniona przez media, w czasie kiedy wyszła na jaw. Może nie będę spojlował w jakich okolicznościach sprawa tego kreta wypłynęła na światło dzienne, bo mogę zepsuć lekturę tej książki, ale konsekwencje dla USA oraz dla samej CIA były tragiczne. Joby Warick, nagrodzony dziennikarz, autor wielu książek dokumentalnych podjął się tematu kreta Al-Kaidy i według mnie w dobry sposób opisał całą sprawę.
Kretem Al-Kaidy był jordański lekarz wykształcony w Turcji. Ten przypadek poraz kolejny pokazuje iż ludzie dobrze wykształoceni, którzy widzieli kawał świata, odwiedzili kilka krajów, mający dobry zawód, perspektywy rozwoju kariery zawodowej w dodatku posiadający rodzinę, małe dzieci są zdolni do prowadzenia podwójnego, potrójnego czy nawet poczwornego życia. Jedno z tych żyć wiązało się z prowadzenie działaności terrorystycznej w efekcie które ginęło mnóstwo ludzi. Dla ciekawostki podam, iż swego czasu w Pakistanie zginął polski naukowiec (Piotr Stańczak) z rąk terrorystów związanych z Al-Kaidą. Kret, bohater tej książki był również zaangżowany w śmierć Polaka. Ale to tylko jeden z wielu innych przykładów działalności terrorystycznej głównego bohatera. Mimo terrorystycznej działalności ów kret dał się zrekrutować na agenta CIA. W dodatku CIA aktywpnie prowadziła go jako swojego agenta. Kret był potrójnym kretem, bo oprócz współpracy z CIA, współpracował z jordańskimi tajnymi służbami no i oczywiście z Al-Kaidą. Równocześnie oczywiście prowadził życie rodzinne i zawodowe w Jordanie.
Ciekawym fragmentem książki była analiza przeprowadzona przez autora, dotycząca błędów popełnionych przez pracowników CIA, wszystkich szczebli, od oficera prowadzącego aż po szefów którzy na bierząco informowali prezydenta Obamę. Okazuje się, iż sporo błędów popełniono w tej sprawie i spenetrowanie struktur CIA przez kreta Al-Kaidy można wytłumaczyć błędami jakie popełniano. To ciekawy aspekt książki.
Bardzo zainteresowała mnie ta książka.

Mi książka bardzo się podobała, czyta się jak dobry thriller

Mi książka bardzo się podobała, czyta się jak dobry thriller

Ok, można przeczytać i czegoś się dowiedzieć, ale potrzeba do tego trochę wysiłku. Pokazuje jak podejmowane są decyzje na najwyższym szczeblu, gdzie cel uświęca środki, a profesjonalizm i rzetelność można odłożyć na bok. Fakty, fabularyzowane przedstawienie uczestników i okoliczności - w porządku, ale od książki bije amerykańskim patriotyzmem, co mnie drażni.

Joby Warrick i „Potrójny agent”

Jak to zwykle w przypadku amerykańskich pisarzy bywa tytuł i podtytuł „kret Al.-Kaidy, który oszukał CIA” jest co nie bądź mylący.
Otóż, jest to historia sporej wpadki CIA z agentem, którego próbowali zwerbować pracownicy jordańskiego wywiadu Muchabarat.
Muchabarat jest uznawany za jedną z najbardziej skutecznych organizacji wywiadowczych Bliskiego Wschodu. Metodami dość drastycznymi, lecz nad wyraz skutecznym walczy z wszelkiego gatunku i maści zagrożeniami dla Królestwa Jordanii .
Jeden z oficerów jordańskich, Ali bin Zeid (bliski kuzyn króla Jordanii) podjął grę operacyjną z człowiekiem, który był... terrorystą - teoretykiem.
Na co dzień - miły, solidny lekarz, udzielający się w obozach dla uchodźców palestyńskich, a po godzinach bloger, sławiący dżihad i poprzez swoje teksty coraz bardziej uznawany w kręgach islamskich fanatyków za pewnego rodzaju autorytet.
Teksty doktora Huamma Al.- Balawiego znanego pod nickiem Abu Dudżan al.- Chorastani zaczęły budzić coraz większe zainteresowania nie tylko terrorystów, ale i jordańskiego wywiadu.
Kapitan Ali bin Zeid po żmudnych działaniach operacyjnych namierzył w pewnym momencie Abu Dudżana i „zaprosił w gościnne progi" Muchabarat.
Przez trzy dni wywiad jordański pracował nad Al.-Balawim i w swoim przekonaniu odniósł sukces.
Uznano, że argumenty państwotwórcze dotarły do doktora i będzie on skłonny do współpracy jako agent operacyjny.
Bez przygotowania, bez przeszkolenia, bez żadnej głębszej weryfikacji nowo odzyskanego patriotyzmu i państwotwórczego zapału bin Zeid wysłał Al – Balawiego do Pakistanu w celu nawiązania kontaktów z lokalnymi talibami i spenetrowania ich środowiska.
Jednocześnie, aby skuteczniej prowadzić agenta na terenach Pakistanu i Afganistanu Muchabarat podjął współpracę z CIA.
Jak się domyślacie, skończyło się to, jak mawiał Grek Zorba „piękną katastrofą”
Ale jak do tego doszło i jakie były konsekwencje zdrady dr Al.-Balawiego (?) – który, tak naprawdę to raczej zdrady nie dokonał, tylko podjął samodzielną grę ze znienawidzonym wrogiem, przeczytacie sami :)
Książka warta przeczytania, bo oparta na relacjach naocznych świadków, osób biorących udział w tej operacji, agentów jordańskich i amerykańskich oraz byłych i obecnych wysokich urzędników gabinetów prezydentów: Georga Walkera Busha i Baraka Husseina Obamy.

