Moje dziecko nie chce jeść

Okładka książki Moje dziecko nie chce jeść Carlos González
Okładka książki Moje dziecko nie chce jeść
Carlos González Wydawnictwo: Mamania poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Mamania
2013-06-07
2013-06-07
Jowita Maksymowicz-Hamann
dziecko wychowanie rodzicielstwo karmienie

Książka dla przyszłych rodziców oraz rodziców niemowląt. Rodzicom starszych dzieci już nie pomoże 🙃

Jest to jeden przypadek tej książki, która zachwalana przez wszystkich rzeczywiście spełniła moje oczekiwania. Autor mówi niby rzeczy oczywiste (jak to, aby dziecko traktować jak innego człowieka, czyli dać mu wolność i decyzyjność, na jaką zasługuje) i bardzo obrazowo przedstawia sytuację dziecka, które zmuszane jest do przysłowiowej jednej łyżeczki więcej (w skrajnych przypadkach dziecko zmuszone jest do wymiotów, kiedy do rodziców naprawdę już nic nie trafia i dziecko zjada więcej, niż jest w stanie przyjąć).

Kiedy wydaje Ci się, że Twoje dziecko nie chce jeść, to zadaj sobie proste pytanie: jakie TY masz oczekiwania wobec swojego dziecka? Czy są one na pewno adekwatne? A może Twoje dziecko je dokładnie tyle, ile potrzebuje (jeśli nie chudnie drastycznie lub przez dłuższy czas, to prawdopodobnie tak)?

Autor przedstawia wszystkie zebrane dotąd informacje ze świata nauki w sposób prosty i dosadny, często bardzo obrazowy. Pozwala rodzicowi odetchnąć ze spokojem i wprowadza do relacji rodzic-dziecko dużo spokoju. Po przeczytaniu tej książki czuję, że jestem lepszą, spokojniejszą i bardziej wyrozumiałą mamą.

Miałam problem z oceną tej książki. Z jednej strony świetna, żałuję, że nie miałam jej w ciąży, ile stresów by mi oszczędziła (szybsza diagnoza alergii pokarmowej czy stresów związanych z nagłym porzuceniem przez dziecko pokarmów stałych na rzecz mleka)! Niestety, miałam wydanie z 2015 r. i pewnie dlatego w nim pełno bzdur, szczególnie w kwestii karmienia piersią. Jeśli jesteś mamą i masz problem z kp lub czujesz wyrzuty sumienia z powodu nieudanego kp, te fragmenty pomijaj! Przykłady? Teza: Matka ma za mało mleka tylko gdy dziecko nieefektywnie ssie. Autor w ogóle nie uwzględnia, że stres czy choroba może wręcz spowodować zanik mleka, a kobiety mają różną liczbę kanalików mlecznych, więc są takie panie, które mleka mają za dużo (autor twierdzi, że takich kobiet nie ma). Czy też teza jakoby mleko odciągnięte było gorszej jakości niż prosto z piersi (jaki sens miałyby wtedy banki mleka?). A to tylko dwa przykłady. Może w kolejnych wydaniach jest lepiej?

Przeczytałam wydanie z 2022, gdy córka miała już rok. Jak dla mnie to książka MUST READ dla każdej mamy ;). Nawet jeszcze przed urodzeniem dziecka. Dlaczego? Ponieważ gdybym ją wcześniej przeczytała, to być może uniknęłabym przedwczesnego „odstawienia” oraz niepotrzebnego stresu z rozszerzaniem diety. Szczerze polecam, nawet jeśli ktoś uważa, że to „lanie wody” , to świetnie działa na psychikę.

Czy ta książka odpowiada na pytanie: Dlaczego dzieci nie chcą jeść? Zdecydowanie tak! Jeśli zatem z tym zmagacie się na co dzień, to jest książka właśnie dla Was.

Wielu rodziców czytało i stosowało zalecenia dotyczące karmienia, inni ich nie stosowali, a jeszcze inni szli na żywioł. Jak podejść do tego tematu, skoro zalecenia się zmieniają, a nam zależy poprostu na tym, aby dostarczyć naszym dzieciom tego czego potrzebują? Jak radzić sobie w nieustannym świecie norm, wytycznych porównań i "dobrych rad"?

Książka przedstawia proces karmienia dzieci, czyli poczynając od karmienia piersią lub butelką po produkty stałe, rozwiewając jednocześnie wiele wątpliwości, jakie pojawiają się na początku tej drogi u młodych rodziców. Informacje zawarte w książce pomogą także przebrnąć przez ogrom wyzwań z związanych karmieniem kilkulatków.

Autor książki, to znany i ceniony hiszpański pediatra, który próbuje uzmysłowić, że dzieci wiedzą czego potrzebują. Jeśli my, jako rodzice damy im odpowiedni wybór, to w dłuższej perspektywie dzieci same podejmą odpowiednie decyzje. A co ważne, dzieci jedzą, tyle ile potrzebują.

W poradniku znalazły się także opisy różnych sytuacji, w których wielu rodziców może znaleźć odzwierciedlenie swoich przejść i problemów związanych z karmieniem dzieci, co pokazuje, że ten temat nie dotyczy tylko ich.

Znajdziemy tu rzetelną i konkretną, ale i humorystycznie podana widzę z zakresu żywienia, popartą badaniami, która jednocześnie obala wiele mitów, podań i legend związanych z karmieniem. A co najważniejsze ta książka może uspokoić i ukoić skołatane nerwy rodziców.

Każdy rodzic powinien to przeczytać!

Każdy rodzic powinien to przeczytać!

Takie proste a takie trudne :) zdecydowanie warto przeczytać!

Takie proste a takie trudne :) zdecydowanie warto przeczytać!

Każdy rodzic wie, że przychodzi moment, w którym zmagasz się z problemami jedzeniowymi dziecka. Warto przeczytać książkę, bo znajdują się w niej cenne wyjaśnienia i rady.

Tytuł sugeruje, że książka opowiada historie niejadków w różnym wieku, niestety przykłady w większości z życia niemowlaków, dużo lania wody i opowiadania w koło tego samego.

POZYCJA OBOWIĄZKOWA DLA WSZYSTKICH PRZYSZŁYCH RODZICÓW ORAZ TYCH Z MAŁYMI BOMBELKAMI. Ile nieświadomie, w dobrej wierze i całkowicie z przyzwoleniem otoczenia wyrządzamy dzieciom krzywdę wpychając im na siłę jedzenie to jest nie do wyobrażenia! POLECAM Z CAŁEGO SERCA!

• Dziecko

Dodaj cytat z książki Moje dziecko nie chce jeść