Szmaragdowe oczy

Okładka książki Szmaragdowe oczy Halina Auderska
Okładka książki Szmaragdowe oczy
Halina Auderska Wydawnictwo: Wydawnictwa Radia i Telewizji Seria: Seria z Koniczynką literatura piękna
Seria z Koniczynką
Wydawnictwa Radia i Telewizji
1978-01-01
1978-01-01

Dwa bardzo przeciętne opowiadania stworzone na podstawie słuchowisk - tytułowe "Szmaragdowe oczy" i "Bratek".
Pierwsze to kanciasty i aż kłujący sztucznością dialog między skrzypaczką Celiną a Markiem. Rozmowa na przystanku PKS w oczekiwaniu na nocny autobus o życiu, miłości, wartościach, którymi kierują się i kierowali bohaterowie. Zaskakująca pointa, która pod koniec opowiadania wywraca całą fabułę do góry nogami.
"Bratek" to z kolei konfrontacja przedwojennych warszawiaków ze swym zrujnowanym po wojnie miastem oraz z pokoleniem urodzonym już po wojnie. Dosyć słaba metafora ludzkich istnień do tytułowych kwiatów.

2 opowiadania - jedno o niewidomej dziewczynie o szmaragdowych oczach która opowiada o wypadku samochodowym, o zmarłym Konradzie ; 2 opowiadanie o czasach wojny , o zniszczonej Warszawie i Polakach którzy wrócili by żyć wśród ruin , o tym jak trudno było zacząć wszystko od nowa

Książka zawiera dwa opowiadania. W pierwszym "Szmaragdowe oczy", poznamy historię niewidomej dziewczyny, która w dość dziwnych okolicznościach poznaje mężczyznę, który nie wiedząc o jej niepełnosprawności-traktuje ją normalnie, tak jak od dawna o tym marzyła.
W drugim opowiadaniu "Bratek", przeniesiemy się do II wojny światowej. Do powrotu do zrujnowanej Warszawy. Poznamy losy ludzi, którzy zdecydowali się wrócić do swojego miasta i to co tam zastali.

Książka zawiera dwa opowiadania – „Szmaragdowe oczy” i „Bratki”. Obydwa dzieją się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W pierwszym z nich młoda kobieta, czekając w nocy na autobus na podmiejskim przystanku pod lasem, zostaje zaczepiona przez agresywnego mężczyznę. Powoli jednak nawiązuje się między nimi nić porozumienia.

Drugie opowiadanie jest o przemijaniu i utracie miejsc, które zawsze były, a nagle ich nie ma.

Zajrzyj do środka:

Drugie opowiadanie jest o przemijaniu i...

Książka zawiera dwa opowiadania Haliny Auderskiej. Pierwsze nosi tytuł "Szmaragdowe oczy" i jest dłuższe, drugie jest krótsze i jest zatytułowane "Bratek". Oba rewelacyjne, oba znakomite i świetnie napisane.
Pierwsze opowiadanie opisuje niezwykłe spotkanie mężczyzny i kobiety na przystanku autobusowym pod lasem, daleko od ludzkich siedzib i zabudowań. Spotykają się dwie osoby, które oczekują na ostatni autobus do Warszawy. Autobus nie przyjeżdża, lecz bohaterowie opowiadania mają sobie dużo do powiedzenia. Byli na tym samym spotkaniu towarzyskim u pewnego lekarza. Ich spotkanie na przystanku zaowocuje feerią wyznań, wspomnień i ożywioną wymianą zdań. Drugie opowiadanie to literacka miniatura o bólu przemijania, goryczy utraty, wartości pociechy w trudnych chwilach i przede wszystkim o ludzkich myślach, które mogą intensywnie zakwitnąć w głowie (jak tytułowe bratki na wiosnę) i zmienić niejedno w życiu każdego z nas.
Uraczyłem się tą lekturą, cieszę się, że dane mi było tę książkę przeczytać. Zachęcam wszystkich do lektury tej skromnie wyglądającej, niedużej książki. Jakość znaczna i ocena moja też znacząca.

Przeczytana podczas nudnych zajęć na uczelni. Do tego celu nadaje się doskonale. Całkiem nieźle akcja zawirowuje, dzięki czemu trzyma czytelnika w niepewności, no ale to nie jest Hitchcock. Całkiem ciekawe spojrzenie na problem niepełnosprawności.

Pozytywna historia o spotkaniu na przystanku autobusowym dwojga ludzi i o tym, jak chcąc nie chcąc traktujemy niepełnosprawnych.

• Obyczajowe
  • Heritage
  • Challenge with inherited books
  • Serie
  • Nowele i opowiadania
  • Przeczytane w 2023
  • Z różnych czasów z różnych stron

Dodaj cytat z książki Szmaragdowe oczy