Hrywda

Okładka książki Hrywda
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 24) literatura piękna
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 24)
Wydawnictwo:
Edipresse
Data wydania:
2013-07-08
Data 1. wyd. pol.:
1892-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377694206
Tagi:
maria rodziewiczówna hrywda wieś
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
89 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
767
355

Na półkach: ,

„Hrywda” to powieść napisana w 1891 roku. Nie da się ukryć, że jest to swego rodzaju manifest społeczny i polityczny. Wydarzenia, które napędzają akcję, fabułę są mniej istotne, nimiż się nie zajmę, jakkolwiek dla poszukiwaczy ciekawych historyj – myślę, że dobre są i te. Jednak najważniejsze pozostaje w „Hrywdzie” rozróżnienie społeczne. Role, które w ówczesnym społeczeństwie odgrywają poszczególni ludzie.

W wiosce źle się dzieje. Na pierwszy rzut oka człowieka czytającego. Skala ciemnoty, rozpasania, zabobonu, okrucieństwa włościan jest olbrzymia. To nie są już ludowe zabawy, ciekawe obyczaje, romantyczny kontakt z naturą. Tu występuje gwałt, perwersja. Wszechogarniająca jest kradzież, oszustwo a nawet morderstwo. Dlatego „wszechogarniające”, bo wciąga wszystkich we wsi. Chłopi ze swej natury są leniwi. Nie istnieje powszechna moralność, która tylko czasem odzywa się w mieszkańcach. Od dzieci męczących małe sówki, po chłopa zabijającego babę prętem. Przypomina się świat w klimacie Kosińskiego.


Najważniejsze w życiu wsi są cykliczne zmiany pór roku, rytuały i obrzędy. W powieści są dokładnie opisane ceremoniały weselne, gdzie samego wesela mało, więcej za to łez, starania ubolewania i straty. Efekt ten jeszcze podbity został rojeniem o owych obrzędach jednej z umierających bohaterek w agonalnej malignie. Ważny jest także pogrzeb – ślub i pogrzeb oraz jarmark to jedyne ważne wydarzenia, które stanowią o życiu duchowym chłopów. Czego brakuje dzisiejszemu czytelnikowi? Z pewnością – narodzin, chrztu. W wioskowej hierarchii są to jednak wydarzenia nieistotne, śmierć dziecka to powszedni kartofel (chleb pszenny od święta) dla schorowanej i biednej rodziny. Mniej ważna jest także jesień życia, starcy to niepotrzebny balast. Kobietę, choć bija się regularnie, potrzeba hołubić latem, przy sianokosach, przy praniu i szyciu koszul.

To zupełnie inny świat, to dla XXI wieku świat swoistego fantasy, mrocznego dodać trzeba.

Inaczej dzieje w chacie robotników najemnych folwarku. Tam panuje porządek, poszanowanie dla kobiet i starszych, nestor rodu jest przewodnikiem, służy radą, pozostaje szanowany przez członków rodziny. Dzieje się tak dlatego, że ma bliski kontakt z „panem” na włościach. Niemal mityczny Pan i Pani są w książce przedstawieni jako istoty spoza świata zła, obłudy i brudu. To postacie niemal anielskie, nieskalane, które dzięki swej dobroci pomagają ludziom w chorobach śmiertelnych, dzięki rozumowi są bogate, dzięki mądrości – wyrozumiałe. Praca najemna na polu pańskim owocuje dobrym życiem, dostatkiem i spokojem na przednówku. Pewnie ma to związek z życiorysem autorki – ona sama prowadziła rachunki folwarku i pewnie borykała się także z pracą chłopów. Konserwatyzm w ujęciu własności oraz wywyższenie ziemiaństwa to tropy przewodnie „Hrywdy”. Uporządkowanie musi przyjść z „góry”. Chłopi Rodziewiczówny nie są w stanie się podnieść ni ekonomicznie, ni moralnie – nawet Kiryk, chodzący do szkół, jest najgorszym przedstawicielem czerni z Hrywdy.

Oczywiście – czytać warto.

„Hrywda” to powieść napisana w 1891 roku. Nie da się ukryć, że jest to swego rodzaju manifest społeczny i polityczny. Wydarzenia, które napędzają akcję, fabułę są mniej istotne, nimiż się nie zajmę, jakkolwiek dla poszukiwaczy ciekawych historyj – myślę, że dobre są i te. Jednak najważniejsze pozostaje w „Hrywdzie” rozróżnienie społeczne. Role, które w ówczesnym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    138
  • Chcę przeczytać
    104
  • Posiadam
    44
  • Maria Rodziewiczówna
    7
  • Ulubione
    5
  • Klasyka
    3
  • Literatura polska
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2020
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hrywda


Podobne książki

Przeczytaj także