Denier du rêve

Książka ta jest realistycznym, ale zarazem pełnym alegorycznego sensu obrazem Rzymu w jedenastym roku faszyzmu, autentyczną wizją pewnego środowiska wrogiego faszyzmowi z tego okresu i jego dramatycznego buntu skazanego na klęskę. Wokoło paru postaci centralnego epizodu skupia się nieliczna garstka tragikomicznych postaci, które pochłaniają przede wszystkim konflikty ich własnego losu....

Moneta dziesięciolirowa - moneta snów - przechodząca z rąk do rąk jest jakby więzią między tymi postaciami. W miarę rozwoju akcji postacie przerastają siebie. Rzym z jedenastego roku dyktatury przemienia się w miasto-teatr losów ludzkich na przestrzeni wieków.

źródło opisu: PIW

Mario | 2016-12-15

Z początku byłem zachwycony tą klasyczną, bogatą, soczystą prozą, uroczym, na poły dziewiętnastowiecznym językiem, bujnością opisów ludzkich osobowości. Potem coraz częściej okazywało się, że nie bardzo wiem, o kim mowa, bo postacie się mnożyły niepostrzeżenie, i im wszystkim autorka poświęcała wiele
uwagi, może zbyt wiele. Tłem dla akcji ma tu być faszystowski Rzym, ale jest nim w nikłym stopniu, w rzeczywistości autorkę interesują tylko ludzkie postawy i zachowania, nie świat zewnętrzny, nie polityka czy historia. Wydaje się, że "Monetę snów" trzeba czytać w ciszy i skupieniu, aby móc wziąć to, co ona ma do dania.
Swoją drogą pani Yourcenar była bardzo nietuzinkową postacią, szkoda, że ona sama i jej dorobek popadają powoli w zapomnienie. Także o jej tłumaczce, Krystynie Dolatowskiej, warto wspomnieć, tak ciepło piszą o niej ci, którzy ją znali. Dobrze, że mamy te stare książki.

Iga_milka | 2017-06-27
Na półkach: Francja, Przeczytane