Encyklika LUMEN FIDEI. O wierze

Lumen Fidei
encyklika, papież Franciszek
religia
UncleLion

LUMEN FIDEI - ŚWIATŁO WIARY to pierwsza encyklika Papieża Franciszka, której początkowy szkic nadał jego poprzednik Benedykt XVI, za co jest ,,mu głęboko wdzięczny i w duchu Chrystusowego braterstwa przejmuje jego cenne dzieło, dodając do tekstu kilka przemyśleń”. Papież, odwołując się do Biblii, Tradycji i nauczania Kościoła ukazuje wiarę jako ,,niezmierzony skarbi” otrzymany od Boga, wskazujący kierunek naszej wędrówki w czasie.
Ojciec Święty podkreśla indywidualny i społeczny wymiar wiary, który ubogaca wspólne życie. Dzięki temu można zrozumieć architekturę relacji ludzkich. ,,Wiara jest dobrem dla wszystkich, jest dobrem wspólnym, jej światło nie oświeca tylko wnętrza Kościoła i nie służy jedynie budowaniu wiecznego miasta w zaświatach. Pomaga nam ona budować nasze społeczności, tak by zmierzały ku przyszłości dającej nadzieję”.
Na zakończenie Encykliki Papież Franciszek w krótkiej modlitwie zawierza naszą wiarę Maryi, Matce Kościoła i prosi Ją, aby pomagała nam wzrastać w wierze i prowadziła do spotkania z Chrystusem.

źródło opisu: www.mwydawnictwo.pl

źródło okładki: www.mwydawnictwo.pl

Renax | 2014-06-29
Na półkach: Przeczytane, Religia, 2014, Encykliki
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Encyklika bogata w treść. Zawiera zarówno pogłębioną myśl teologiczną, jak i przystępną dla zwykłego czytelnika, m.in. o celowości istnienia człowieka, o działaniu Bożym w świecie, o stosunku wiary do rozumu, o manicheizmie, o wspólnotowości religii, itd.
Warto przeczytać.

Bardzo ciekawa, pouczająca i pozytywna lektura.

Kasia P | 2013-10-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wiara, 2013
Przeczytana: 18 października 2013

Nie wiem jak wyglądała pierwotna wersja tej encykliki, pisana przez papieża Benedykta, ale mam wrażenie że byłaby o wiele trudniejsza do zrozumienia. Wiadomo, nikt nie zrobi z poważnej rozprawy na temat wiary, czegoś prostego jak bajka. Mam wrażenie, że papież Franciszek zrobił co w jego mocy by tekst był jak najprzystępniejszy dla osób bez wykształcenia teologicznego. To pierwsza encyklika jaką kiedykolwiek przeczytałam i cieszę się, że była to właśnie ta. Jej treść przyjmowałam jako potwierdzenie czegoś, w co już wierzę, czasami dowiadywałam się jakichś ciekawostek, czy odkrywałam jak odczytywać jakiś fragment z Pisma Świętego.

Niech Jezus oświetla nas swoim Światłem.

poznanianka | 2013-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

To niewątpliwie bardzo potrzebny dokument. Trafia w problemy i kłopoty jakie współczesny świat ma z wiarą.

Krzysztof1993 | 2016-10-22
Przeczytana: 20 października 2016

Lumen Fidei (Światło wiary) to de facto encyklika Benedykta XVI stanowiąca klamrę do jego rozważań dotyczących trzech cnót teologicznych – miłości, nadziei i wiary. Tym niemniej oficjalnie autorem jest obecny papież Franciszek, który jak sam przyznał, dokonał jedynie drobnego wzbogacenia dokumentu stworzonego przez poprzedniego Ojca Świętego.

Wracając do poprzedniego zdania, muszę skonstatować, że jestem zdziwiony, kto jest rzeczywistym twórcą Lumen Fidei, ponieważ absolutnie odbiega ona od poprzednich encyklik Caritas In Veritate i Spe Salvi. Takie odnoszę przynajmniej wrażenie. Styl Benedykta XVI, choć dość trudny w odbiorze, cechował się pewnymi wyraźnymi szczegółami. Tutaj natomiast czytelnik otrzymuje całkiem przystępny język, co absolutnie nie obniża wartości treści. Bogaty w teologiczne przemyślenia tekst, aczkolwiek czuć, jak napisał już jeden z oceniających, iż dokument pisany na cztery ręce.

Cieszę się, że mogłam zastanowić się nad istotą wiary, także zatrzymując się, nad zagadnieniami poruszanymi w Encyklice "Lumen Fidei" ("O wierze"). Treść pisana przystępniejszym językiem niż inne dokumenty dotyczące wspólnoty Kościoła i wiary, które kiedyś zgłębiałam. Wiele cennych myśli wartych zatrzymania się i przemyślenia. Jest napisane m.in. o takich przykładach wiary jak Abraham, Maryja, o wspólnocie, jaką w Kościele jest rodzina, o relacji pomiędzy wiarą i rozumem, o poznawaniu Bogu oraz o tym, że wiara jest pocieszającą siłą w cierpieniu. Spektrum poruszanych tematów jest jeszcze szersze, ale polecam dla każdego przeczytanie tego dokumentu.

Adam | 2015-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2015

Jest to pierwsza encyklika jaką kiedykolwiek czytałem. Ciężko mi oceniać coś co napisali "wspólnie" ludzie, którzy pod wieloma względami są dla mnie autorytetami. Warto-polecam, jednak oceny nie wystawię. Myślę, że są takie książki, które nie powinny być oceniane "gwiazdkami"

Tomasz Mikołajczyk | 2013-10-22

Encyklika pisana na cztery ręce i da się to odczuć..

Andrzej | 2013-07-08
Przeczytana: 05 lipca 2013

Jednak co dwie głowy to nie jedna, bardzo ciekawy tekst.

emendator | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 2013