Fashion Babylon

Pascal
2011-01-01
2011-01-01
moda projektantka mody

Historie może i ciekawe, ale w porównaniu do innych książek z serii ta się bardzo dłuży - myślę, że wpłynęła na to zmiana prowadzenia historii z 24 godzin na 12 miesięcy.

Jeśli chciałabyś na chwilę znaleźć się w świecie mody, snobizmu, celebrytów i blichtru to ta książka Cię tam zabierze :)

to po prostu ujęte w książce coś, co wszyscy, którzy mają związek z przemysłem odzieżowym odczuwają codziennie (lub co kolekcję : ) na swojej skórze.

Zdecydowania spełniła moje oczekiwania. Jako wielka pasjonatka mody czytałam z dużym zainteresowaniem. Książka jest jedną fikcyjną historią wymyślonej projektantki, skleconą z prawdziwych wydarzeń. Dobrze ukazuje mechanizm tego zakręconego i szalonego biznesu. Dla kogoś kto interesuje się modą i tym jak działa za kulisami, strzał w dziesiątkę. Polecam!

Książka jest już dość "wiekowa". Przez co jak na zmieniający się świat modny, dość już nieaktualna. Dawno skończyły się czasy, w których to Victoria Beckham postrzegana była jako symbol kiczu, celebrytki nie gościły na pierwszych stronach Vogue (niestety),a Kate Moss była uważana za najpiękniejszą, najbardziej wpływową modelkę.

Tak więc, książka już dość nieaktualna (:
Napisana prostym językiem, czyta się łatwo, takie guilty-pleasure.
Kto lubi powroty w czasie i interesuje go świat mody i cała jego otoczka - polecam. Jeśli nie, omińcie tą książkę, a uwierzcie niczego nie stracicie.

Tak więc, książka już dość nieaktualna (:...

Nie wiem ile z tego jest zmyślone, przekręcone a ile prawdziwe, ale czytając, maluje nam się obraz opitego, zaćpanego i zadufanego w sobie świata mody - czyli niby nic nowego. Jednak lektura jest lekka, ciekawa sama w sobie i plus bonus jest tam parę ciekawostek/smaczków, o których pojęcia nie miałam. Lektura akurat na lato :)

W książce pojawia się wiele błędów ze strony tłumacza. Pomijając plotki, w książce znalazło się kilka faktów, które mogą zainteresować osoby pracujące w branży mody, np. kontakty z kupcami.

Nudna jak flaki z olejem...

Nudna jak flaki z olejem...

Nie ma co ukrywać - jest to jedynie czytadło. Ale czytadło całkiem przyzwoite w swojej kategorii. Autorka nie miała zresztą na celu tworzyć literatury, a jedynie obnażyć mechanizmy stojące za promocją wielkich domów mody i kreatorów stylu. Z tym książka sobie poradziła. Nie jest wybitna, ale zainteresowani tematem połkną w trymiga.

http://koominek.blogspot.com - dwadzieścia sześć tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Jeśli czytając „Air Babylon” mieliście w pełni zasłużony odlot, to „Fashion Babylon” zapewni wam intelektualny orgazm mówiąc wprost i jakby na to nie patrzeć, tak właśnie będzie.

Wszyscy ci, którzy znają już przewrotne do szpiku kości pióro autorki, Imogen Edwards-Jones, myślę, że wiedzą, czego się spodziewać. I rzecz jasna się nie mylą. Pozostali, dla których seria książek z tajemniczym „Babylon” w tytule zupełnie nic nie mówi powinni bardzo szybko nadrobić zaległości, bo nie wiedzą, co tracą. A tracą tak wiele, że kilka słów na temat książki nie jest w stanie tego oddać. To trzeba zgłębić samemu, bez względu na okoliczności i miejsce nie będzie to czas stracony.

Tutaj nie ma tabu, tu wszystko jeszcze szczere do bólu, tu nie ma świętości, tu świat mody i urody nie jest wcale tak piękny i różowy jakby się mogło nam wydawać. Podglądany z perspektywy pewnej firmy odzieżowej jawi się nam, jako zepsute siedlisko grzechu i rozpusty, choć nie obywa się bez chwil szczerej miłości i radości.

Trzeba się naprawdę natyrać ponosząc niejednokrotnie porażkę i być zmiecionym przez krwiożerczych pismaków, aby zasłużyć na swoje osiem minut szczęścia. Właśnie tak, nie inaczej. Jednak zanim otrzemy się być może o tą zaskakującą w każdym calu chwilę szczęścia, zanim przypadkiem nic nieznacząca sukienka stanie się hitem sezonu, zanim nastąpi gloria chwały trzeba będzie nie raz i nie dwa zagryźć zęby i nie dać się sprowokować.

Bo to, co będzie się o sobie czytać, o tym, jak tandetne, kiepskie i nijakie tworzy się kolekcje, to jedynie wierzchołek góry lodowej wyrafinowanego do szpiku kości świata mody, który nie zna żadnych granic w zgniataniu konkurencji na śniadanie, bo na lunch może być już za późno.

I to, co warte podkreślenia, w świetnym, pogodnym i dobrym świetle pokazane są kunszt i umiejętności polskich krawcowych. Bo to dzięki nim wszystko jest takie delikatne i wymuskane i tylko one potrafią zadbać oto, aby bez względu na okoliczności sukienka na czerwony dywan była gotowa na czas.

'(…) Moda zatacza, koła: co jest modne, musi wyjść z mody i vice versa. Ten proces trwa zazwyczaj dwadzieścia lat. Więc, jeśli brakuje wam weny na nową kolekcję, wyszukajcie sobie „Vogue” sprzed dwudziestu lat i będziecie na topie. Dlatego wszyscy dzisiaj robią ciasne i dopasowane ubrania ściągnięte w pasie. Tylko pomyślcie o Robercie Palmerze i jego nagraniach wideo. Zastanówcie się nad powrotem poduszek na ramiona i legginsów. Wszyscy produkują Versace, oprócz, wydawałoby się, Versace.'

Jest w tej książce wszystko to, co stanowi o domenie dobrego reportażu. Są wiadomości z pierwszej ręki, sensacje, choć nie tanie i nie byle, jakie, są wreszcie emocje, które przyprawiają czytelnika o zawrót głowy. A doskonały warsztat literacki autorki sprawia, że czytanie jest przyjemnością samą w sobie, gdy otwierając książkę już od pierwszej strony stajemy się aktywnymi uczestnikami tej opowieści.

Artur G. Kamiński

Wszyscy...