Ameryka w pamiętnikach Polaków. Antologia

Wydawnictwo: Interpress
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Aesir

"Polacy w Ameryce, w Stanach Zjednoczonych Ameryki... Jak różne przyczyny, okoliczności popychały, wprowadzały ich na szlak amerykański: chęć zdobycia majątku, poszukiwanie swobody religijnej, pragnienie walki "za waszą", nakaz policyjny, niepowodzenia osobiste, ciekawość, sprawy zawodowe, przypadek... I nader różne były losy owych Polaków przekraczających Atlantyk: albo żyli prawie na dnie,...

I nader różne były losy owych Polaków przekraczających Atlantyk: albo żyli prawie na dnie, albo dochodzili do wysokich stanowisk, znacznych majątków, fortun. Ale, jak dotąd, ani w polskiej, ani w polonijnej czy też amerykańskiej literaturze historycznej dzieje wychodźstwa polskiego w Ameryce, w Stanach Zjednoczonych, nie zostały opracowane; jest kilka monografii, sporo przyczynków nie zawsze o charakterze naukowym. Tytułem wprowadzenia do niniejszej antologii, w krótkim zarysie postaram się przedstawić wkład imigrantów, wychodźców, wygnańców, tułaczy polskich do historii narodu, cywilizacji amerykańskiej do 1914 roku".
(fragment książki, s.6)

źródło opisu: Wydawnictwo Interpress, 1975

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

tomsn | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Ciekawe relacje z XIX wieku i początków XX. Szczególnie uderzające sa wątki podobne we wszystkich relacjach - umysłowści amerykanów ich zdemokratyzowania, przymiotów i wad. W tym zbiorze możemy znaleźć relacje uczestników powstań narodowych, naukowców bądź przedsiębiorców. W Ameryce każdy zaczyna od nowa. Nie brakuje pamiętników znanych osobistości - Juliana Ursyna Niemcewicza, Sienkiewicza, Modrzejewskiej, Krzywickiego. Bardzo porządnie zebrana antologia.

Szymon | 2017-02-08
Albert | 2016-08-13