Więcej ciekawostek z Bliskiego Wschodu na blogu

Joby Warrick i „Potrójny agent”

Gdzieś tak po -nastu stronach zorientowałem się: film, widziałem ten film!!! To znaczy tą historię w filmie opowiedzianą. W roli głównej "agentka Scully" (sorry, nazwisko zawsze umyka mej pamieci). Ale ksiązke czytałem, bo...a nóżawidelec autor pomoescił jakies fakty które do filmu nie zmiesciły się. Niestety, nic takiego!! Do dzisiaj nie wiem: scenariusz przerobili na ksiązkę?

bardzo dobra ksiaZka dla osob lubiacych taka tematyke,pokazuje z innej strony walke z terroryzmem

Chcesz poznać szczegóły ataku na baze CIA w Afganistanie? Chcesz dowiedzieć się jak pracować jednocześnie dla Al-Kaidy i CIA?

Fabuła: Humam Chalil al-Balawi jest agentem CIA, który przeniknął do struktur Al-KAidy. CIA miało nagrodzić swojego wyjątkowego agenta za jego zasługi. Agent dostał się na sam szczyt siatki terrorystycznej. Miał nawet wystawić samego Osame bin Ladena. CIA nie wiedziało jednak o najważniejszym. Humam został zwerbowany przez wroga i stał się agentem Al-Kaidy. Agent dostarczał fakty dla obu swych organizacji. Pomógł nawet w zorganizowaniu największego terrorystycznego ataku od WTC, czyli ataku na baze CIA.

Moja opinia: Jeżeli chce się dobrze zrozumieć książke to trzeba być na niej bardzo skupionym. Każde rozproszenie grozi nie zrozumieniem wątku. Joby Warrick oparł swą powieść na świetnie udokumentowanych faktach. Czytając tę książke zastanawiamy się "Czy to prawda?", "Jak to się mogło stać?". Mimo, że książka wymagała odemnie pewnego skupienia to bardzo mi się podobało. Miałam wrażenie jakbym miała doczynienia ze świetnym szpiegowskim thillerem.

Moja ocena: ****

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

Recenzja pochodzi ze strony: www.lottaczyta.blox.pl

Wydaje mi się, że już chyba wiem czemu ta książka przemknęła przez Polskę bez echa. Dlatego, że jest to wzorcowa "amerykańska papka".
Widać, że jest pisana pod publikę, bo autor miał sporo sensownych danych wywiadowczych, które musiało mu dać CIA.

Nie przeczę dobra robota, że autor ułożył to nam i przedstawił w zrozumiały sposób. Ale moim zdaniem tu nie ma większej sensacji. To nie cudo spod ręki Toma Clancy'iego który nadal zadaje szyku w dziedzinie thrillerów politycznych i wojnie wywiadów. Ot, urywek z pracy CIA, która sama sobie strzeliła w kolano, tworząc agenta-kreta którego nie upilnowali. Techniki CIA po prostu odwróciły się przeciwko niej, i na siłę kartka po kartce, agencja nie przyznaje się do własnego błędu, tylko zwala winę na tych złych, czyli terrorystów.

Książce bliżej do dokumentu z Discovery czy BBC niż jakiejś większej opowieści czy fabule. Zwykłe pogaduchy ekspertów i parę sylwetek głównych graczy, aby nie wiało nudą. A żeby złapać za serce, dodano wątki autobiograficzne rodzin paru osób. A nad tym wszystkim nieprzerwanie powiewa amerykańska flaga, o wadze miliarda ton żelaznej demokracji.

Szanuję wydawnictwo ZNAK, że stara się ściągnąć jakieś ciekawe książki "z przytupem" i pewną dozą adrenaliny, ale "Potrójny Agent" niczego na naszym polskim rynku literackim nie zmieni. Możecie się obejść bez tej pozycji na waszych półkach z książkami. Naprawdę.

Trochę jak reportaż, a trochę jak powieść sensacyjna.
Warto przeczytać...
Najbardziej niesamowite było dla mnie to, jak łatwo CIA i Muchabarat uwierzyły w "nawrócenie" się Al-Balawi'ego. Nie mogłam się temu nadziwić. Kolejna rzecz, która poruszała mocno to sposób konstrukcji książki: na początku poznajemy wszystkich graczy i dziwnie się czyta dalej ze świadomością, że wszyscy zginą.
Ale i tak warto przeczytać. Polecam.

Trochę jak reportaż, a trochę jak powieść sensacyjna.
Warto przeczytać...

• Literatura faktu