Dzieci doktora Korczaka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
korczak, żydzi, dzieci, dom sierot, warszawa
basiekch

Israel Zyngman jest Żydem polskiego pochodzenia. Wczesne lata dzieciństwa spędził w Warszawie na Pradze. Jako kilkunastoletni chłopiec dostał się do Domu Sierot przy Krochmalnej, założonego i prowadzonego przez Janusza Korczaka. Obecnie mieszka w Izraelu. Po latach napisał po polsku i wydał w Tel Awiwie książkę pod tytułem "Janusz Korczak wśród sierot". Na niej właśnie jest oparta niniejsza...

Na niej właśnie jest oparta niniejsza publikacja, która ukazuje się za zgodą Autora w nieco innym kształcie niż wydanie izraelskie.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", 1989

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/

eduko7 | 2018-02-25
Przeczytana: 17 marca 1991

Opowieść o dzieciach, które ze wzgędu na trudne doświadczenia znalazły się w Domu Sierot. Otrzymały tam nie tylko dach nad głową, poczucie bezpieczeństwa, ale też uwagę i miłość Janusza Korczaka. Dzięki temu mogły rozwijać to, co najlepsze. Przedstawiony tu portret Doktora potwierdza to, co napisano wcześniej o tym niezwykłym pedagogu. Opowieść wskazuje na szacunek i podziw, jakim Autor darzył twórcę Domu Sierot, na aktualność myśli Korczaka.

Ela91 | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Oddaje sedno systemu wychowawczego Janusza Korczaka.
Początkowo może wydawać się mało literacka, mało o Korczaku, jednak z czasem ukazuje sposób wychowania przez Henryka Goldszmita. Mnie osobiście bardzo spodobała się historia o kłamaniu jak i o odrzuconej dziewczynce.

chemikalium | 2017-01-07

czytałam mając lat 12, wywróciła mnie, mój świat, mój światopogląd, sponiewierała mnie. i choć nie pamiętam treści pamiętam właśnie jak się czułam, stawiam 9 mimo, że z premedytacją nie wróciłam do niej w wieku dorosłym, po co niszczyć takie wspomnienia

Aldona | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Podobała mi się prawda czasów. Opis życia ubogich warstw ludności przedwojennej Warszawy, koegzystencji Polaków i Żydów, miejscami całkiem zwyczajnej, miejscami zdominowanej przez antagonizmy polityczne dorosłych. O metodach wychowawczych Korczaka wiemy sporo. Jego stali współpracownicy (wychowawcy, a przede wszystkim Stefania Wilczyńska) wciąż zostają w cieniu...

Silje | 2017-03-14
izapyza | 2014-08-06