Książka Roku 2018

Moje dziecko nie chce jeść

Wydawnictwo: Mamania
joly_fh

Twoje dziecko nie chce jeść. Trwa to tygodniami, może nawet miesiącami i latami. Może pije tylko mleko, zjada suche bułki, a od święta dwa kęsy jabłka. Przygotowujesz mu skomplikowane i zdrowe potrawy, zabawiasz przy posiłkach, całe wasze życie kręci się wokół pytań „co zjadło?”, „ile zjadło?”, „kiedy wreszcie będzie jeść normalnie?”. Jeżeli w tym opisie rozpoznajesz swoją rodzinę, to jest to...

Jeżeli w tym opisie rozpoznajesz swoją rodzinę, to jest to książka właśnie dla ciebie. Carlos González, ceniony specjalista od rozwoju dzieci, rozwiewa obawy rodziców. Wyjaśnia, dlaczego dzieci czasem odmawiają jedzenia, przestrzega przed pułapkami siatek centylowych i tłumaczy, jak procesy wzrostu i aktywność fizyczna wpływają na zapotrzebowanie kaloryczne.

W książce znajdziesz między innymi:
- najczęstsze przyczyny problemów z jedzeniem,
- porady, jak ich uniknąć,
- przestrogi przed zmuszaniem dzieci do jedzenia.

źródło opisu: Wydawnictwo Mamania, 2013

źródło okładki: http://www.mamania.pl/ksiazki/moje-dziecko-nie-chce-jesc,42

Hanna | 2014-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2014

Świetna książka. Polecam gorąco wszystkim rodzicom, mającym problem z brakiem apetytu ich pociech. Książka oczywiscie nie daje zlotej rady, jak nakłonić dziecko do jedzenia, bo takiej rady nie ma, ale pozwala rodzicom zobaczyc problem z odpowiedniej perspektywy, zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy jedyni w takiej sytuacji i zaoszczędzić sobie wiele nerwów, zwlaszcza tych związanych z komentarzami pediatrów na temat przyrostu wagi maucha. Dla mnie ta pozycja byla raunkiem przed budowaniem sobie i dziecku traumy zwiazanej z karmieniem na siłę.

Z_błyskiem_w_oku | 2018-01-27

Uspokoiło mnie już kilka pierwszych zdań w tej książce. Dla nich warto było przeczytać całość. O centylach wagi, które nie muszą być wyrocznią, rozszerzaniu diety, a przede wszystkim o nie zmuszaniu dzieci do jedzenia, bo doskonale potrafią one regulować sobie potrzebne składniki. Cenna i pełna humoru lektura dla zaniepokojonych rodziców.

matteusz | 2018-06-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Bardzo fajna książka, nie tylko dla rodziców niejadków. Dostarcza dużo cennej wiedzy na temat żywienia niemowląt i małych dzieci. A przy tym jest napisana lekko i z humorem. Sam koncept zawiera się w jednym stwierdzeniu: nigdy, przenigdy, pod żadnym pozorem, nie zmuszaj dziecka do jedzenia.

Eliza | 2019-02-02
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Książka na pewno uspokoi wiele nadgorliwych, niepokojących się o swoje dzieci mam.
Autor pisze madre rzeczy, jednak jak dla mnie napisana trochę jak dla idiotów. Niepotrzebne też dane z innych, starych książek, dodane jakby na siłę. Wciśnięte pomiędzy tekst, ciężko się te dane moim zdaniem czyta.

Najlepszym punktem książki jest krótka historyjka na końcu, obrazująca jak z perspektywy dziecka wyglądać może zmuszanie do jedzenia.

Pozycja nie niezbędna.

Jednak jeśli jesteś mamą, której dziecko nie je, lub tak Ci się wydaje to przeczytaj.
Kupować do domowej biblioteczki nie warto.

Podsumowanie: nigdy nie zmuszaj do jedzenia. :)

Wspaniała lektura dla każdego, kto ma styczność z dziećmi, nie tylko rodziców! Przede wszystkim dla polskich pediatrów, którzy nakręcają spiralę terroru żywieniowego.

Polecam zacząć od ostatniego rozdziału, który czyta się jak dobry kryminał i który daje mocno do myślenia, jaką krzywdę robi się dzieciom, zmuszając je do jedzenia.

Daję 10 gwiazdek, bo ta pozycja zasługuje na rozgłos - dla dobra wszystkich dzieci.

Dodam, że ta książka pomogła mi osobiście przy moim rzekomym niejadku wrzucić wreszcie na luz i nie obrzydzać dziecku jedzenia, które powinno kojarzyć się z czymś przyjemnym, a nie z koszmarem.

Ellifain | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, a najlepiej nawet dla przyszłego rodzica. Lekko napisana, czyta się szybko, a zawiera mnóstwo informacji, które mogą polepszyć pewność siebie w odpieraniu "dobrych rad" wszystkich specjalistów od żywienia dzieci tj. sąsiadki, babcie, ciocie i pediatrzy z wiedzą sprzed 30 lat.

linka35 | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Obowiązkowa pozycja dla młodych, współczesnych rodziców, nie tylko tych posiadających "niejadka". Choć sporo wiedziałam, dopiero teraz czuję się jakby mi otworzono oczy. Trochę historii, trochę humoru, dużo faktów naukowych i piękna historia jako pointa.

zynamon | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Miód na zatroskane serce matki! Dzięki tej książce mój sen stał się dużo spokojniejszy, a córka zasiada do posiłków z uśmiechem.

Aekswan | 2018-09-12
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Książka jest bardzo szczegółowa i pomocna. Polecam każdemu nawet gdy nie ma problemu z żywieniem dziecka. Pomocna gdy ktoś karmi piersią. Powinna być obowiązkowa lektura dla przyszłych matek, bo dodaje pewności siebie w macierzynstwie, uspokaja. Naprawdę jedna z najlepszych pozycji jakie przeczytałam. Będę do niej jeszcze wracać przy kolejnym dziecku. Lekko się czyta, fajnie napisana, z humorem. Po prostu super.

Monika | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Rewelacyjna książka. Kupiłam ją na przyszłość, bo moje dziecko to dopiero niemowlę, a okazało się, że o niemowlętach też jest sporo. Główna teza książki to "Nie zmuszaj dziecka do jedzenia". Dotyczy to również karmienia piersią. Często lekarze niepotrzebnie straszą matki tym, że dziecko jest np. w 15 centylu i trzeba dokarmiać je MM, a jest to niepotrzebne.